Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 21:58

Kredyt hipoteczny, a rozwód

Rozwód nie należy do przyjemnych sytuacji, a zwłaszcza jeżeli byłe małżeństwo spłaca kredyt hipoteczny i nie wie, jak rozwiązać tę sprawę. Z tego artykułu dowiesz się, czy spłata takiego zobowiązania podlega podziałowi po rozwodzie, czy może przejąć je jedna osoba oraz jaki wpływ na uregulowanie kredytu może mieć intercyza. Zapoznaj się!
  • 28.04.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny, a rozwód

Rozwód a kredyt. Podstawowe informacje

Kredyt na zakup mieszkania lub domu najczęściej zaciągają młode małżeństwa, ponieważ wspólnie mają większą zdolność kredytową i bank może zaproponować im lepsze warunki spłaty - często przed podjęciem decyzji dotyczącej oferty kredytowej pary korzystają z kalkulatora kredytu hipotecznego i sprawdzają jego koszty. Ponadto tak duże zobowiązanie finansowe po prostu łatwiej jest spłacać razem. Co stanie się z kredytem, jeżeli po czasie obie osoby stwierdzą, że ślub był błędem i planują wziąć rozwód? Podczas sprawy rozwodowej sąd dzieli majątek byłego małżeństwa i decyduje, kto będzie mógł później korzystać ze zgromadzonych wspólnie dóbr, czyli np. mieszkania lub samochodu. Ten podział nie dotyczy jednak zobowiązań względem banku, za dalszą spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie odpowiada się w sposób solidarny - w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, czy z nieruchomości korzysta tylko jedna osoba.

Czy spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie podlega podziałowi?

Tak, jak już wspominaliśmy wspólny kredyt hipoteczny nie podlega podziałowi po rozwodzie. Bank, w którym został zaciągnięty kredyt, zażąda uregulowania rat kredytowych od kredytobiorców, którzy podpisali się w umowie. Mimo, iż spłatą kredytu są obciążone dwie osoby, to pozostała kwota zobowiązania finansowego nie zostanie podzielona po równo. Z tego względu warto się porozumieć i np. co miesiąc wpłacać ratę po połowie. Trzeba również wiedzieć, że żadnego banku nie będzie interesowało komu po podziale majątku została przypisana nieruchomość sfinansowana kredytem. Byli małżonkowie nadal będą musieli spłacać zobowiązanie wspólnie. W tej dość niekomfortowej sytuacji można też się spróbować dogadać i przygotować dokument, na mocy którego jedno z małżonków przejmie zarówno kredyt, jak i mieszkanie lub dom - tę kwestię rozwinęliśmy w kolejnych akapitach artykułu, zapoznaj się!

Przejęcie kredytu przez jednego ze współmałżonków - czy to możliwe?

Jeżeli po rozwodzie uznamy, że jedna osoba przejmuje nieruchomość i dalszą spłatę rat kredytowych, wtedy trzeba niezwłocznie udać się do banku, w którym uzyskaliśmy kredyt hipoteczny i złożyć specjalny wniosek, na podstawie, którego instytucja może zwolnić z dalszych opłat jednego ze współmałżonków. To naprawdę prosty proces, który nie zajmie nam wiele czasu jednak trzeba przygotować się na to, że bank wcale nie musi wydać pozytywnej zgody na to, aby zobowiązanie przeszło na jedną osobę. Dlaczego? Dwóch kredytobiorców ma większą zdolność kredytową, przez co automatycznie rośnie prawdopodobieństwo całkowitej spłaty. Jeżeli jednak nasz scoring będzie wysoki, wtedy nie powinniśmy mieć żadnych problemów z przejęciem pozostałej części kredytu.

Czy intercyza wpływa na uregulowanie kredytu po rozwodzie?

Jeżeli przed zawarciem małżeństwa została zawarta intercyza, wtedy nie będzie obowiązywała wspólnota majątkowa, oznacza to, że za zobowiązanie finansowe banku odpowiedzialność ponosi tylko jedna osoba. W sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków nie będzie w stanie spłacać rat, druga osoba nie musi wspomagać jej finansowo, ponieważ nie podpisywała się na umowie kredytowej i nie została obciążona kredytem hipotecznym. W tym miejscu należy też wspomnieć o sytuacji, gdy zawarcie intercyzy nastąpi po zaciągnięciu kredytu na nieruchomość. Jeśli tak się stanie intercyza nie będzie mieć zastosowania i spłata zobowiązania po rozwodzie będzie dotyczyć obojga współmałżonków. Warto o tym pamiętać! Jeżeli po czasie jeden ze współmałżonków będzie chciał zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie, będzie mógł to zrobić. Gdzie w tej sytuacji szukać ofert kredytowych? Najlepiej za pomocą porównywarek produktów finansowych - do najlepszych narzędzi na rynku z pewnością należy zaliczyć serwis https://pozyczkaportal.pl/, który zawiera wiele informacji o kredytach i pozwoli wybrać najlepszą ofertę.

Materiał zewnętrzny