Plisy dachowe, czyli eleganckie rozwiązanie do okien dachowych

  • 12.02.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Plisy dachowe, czyli eleganckie rozwiązanie do okien dachowych
Okna dachowe spotyka się już nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale coraz częściej również w domach wielorodzinnych na osiedlach deweloperskich. Moda na skośne dachy wiąże się z przekonaniem, że taka forma bryły budynku jest ładniejsza, prostsza w utrzymaniu i bardziej… sielska, domowa. Dzięki temu trendowi powstaje też więcej okien połaciowych, które wymagają zaciemnienia. Można skorzystać z klasycznych rolet, ale zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem są nowoczesne plisy dachowe.

Jak funkcjonują plisy dachowe?

Zasada działania plis jest dość prosta, ale przy okazji niesamowicie funkcjonalna. Materiał w formie harmonijki, w zależności od potrzeby, jest rozciągany lub zwężany. Można zaciemnić całą powierzchnię szyby albo tylko niewielką, dowolną jej część. Jest to możliwe dzięki systemowi prowadzenia, jakim są sznurki zgrabnie ukryte pod bocznymi listwami wykonanymi z aluminium. Takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla niezawodnych systemów plis dachowych prezentowanych przez markę Karnix. Sam naciąg sznurka jest regulowany, więc w dowolnym momencie można dopasować ten element do warunków związanych z powierzchnią posiadanego okna.

Systemy montażu

Również podczas montowania plisy dachowe zaskakują swą innowacyjnością. Dzięki łatwemu w użyciu systemowi zatrzasków ich umieszczenie w obrębie ramy okiennej nie trwa zbyt długo i może być dokonane przez każdą osobę, która zapozna się z instrukcją. Jest to możliwe dzięki temu, że produkty z kategorii PREMIUM są oferowane w systemie całkowicie bezinwazyjnym, niewymagającym wiercenia czy użycia innych narzędzi. Plisy da się w ten sposób umieszczać zarówno w świetle szyby, jak i na otaczającej ją ramie. Dla majsterkowiczów, osób wybierających linię produktową HARMONY i tych, którzy pragną najtrwalszej metody mocowania, przewidziano również tradycyjny system wkrętów.

Rodzaje tkanin plisowanych

Wśród zalet rolet plisowanych nie sposób przejść obojętnie – zwłaszcza jeśli chodzi o samą tkaninę. Użytkownik ma ich do wyboru kilka, których można użyć w różnych pomieszczeniach, chcąc uzyskać określony efekt.

Przykładem może być linia BLACKOUT, skupiająca różnokolorowe materiały w wysokim stopniu nieprzepuszczające światła. Przydadzą się one w pomieszczeniach, które wymagają dużego stopnia zaciemnienia, np. w sypialniach. To świetne rozwiązanie także dla niewielkich salek kinowych, które czasem są przez mieszkańców domów organizowane na niezagospodarowanym wcześniej poddaszu. W takim przypadku zmniejszenie dostępu światła jest kluczowe dla komfortu projekcji.

Oprócz tego można zdecydować się także na rolety plisowane termoizolacyjne, czyli zorientowane na ochronę przed przegrzewaniem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu warstwy aluminiowej, która ogranicza dostęp promieni słonecznych do wnętrza. Dalsze informacje są dostępne w artykule na ten temat: „Plisy dachowe - praktyczne rozwiązanie stworzone z myślą o oknach dachowych”.

Stosowanie modnych plis dachowych jest bardzo wygodne. Manipulowanie nimi podczas codziennego użytkowania to czysta przyjemność, również sam montaż nie powinien sprawić problemów. Ceny są bardzo przystępne, a funkcjonalność oferowana przez poszczególne tkaniny pozwala na zastosowanie ich w różnych pomieszczeniach.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: