Ile zapłacisz za OC w Warmińsko-Mazurskiem

  • 08.10.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Ile zapłacisz za OC w Warmińsko-Mazurskiem
Ceny ubezpieczenia OC dla kierowców z roku na rok sukcesywnie spadają. Choć obniżki są symboliczne, cieszy sam fakt, że podwyżki, które w ciągu paru lat wydrenowały kieszenie kierowców, już nie obowiązują. Obniżki dotyczą również województwa warmińsko-mazurskiego. Ile w takim razie trzeba zapłacić za OC, jeśli się mieszka w tym województwie?

Ryzyko ubezpieczeniowe – kluczowe dla wyceny

Rozważania warto zacząć od tego, że miejsce zamieszkana jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość składki ubezpieczeniowej. Dotyczy to nie tylko danego miasta, ale również województwa, w którym ono leży. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że cena OC, które gwarantuje przecież identyczny zakres ochrony dla każdego, w jednych województwach jest niższa niż w innych? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy mieć świadomość, jak na koszt polisy przekłada się ryzyko ubezpieczeniowe na danym obszarze.

Wyliczając składkę ubezpieczeniową, towarzystwa biorą pod uwagę wspomniane ryzyko ubezpieczeniowe, czyli stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia, z tytułu którego z polisy kierowcy trzeba będzie wypłacić odszkodowanie. Chodzi oczywiście o wypadki, kolizje i stłuczki, które w jednym województwie są bardziej prawdopodobne niż w innym, w związku z czym w tym pierwszym ceny OC są wyższe. Które województwa są zatem pod tym względem najkorzystniejsze dla kierowców, a w których płaci się najwięcej i jak na tym tle wypada województwo warmińsko-mazurskie?

Jeśli chodzi o województwa, w których średnio OC kosztuje najwięcej, na przedzie znajduje się pomorskie, ponieważ cena obowiązkowej polisy wynosi tam przeciętnie 788 zł. Niewiele mniej, bo 772 zł za to samo ubezpieczenie należy wyłożyć na Dolnym Śląsku, a 757 zł w województwie mazowieckim. Z kolei najtaniej jest na Podkarpaciu, gdzie uśredniony koszt OC to 565 zł, a także w Opolskiem i Świętokrzyskiem, gdzie polisa jest wyceniania na ok. 600 zł. Gdzie w tej stawce plasuje się województwo warmińsko-mazurskie?

Korzystne stawki w Warmińsko-Mazurskiem

Kierowcy z województwa warmińsko-mazurskiego nie mają powodów do narzekań, ale nie są też uprzywilejowani pod względem składek ubezpieczeniowych, ponieważ wynoszą one średnio 661 zł, czyli o ok. 120 zł mniej niż w Pomorskiem i o tyle samo więcej niż na Podkarpaciu. W Warmińsko-Mazurskiem cena jest więc przystępna, ale na pewno nie można powiedzieć, że wyjątkowo niska. Plasuje się po środku stawki i nie należy do najbardziej wygórowanych, ale też nie jest najniższa.

Rozpatrując ceny OC w poszczególnych województwach, trzeba pamiętać, że uwzględniamy średnią stawkę dla wszystkich miejscowości na danym obszarze. To z kolei oznacza, że nie we wszędzie jest ona jednakowa – podczas gdy w dużych miastach jest najwyższa, w małych miasteczkach i na wsiach na Warmii i Mazurach znajduje się na niższym poziomie. Ponadto uśredniona stawka nijak ma się do indywidualnej sytuacji danego kierowcy, w przypadku którego ceny OC mogą być wyraźnie niższe lub znacznie wyższe niż podane powyżej wartości.

Niezależnie od tego, ile się płaci za obowiązkowe ubezpieczenie, zawsze warto płacić jak najmniej. W tym celu trzeba znaleźć najtańszą polisę, tak aby mieć pewność, że nie kupuje się droższego OC. Najkorzystniejszą ofertę można szybko i łatwo wyszukać, używając porównywarki ubezpieczeń bądź korzystając z usług agentów ubezpieczeniowych, którzy działają w każdym małym, średnim i dużym mieście w województwie warmińsko-mazurskim. Co istotne, zarówno porównywarki, jak i agenci ubezpieczeniowi nie pobierają opłat za skuteczną pomoc w znalezieniu najtańszego na rynku OC.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: