Rum Captain Morgan, czyli historia angielskiego pirata

  • 02.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Rum Captain Morgan, czyli historia angielskiego pirata
Rum Captain Morgan jest dość dobrze znany nie tylko koneserom, ale i przeciętnemu Polakowi. Jednak bardzo mało osób wie, jak wygląda historia rumu Capitan Morgan, a jeszcze mniej, kim był kapitan Morgan. W poniższym tekście opowiemy w skrócie historię tego człowieka.

Nowy Świat, nowe problemy

 

XV, XVI i XVII wiek to czas wielkich odkryć geograficznych. W 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Kuby, która już 20 lat później została opanowana przez Hiszpanów. Anglicy i Francuzi rywalizowali o posiadłości na terenach dzisiejszej Kanady i Stanów Zjednoczonych, zaś Hiszpanie i Portugalczycy skupili się na Ameryce Łacińskiej i jej skarbach. Jednak najsłynniejsze walki toczyły się w regionie Karaibów. Jednak nie brały w nich udziału poszczególne państwa, ale przede wszystkim piraci. To oni byli postrachem tamtejszych wód i dawali się we znaki każdej ze stron, atakując każdy statek, jaki tylko znalazł się w ich okolicy. Wśród piratów byli również bukanierzy, czyli Europejczycy, którzy z własnej woli dołączyli do ich szeregów. Jednym z nich był Walijczyk Henry Morgan, znany dziś lepiej jako Capitan Morgan.

 

Captain Morgan – postrach Hiszpanów

 

Henry Morgan na Karaiby przypłynął w 1654 roku, by wziąć udział w wojnie Wielkiej Brytanii z Hiszpanią. Jednak dość szybko zaczął pływać pod piracką banderą, z czasem stając się ich przywódcą. Captain Morgan zyskał nawet tytuł Króla Bukanierów, z uwagi na swoje „dokonania”. Polegały one na grabieży i plądrowaniu hiszpańskich miast i osad położonych na Kubie. W 1671 roku Morgan dokonał zebrał największą w dziejach eskadrę bukanierów w sile 36 okrętów (angielskich i francuskich) i ponad 1800 ludzi, dzięki czemu odbił z rąk Hiszpanów Panamę. Następnie ją splądrował i spalił. Morgan porzucił jednak drogę bezprawia i otrzymał z rąk króla Karola II tytuł szlachecki.

 

Rum Captain Morgan – na cześć wielkiego pirata

 

Piraci, według książkowych przekazów, uwielbiali pić rum. Z pewnością właśnie z tego powodu kanadyjska firma Seagram Company nazwała swój produkt od imienia wielkiego pirata. Rum Captain Morgan trafił na rynek w 1944 roku i dość szybko zdobył popularność. Kupić go można również w Polsce – sprawdź na tej stronie. Obecnie marka Captain Morgan jest w rękach brytyjskiej firmy Diageo. Rum Captain Morgan doczekał się wielu wariacji. Choć najbardziej znana jest Original Spiced, oprócz niej występuje jeszcze 18 innych odmian tego rumu. Są to m.in. Deluxe Dark, White Rum flavoured czy Black Spiced Rum. A wszystko to z powodu jednego człowieka, który kilkaset lat wcześniej palił i łupił wioski na Karaibach.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: