Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

 • 08.01.2021, 15:00
 • Grupa Tipmedia
Jakie soczewki kontaktowe wybrać?
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych i na który najlepiej się zdecydować? Przedstawiamy przewodnik po soczewkach dla początkujących użytkowników tej metody korekcji wzroku.

 

Dobór soczewek kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych to czynność, której nie należy wykonywać samodzielnie. Wymaga to nie tylko fachowej wiedzy, lecz także specjalistycznego sprzętu. Dlatego kiedy chcemy zacząć nosić soczewki, musimy najpierw udać się na badanie wzroku, które będzie przeprowadzone pod kątem tej metody korekcji. Takie badanie wykonuje optometrysta lub lekarz okulista. Podczas wywiadu i badania wzroku specjalista zdecyduje, czy w ogóle możemy nosić soczewki. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to dopasuje szkła o parametrach odpowiadających naszej wadzie wzroku i budowie oka. Dzięki temu zapewnią nam dobre rezultaty korekcji i komfort noszenia.

Rodzaje soczewek kontaktowych - wady wzroku

Kryteriów podziału korekcyjnych soczewek kontaktowych jest kilka. Najważniejsze z nich dotyczy przeznaczenia do danej wady wzroku. Pod tym względem wyróżniamy 3 rodzaje soczewek: sferyczne, toryczne i multifokalne.

 

 1. Dla kogo soczewki sferyczne?
  Sferyczne szkła kontaktowe to podstawowy rodzaj soczewek, który ze względu na duże zapotrzebowanie wśród pacjentów cieszy się największą popularnością. Są to soczewki jednoogniskowe przeznaczone dla osób zmagających się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Różnica między soczewkami dla krótkowidzów a soczewkami dla dalekowidzów dotyczy ich mocy - pierwsze z nich to tzw. “minusy” (wartość dioptrii jest ujemna), a drugie to “plusy” (wartość dioptrii jest dodatnia).
 2. Dla kogo soczewki toryczne?
  Toryczne szkła kontaktowe przeznaczone są dla osób zmagających się z astygmatyzmem. Ta wada wzroku powoduje nieostre widzenie przedmiotów, wynikające z nieregularnie zbudowanej rogówki lub (rzadziej) soczewki oka. Korekcja wymaga zastosowania specjalnych soczewek, które mają inną konstrukcję niż standardowe szkła sferyczne (mają kształt torusa, przypominającego przeciętego wzdłuż obwarzanka). Soczewki toryczne mogą też korygować towarzyszącą astygmatyzmowi krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
 3. Dla kogo soczewki multifokalne?
  Multifokalne szkła kontaktowe pozwalają widzieć ostro i wyraźnie osobom po 40. roku życia. Soczewki te korygują prezbiopię (tzw. starczowzroczność), czyli wadę wzroku pojawiającą się wraz z wiekiem. Polega ona na utracie elastyczności soczewki oka i zmniejszeniu zdolności akomodacji. Skutkuje to problemami z widzeniem podczas czytania, a także pogorszeniem widzenia w dali. Soczewki na prezbiopię są wieloogniskowe, a więc umożliwiają wyraźne widzenie z różnych odległości - bliskich, dalekich i pośrednich.

Rodzaje soczewek kontaktowych - czas noszenia

Drugie bardzo ważne kryterium podziału szkieł kontaktowych to czas noszenia. Dotyczy tego, jak często będziemy musieli wymieniać daną parę soczewek na nową. Czas noszenia nie jest już bezpośrednio powiązany z posiadaną wadą wzroku, ale raczej z naszymi potrzebami, oczekiwaniami, trybem życia i budżetem. W sprzedaży można znaleźć przede wszystkim soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne.

 

 1. Dla kogo soczewki jednodniowe?
  Jednodniowe soczewki kontaktowe to szkła jednorazowe. Nosimy je tylko 1 dzień, a właściwie maksymalnie przez kilkanaście godzin (rano zakładamy, wieczorem zdejmujemy). Soczewki jednodniowe ze względu na codzienną wymianę uważane są za najbardziej higieniczne, a do tego najwygodniejsze w użyciu. Będą odpowiednie dla osób zabieganych, które nie mają czasu na pielęgnację soczewek. Polecane są również alergikom i osobom z wrażliwymi oczami, ponieważ nie wymagają stosowania środków do czyszczenia soczewek, które mogłyby powodować podrażnienia. Sprawdzą też się do sportu oraz do użytku okazjonalnego (np. na zmianę z okularami).
 2. Dla kogo soczewki dwutygodniowe?
  Dwutygodniowe soczewki kontaktowe, jak mówi sama nazwa, przeznaczone są do noszenia maksymalnie przez 14 dni. Z tego powodu będą wymagały czyszczenia każdego dnia po ich zdjęciu, a więc ich użytkownicy muszą być zdyscyplinowani i pamiętać o tym codziennym obowiązku. Polecane są dla osób, które szukają kompromisu między higieną zapewnianą przez soczewki jednodniowe a niskimi kosztami noszenia soczewek miesięcznych.
 3. Dla kogo soczewki miesięczne?
  Miesięczne soczewki kontaktowe nosi się maksymalnie przez 30 dni. Podobnie jak inne soczewki wielokrotnego użytku, wymagają codziennej, restrykcyjnej pielęgnacji (chyba że są to soczewki miesięczne całodobowe, niewymagające zdejmowania na noc). Będą odpowiednie dla osób, które doceniają ekonomiczne rozwiązania - ich koszt noszenia w przeliczeniu na 1 dzień jest niższy niż soczewek dwutygodniowych i dużo niższy niż soczewek jednodniowych. Pod tym względem opłacalne są też szkła kontaktowe o jeszcze dłuższym czasie noszenia (kwartalne i roczne), jednak korzysta się z nich już coraz rzadziej.

Rodzaje soczewek kontaktowych - typ materiału

Współczesne miękkie szkła kontaktowe produkowane są z dwóch rodzajów materiału: hydrożelowego i silikonowo-hydrożelowego. Ich nazwy i właściwości mogą nieco różnić się w zależności od wybranych soczewek i ich producenta.

 1. Dla kogo soczewki hydrożelowe?
  Soczewki hydrożelowe to trochę starszy typ szkieł kontaktowych, ale nadal cieszy się bardzo dużą popularnością. Z czego to wynika? Soczewki z hydrożelu są wyjątkowo miękkie i delikatne, dzięki czemu tolerują je nawet osoby z wrażliwymi oczami oraz alergicy. Z kolei wysokie uwodnienie (często przekraczające 50%) przekłada się na większy komfort wśród pacjentów zmagających się z problemem suchych oczu.
 2. Dla kogo soczewki silikonowo-hydrożelowe?
  Soczewki z dodatkiem silikonu to szkła kontaktowe nowszej generacji. W materiale silikonowo-hydrożelowym udało się uzyskać wyższą przepuszczalność tlenu (w niektórych soczewkach wynosi ona nawet powyżej 150 Dk/t). Przekłada się to na zdrowszy wygląd oczu np. brak przekrwienia i oznak zmęczenia. Polecane są m.in. osobom, które spędzają długie godziny przed ekranem komputera lub smartfona. Silikon sprawia jednak, że soczewki te są nieco sztywniejsze od hydrożelowych i nie wszyscy będą mogli je nosić.

----------------------------

Gdzie kupić sprawdzone soczewki kontaktowe?

 Soczewki kontaktowe ✅ Atrakcyjne ceny ✅ Dogodne formy płatności ✅ Liczne promocje i wyprzedaże ➤ Sprawdź soczewki kontaktowe w sklepie internetowym na stronie

https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: