Marketing restauracji, czyli w jaki sposób wypromować lokal gastronomiczny

  • 05.10.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Marketing restauracji, czyli w jaki sposób wypromować lokal gastronomiczny
Otwarcie restauracji jest z pewnością niezwykle emocjonującym momentem dla jej właściciela. Prowadzenie takiego biznesu jest nie tylko wysoce satysfakcjonujące, ale również potencjalnie dochodowe. Jednak jak przeprowadzić skuteczny marketing, pozwalający na pozyskanie szerokiego grona klientów?

Jak wypromować restauracje?

Ze względu na szeroką konkurencję w branży gastronomicznej, podczas akcji promocyjnych konieczna jest duża doza pomysłowości, a także dobry, kompleksowy plan działania. Tylko dobrze rozplanowane i wykorzystane kanały marketingowe mogą przynieść sukces i doprowadzić do faktycznego sukcesu restauracji.

Strona internetowa - co powinna zawierać?

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii, o które należy zadbać, jest własna strona internetowa. Choć część firm decyduje się na działanie za pośrednictwem portali społecznościowych, wyraźnie widać że większą popularnością cieszą się te restauracje, które posiadają własne strony.

Bardzo istotnym jest, aby zawrzeć na niej wszelkie niezbędne z punktu widzenia klienta informacje, a także - aby były one dobrze widoczne. Wśród kwestii, które mogą zainteresować potencjalnego kupującego, wskazać można:

  • godziny otwarcia restauracji,
  • dane kontaktowe,
  • informację o dojeździe i ewentualnym parkingu,
  • menu w tym danie dnia / lunche (dobrze jeśli wraz z nim dostępna jest opcja zamawiania online),
  • informacja o promocjach i wydarzeniach.

To najbardziej podstawowe kwestie, które mogą zainteresować klientów. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by na stronie umieścić również informacje dotyczące innych kwestii - jednak te wyżej wskazane to absolutne "must have".

Aby strona działała odpowiednio, a także była łatwa do odszukania w Google - konieczne jest przeprowadzenie skutecznego pozycjonowania. Warto zlecić to zadanie profesjonaliście, który będzie wiedział, jak stworzyć stronę dostosowaną pod wymogi SEO.

Siła social media

Marketing restauracji nie powinien ograniczać się do strony internetowej - choć z pewnością jest ona niezwykle istotna. To właśnie na portalach społecznościowych warto chwalić się codziennym "życiem" restauracji, nowościami i ewentualnymi wydarzeniami.

Jeśli planujesz aktywności w social mediach - Facebook czy Instagram są dobrym miejscem, by je przeprowadzać. Wiele osób na co dzień wchodzi na media społecznościowe, dzięki czemu z pewnością zauważą post (szczególnie gdy zainwestujesz w jego promowanie).

Jedną z metod promocji są konkursy. Zaoferowanie nagrody (lub nagród) za wygraną jest inwestycją, która szybko się zwróci. Wystarczy zawrzeć wśród konkursowych wymagań konieczność udostępnienia postu czy zaproszenia do zabawy znajomych. Jeśli część z nich polubi fanpage restauracji - jest to zdecydowany sukces.

Daj się zobaczyć, czyli reklamy

Na Facebooku, w Google, na lokalnych portalach - wszędzie tam, gdzie możesz znaleźć potencjalnych klientów. Tego typu reklamy są świetną inwestycją i sprawiają, że klienci zaczynają nas zauważać.

Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić skuteczną promocję restauracji - dobrym pomysłem może być zlecenie tego zadania profesjonalistom. Odpowiednia agencja marketingowa przygotuje plan zagospodarowana wszelkich niezbędnych kanałów dotarcia, ustawi i odpowiednio zoptymalizuje kampanie reklamowe oraz dostarczy zwrot z inwestycji. 

Źródło: https://keep-going.pl/marketing/jak-reklamowac-restauracje-czy-bistro/

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: