Szybkie podgrzewanie wody w lokalach gastronomicznych.

  • 30.07.2020, 16:00
Szybkie podgrzewanie wody w lokalach gastronomicznych.

Na bankietach oraz przyjęciach występują ciepłe napoje takie jak herbata lub kawa. Ciężko sobie wyobrazić, aby kelnerzy za każdym razem podchodzili do klienta i nalewali mu wymienione trunki. Jednak zainteresowane osoby muszą mieć ciągły dostęp do ciepłej cieczy. Jak go zapewnić? Z pomocą przychodzą Wam warniki do wody. W dzisiejszym artykule opowiemy o nich sobie trochę więcej.

Zadania stawiane przed warnikami do wody.

Warniki do wody w gruncie rzeczy spełniają dwie funkcje. Przede wszystkim podgrzewają one zimną ciecz znajdującą się w środku do zadanej temperatury.  Tą możemy regulować za pomocą pokrętła, które znajduje się na urządzeniu.

Również większość maszyn tego typu będzie w stanie utrzymywać temperaturę znajdującego się wewnątrz napoju. Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż warnik uruchomi się automatycznie, jeżeli zauważy zbyt wysoki spadek temperatury. Większość rozwiązań dba o to, aby ilość stopni Celsjusza mieściła się w zakresie 30°C – 100°C.

Rodzaje warników do wody.

Decydując się na zakup warników do wody, należy najpierw zapoznać się z ich rodzajami. Wówczas będziemy w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie pod nasze preferencje. Tak, więc rozróżniamy:

Warniki napełniane ręcznienajczęściej spotykane maszyny. Charakteryzują się one tym, iż należy kontrolować poziom wody znajdującej się w środku, a gdy będzie on za mały, wówczas ręcznie musimy uzupełnić ciecz. Proces ten jest bardzo istotny, ponieważ zbyt mała jej ilość najczęściej doprowadza do uszkodzenia urządzenia

Warniki napełniane automatycznie (inaczej warniki przepływowe ) – Do poprawnego działania potrzebują stałego przyłącza do wody. To właśnie dzięki niemu są w stanie samoczynnie uzupełniać wybraną ciecz. Rozwiązania te spotykane są raczej w większych lokalach gdzie występuje większa ilość gości.

Inne parametry opisujące warniki do wody.

Prócz rodzaju warnik do wody ma inne cechy, które będą decydowały o jego dobrym bądź złym użytkowaniu. Oto część informacji, jakie należy sprawdzić przed zakupem:

  • Pojemność – przez wielu użytkowników uważana za najważniejszą cechę. To właśnie ona będzie decydowała o tym ile cieczy będziemy w stanie zmieścić.
  • Moc – w gruncie rzeczy liczba ta odpowiada za szybkość nagrzewania wody. Im jest ona większa tym krócej doprowadzimy wodę do wrzenia.
  • Czas zagotowania wody – parametr ten określa po ilu minutach nasza woda będzie posiadała zadaną temperaturę.
  • Ilość ścianek – w przyrodzie mogą znaleźć Państwo urządzenia z pojedynczymi oraz podwójnymi ściankami. Warto wybrać te drugie, mimo iż są droższe. Wynika to z faktu, że zużywają one mniejsze ilości energii.
  • Źródło zasilania – większość maszyn zasilana jest napięciem 230 V, jednak czasami zdarzają się sytuację, iż będzie niezbędna instalacja elektryczna 400 V. Szczególnie, jeżeli wybierzecie warniki przepływowe.