Smyczkowa klasyka według Yibai’a Chena

  • 02.04.2019, 12:27
  • truso.tv - zawsze tam gdzie Ty
Smyczkowa klasyka według Yibai’a Chena
Wiolonczela to prawdziwa dama wśród instrumentów smyczkowych. Zanim jednak kompozytorzy doszli do tego wniosku, musiało minąć kilka wieków. Na szczęście z czasem instrument zaczął coraz częściej gościć w partyturach i salach koncertowych, do czego przyczynił się m.in. Józef Haydn. Wiedeński klasyk napisał sześć koncertów solowych na wiolonczelę i jeden z nich – Koncert wiolonczelowy c-dur – usłyszymy 4. kwietnia w Sali Koncertowej ZPSM.

Wspomniany utwór przyciąga wirtuozów niczym magnes. Choć wymagający i nasycony trudnościami wykonawczymi po brzegi partytury, daje solistom pole do interpretacyjnego popisu. Wielkim entuzjastą i popularyzatorem dzieła był sam Mścisław Rostropowicz, który mawiał, że „ta kompozycja w pełni oddaje charakter wiolonczeli”. Z Koncertem… zmierzy się Yibai Chen – laureat m.in. III miejsca podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego. W programie także dzieła Mozarta, Szostakowicza i Twardowskiego.

Koncert zainauguruje Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, który już po raz trzeci zagości w Elblągu. Do rywalizacji staną najzdolniejsi adepci gry na wiolonczeli, skrzypcach, altówce i kontrabasie, którzy podążą śladami kompozytorskich klasyków. Kto swoimi występami najbardziej przekona jury? Przekonamy się między 4., a 7. kwietnia.


 

04.04.2019, czwartek, 19:00

Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:

Szymon Stec – dyrygent

Yibai Chen - wiolonczela

Elbląska Orkiestra Kameralna

 

Repertuar:

W. Mozart - Divertimento f-dur KV 138

J. Haydn - Koncert wiolonczelowy c-dur

D. Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll op. 110 a

R. Twardowski – Oberek na orkiestrę smyczkową

 

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,

tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

 

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

truso.tv - zawsze tam gdzie Ty

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe