Wiolonczela z charakterem

  • 21.03.2019, 09:07
  • truso.tv - zawsze tam gdzie Ty
Wiolonczela z charakterem Fot. nadesłane
Z wiolonczelą u boku, smyczkiem w ręku i w otoczeniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W takich okolicznościach Yibai Chen wzniesie się na Himalaje wiolonczelistyki, co nastąpi 4. kwietnia w Sali Koncertowej ZPSM. Wszystko w ramach Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych.

Solista wykona wówczas m.in. Koncert wiolonczelowy C-dur Józefa Haydna – utwór, jak żaden inny, przesycony trudnościami wykonawczymi. To kompozycja wymarzona dla wirtuozów, a jej historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu przygodowego. Zanim bowiem Koncert znalazł się w repertuarze najwybitniejszych wiolonczelistów XX wieku, przez niemal dwa stulecia pozostawał zaginiony. Partyturę odnalazł dopiero w 1961 roku, w Muzeum Narodowym w Pradze, czeski muzykolog, Oldřich Pulkert, a powtórne prawykonanie utworu odbyło się podczas festiwalu „Praska Wiosna”. Swoją popularność kompozycja zawdzięcza Mścisławowi Rostropowiczowi, który mawiał, że „choć prosta w konstrukcji, w pełni oddaje charakter wiolonczeli”.

Z utworem zmierzy się artysta, którego koncerty doczekały się miana „pokazów wiolonczelowej perswazji”. Swoją ekspresją i indywidualizmem Yibai Chen zachwycił dotychczas m.in. jurorów zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego zajął III miejsce. „Kultura liberalna” widziała w nim nawet zwycięzcę konkursu, pisząc że „jego propozycje, pełne kontrastów, napięć i kulminacji, […] okazały się najatrakcyjniejsze”. Solista od lat udowadnia, że wierność partyturze może iść w parze z oryginalnością interpretacji, o czym mogli się przekonać melomani m.in. z Chin, Wielkiej Brytanii, Kanady i Niemiec. W kwietniu do tego grona dołączą elbląscy melomani.


 

04.04.2019, czwartek, 19:00

Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:

Szymon Stec – dyrygent

Yibai Chen - wiolonczela

Elbląska Orkiestra Kameralna

 

Repertuar:

W. Mozart - Divertimento f-dur KV 138

J. Haydn - Koncert wiolonczelowy c-dur

D. Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll op. 110 a

R. Twardowski – Oberek na orkiestrę smyczkową

 

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,

tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

 

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

truso.tv - zawsze tam gdzie Ty

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe