Ryanair do końca października będzie odwoływał nawet 50 lotów dziennie

  • 18.09.2017, 07:37 (aktualizacja 18.09.2017, 07:49)
  • Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook
Ryanair do końca października będzie odwoływał nawet 50 lotów dziennie
Sprawdź jakie masz prawa jeżeli przewoźnik odwoła Twój lot

Dlaczego Ryanair odwołuje loty?

Tego do końca nie wiadomo. W oficjalnym komunikacie Ryanair informuje, że do końca października musi odwołać około 2 proc. swoich lotów, aby m.in. poprawić punktualność całego systemu.

Skąd mam wiedzieć, czy mój lot jest odwołany?

Każdy pasażer powinien otrzymać e-mail lub SMS z informacją o odwołaniu lotu od Ryanaira. Przewoźnik informuje, że taka informacja będzie wysyłana na adres mailowy, użyty podczas rezerwacji. Zalecamy zatem sprawdzanie swojej skrzynki mailowej.

Czy powinienem poprosić o zwrot kosztu zakupu biletów? Gdzie można poprosić o taki zwrot?

Tak, możesz otrzymać zwrot kosztów zakupu biletów, jeżeli twój lot jest odwołany lub opóźniony o więcej niż trzy godziny. Możesz to zrobić na stronie https://refundclaims.ryanair.com/ . Ryanair informuje, że zwrot nastąpi w ciągu 7 dni roboczych, w takiej samej formie, w jakiej była dokonywana płatność. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli poprosisz o zwrot kosztów zakupu biletów – możesz narazić się na ewentualną utratę prawa do odszkodowania w późniejszym terminie. Zalecamy ostrożność w podejmowaniu decyzji.

Czy mogę liczyć na zwrot kosztów poniesionych wydatków na jedzenie, noclegi i inne przejazdy, które musiałem ponieść w związku z decyzją Ryanair o odwołaniu mojego lotu?

Tak. Linia lotnicza, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004), musi zwrócić koszty, które pasażerowie musieli ponieść. Należy zachować wszystkie paragony i faktury, dokumentujące zakupy.

Czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie?

Niezależnie od prawa do zwrotu pieniędzy albo przebukowania lotu, pasażerowi odwołanego lotu przysługuje także możliwość żądania odszkodowania:

  • 250 EUR dla wszystkich lotów o długości do 1500 kilometrów;
  • 400 EUR dla wszystkich lotów wewnątrz UE dłuższych niż 1500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów.


Jednak, klient może zażądać tylko połowy tej sumy, jeśli linie lotnicze są w stanie zaproponować zmianę trasy, a proponowana godzina przylotu nie przekracza zaplanowanej według pierwotnej rezerwacji o 2-3 godz. w zależności od długości lotu. Co oznacza, że jeśli mieliśmy wylądować na terenie UE o 12, a wylądujemy o 14, należy nam się tylko 120 EUR odszkodowania.

Z żądaniem odszkodowania należy zgłosić się bezpośrednio do linii lotniczych. Jeżeli przewoźnik nie rozpatrzy wniosku albo odmówi odszkodowania, skargę na naruszenie postanowień rozporządzenia nr 261/2004/WE można wnieść do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak zastrzega ULC, może to nastąpić dopiero po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej u przewoźnika.

Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe