Od nowego roku torby foliowe w sklepach w Elblągu przestaną być bezpłatne

  • 14.09.2017, 20:32 (aktualizacja 14.09.2017, 20:41)
  • Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook
Od nowego roku torby foliowe w sklepach w Elblągu przestaną być bezpłatne
20 groszy może od 1 stycznia 2018 kosztować torba foliowa w każdym elbląskim sklepie. Sprawdź dlaczego?

Za kilka miesięcy trzeba będzie płacić więcej za torebki foliowe. Zmiany mają zbliżyć Polskę do unijnych standardów. W projekcie ustawy jest napisane, że cena za taką foliówkę ma nie być wyższa niż 1 zł.

Na razie "nie wiadomo, ile konkretnie mogą pobierać handlowcy za wydanie torebki. W projekcie ustawy wciąż pozostaje złotówka, ale resort środowiska twierdzi, że to cena maksymalna i zapowiada, że w rozporządzeniu znajdzie się kwota 20 gr".

Polacy chętnie korzystają z foliowych toreb. "Od 250 do 470 torebek rocznie - tyle średnio według różnych wyliczeń - zużywa jeden Polak. Zgodnie z unijną dyrektywą, którą przyjęło już 14 krajów UE (m.in Irlandia i Holandia), od 2026 r. każdy obywatel ma ich wykorzystywać maksymalnie 40 w ciągu roku. Komisja Europejska daje państwom członkowskim wybór: albo podejmą środki, które pozwolą stopniowo zmniejszyć zużycie opakowań, albo do końca przyszłego roku wprowadzą opłatę recyklingową. "Polski rząd zdecydował się na drugą opcję. I to już od 1 stycznia 2018.

Opłata znalazła się "w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami. Ma wynosić 1 zł za każdą foliówkęo grubości do 50 mikrometrów, (czyli nawet tą przeźroczystą, wydawaną przy kasie). Zmiana nie obejmie tylko tzw. zrywek poniżej 15 mikrometrów, o ile będą używane ze względów higienicznych lub do pakowania żywności kupowanej luzem (np. warzyw, owoców, mięsa, ryb)


_____________________________________

Kliknij i sprawdź przy okazji: Od 1 stycznia 2018 płaca minimalna idzie w górę

_____________________________________

Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe