Działające do końca wojny zakłady Schichau’a w końcowym okresie nastawione były na produkcję wojenną. W Gdańsku budowano duże U-boty, w Elblągu czołgi, wozy opancerzone, torpedowce i miniaturowe łodzie podwodne. Do dziś wśród mieszkańców naszego miasta o tych ostatnich krąży wiele legend. Czy „Elbląg na dużym ekranie” je rozwieje? - 30 stycznia mija 200-tna rocznica urodzin Schichau’a, więc jest to dobry czas, by i o łodziach podwodnych z Elbląga cokolwiek powiedzieć.
Druga części spotkania poświęcona będzie Józefowi Karpińskiemu, założycielowi i pierwszemu dyrektorowi Szkoły Muzycznej. W latach 1960-64 napisał i wystawił wraz z choreografką Zofią Trzosalską cztery opery dziecięce, które rozsławiły miasto i elbląską Szkołę Muzyczną na całą Polskę.
Poniedziałkowy Uniwersytet Filmowy „Elbląg na dużym ekranie” w tym sezonie cieszy się olbrzymią popularnością. Kino Światowid nie było w stanie pomieścić wszystkich chętnych obejrzenia poprzedniego seansu. Taka frekwencja jest zachętą dla organizatorów do szukania nowych pomysłów na popularyzację historii Elbląga i dorobku elbląskich filmowców. A organizatorami są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
Seans „Opery dziecięce Józefa Karpińskiego – artystyczny fenomen sprzed pół wieku” rozpocznie się w poniedziałek, 3 lutego o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
Napisz komentarz
Komentarze