O godzinie 10 rozpoczęła się IV Sesja Rady Miejskiej. Zapraszamy do śledzenia tekstowej relacji z jej przebiegu.
12:45 - koniec sesji! Dziękujemy za uwagę:)
12:33 - Ryszard Klim składa sprawozdanie z posiedzenie Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Stowarzyszenie o dziwnej nazwie, bo przecież Kanał nosi nazwę Elbląskiego.
12:31 - Prezydent potwierdza, że dojazd do niektórych miejsc na starówce jest to problem i to nie tylko w Elblągu. W sprawie obiektów sportowych: sportowcy wielu dyscyplin nie mają gdzie trenować, ale od czegoś trzeba zacząć.
12:30 - Czas na sprawy bieżące. Andrzej Tomczyński pyta o plany budowy stadionu przy Wschodniej. Pyta dlaczego mówi się tylko o stadionie piłkarskim, a nie o torze dla wrotkarzy czy łyżwiarzy szybkich, czy o stadionie dla lekkoatletów. Druga sprawa: komunikacja na Starym Rynku. Radny pyta, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem dojazdu autobusów do nowego czterogwiazdkowego hotelu Elbląg?
12:28 - wiceprezydent Kluge w sprawie przedszkoli: To dyrektorzy decydują, ile osób zatrudniają w oddziałach przedszkolnych. Analizujemy, czy są w tej sprawie jakieś nieprawidłowości, na przykład zatrudnianie na część etatów osób do administracji.
12:25 - sprawa zniszczenia ulicy Kwiatkowskiego. Wiceprezydent Lewandowski mówi, że sprawca jest ustalony i droga zostanie naprawiona. Miasto sprawdzi, czy jest też możliwe zainstalowanie lustra drogowego przy rondzie na Nitschmanna.
12:20 - Tomasz Lewandowski w sprawie myjni przy ulicy Dąbka. Mówi o tym, że już jest plan urządzenia dodatkowych miejsc parkingowych w tym miejscu. Wspomina także o tym, że powstaje nowy plan strefy płatnego parkowania w mieście, wkrótce radni się z nim będą mogli zapoznać. Mówi też o wycinkach topoli - wycinka nadal będzie prowadzona. Co do terenu wokół SP nr 1 - nie ma na razie pieniędzy na naprawę drogi przy szkole, będziemy szukać tych pieniędzy.
12:17 - Do wakacji na starówce pojawią się tablice informujące o dawnej historycznej zabudowie tej dzielnicy, a Pałac Śłubów nie będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie na takie okazje, będą tam się też odbywać inne spotkania, jak dotychczas - zapewnia wiceprezydent Grażyna Kluge.
12:07 - Sprawa strategii rozwoju miasta. Prezydent przypomina, że obecna strategia obowiązuje do 2015 roku. Władze miasta czekają na rządowe koncepcje rozwoju kraju i poszczególnych regionów. Zdaniem Nowaczyka te wytyczne są potrzebne do opracowania miejskiej strategii rozwoju. - Powołaliśmy zespół, który przygotowuje strategię, do końca trzeciego kwartału będziemy analizować obecną sytuację społeczno-gospodarczą, do końca roku - opracujemy mocne i słabe strony samorządu, w pierwszym kwartale przyszłego roku - misja i konkretne cele dla całego dokumentu, w czwartym kwartale przyszłego roku mają się zakończyć prace nad strategią - wyjaśnia prezydent.
12:06 - słupki na starówce znikną najpóźniej w maju. Do końca kwietnia powstanie plan komunikacji na starówce - zapowiada prezydent. Mówi także o raporcie o stanie miasta. Odpowiada na zarzuty, że radni go nie otrzymali: - raport od 17 marca jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.
12:00 - Podwyżki dla pracowników obsługi oświaty będą w tym roku, ale trudno dokładnie powiedzieć kiedy - zapowiada Grzegorz Nowaczyk. Co do Sali Ślubów w Kamieniczkach Elbląskich: Sala była rzeczywiście wstępnie zaplanowana w ratuszu staromiejskim, ale nie wzięto pod uwagę kilku aspektów: brak sali toastów, możliwości stworzenia biura dla celów archiwizacyjnych i miejsca, gdzie można by podpisywać akty małżeństwa. Poza tym zdaniem Nowaczyka żle zaplanowano miejsce, w którym ta sala miała się znaleźć, trudny też byłby dojazd do samego ratusza. Dlatego prezydent po konsultacjach z kierownik USC zdecydował o przeniesieniu Sali Ślubów do Kamieniczek Elbląskich, które są jego zdaniem urokliwe położone, a przeniesienie nie ma negatywnych skutków finansowych dla samej budowy ratusza, któa była sfinansowana ze środków unijnych.
11:55 - Grzegorz Nowaczyk odpowiada na wnioski i interpelacje. Nadal nie ma przerwy, zapowiada się ekspresowa sesja, za kilkadziesiąt minut powinna się zakończyć.
11:46 - czas na zmiany w Radzie Społecznej Szpitala Miejskiego. Członkiem tej Rady ma być z ramienia wojewody były prezydent Henryk Słonina! Przypomnijmy, że był on przewodniczącym tej Rady, gdy był prezydentem, ale radni kilka miesięcy temu pozbawili go tego członkostwa. Prezydent Grzegorz Nowaczyk poparł wojewodę, ale radni byli innego zdania. Tylko siedmiu radnych poparło kandydaturę Henryka Słoniny. Przeciw zagłosowali radni Platformy, wychodzi więc na to, że zrobili psikusa Grzegorzowi Nowaczykowi.
11:45 - radni przyjęli uchwałę o środkach z PFRON. Zanim zagłosowali, usłyszeli zapewnienia wiceprezydent Grażyny Kluge, że władze miasta znają problem i będą starały się go rozwiązać w trakcie roku.
11:35 - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnopsrawnych przekaże miastu w tym roku 2,5 miliona złotych na rehabilitację i aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. To 500 tysięcy złotych mniej niż w ubiegłym roku. Zwraca na to uwagę Jerzy Wilk tuż przed głosowaniem w sprawie uchwały na ten temat. Mówi o tym, że gdy zmniejsza się skala pomocy, przedsiębiorcy także nie są zainteresowani tworzeniem nowych miejsc pracy dla takich osób. Pyta o to, co miasto zrobi w tej sprawie. W projekcie uchwały zapisano, że tylko 133 tysięcy złotych przeznaczono na zakładanie przez osoby niepełnosprawnych działalności gospodarczej. 1,5 miliona, o wiele mniej niż dotychczas, przeznaczono na działalność warsztatów terapii zajęciowej.
11:20 - radni od dłuższego czasu obradują w komplecie. Na sali jest już Janusz Nowak (SLD). Teraz radni dyskutują o sprzedaży budynku po byłym pogotowiu opiekuńczym przy ul. Bema. Władze miasta chcą go sprzedać, Jerzy Wilk wnioskuje o przesunięcie decyzji na kolejną sesję, by wydział mienia komunalnego opracował kosztorys, ile kosztowałby remont tego niszczejącego budynku. Po długiej dyskusji radni jednak przegłosowali, że miasto sprzeda ten budynek w przetargu. Za głosowało 18 osób, przeciw 6, jeden radny nie głosował.
11:15 - Kolejne zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego. Radni zdecydowali, że w miejscu, gdzie teraz mieści się mleczarnia, w przyszłości może powstać osiedle mieszkaniowe.
11:10 - Radni dyskutują na temat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która staje się jednostką budżetową miasta. Będzie miała zarówno dyrektora naczelnego jak i dyrektora artystycznego. Biurokracja rośnie, bo rośnie liczba obowiązków. Zdaniem prezydenta, pod skrzydła orkiestry trafi także chór Cantata.
11:06 - czas na poszczególne projekty uchwał. Między innymi dotyczące zmian w budżecie miasta. W budżecie znalazły się pieniądze na budowę placu zabaw w Parku Modrzewie (80 tysięcy ze środków własnych, 100 tysięcy dała firma Energa) oraz 40 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji oświetlenia ulicy Fromborskiej.
10:57 - Radni dyskutują na temat raportu o rocznej działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pytają o to, dlaczego w raporcie nie wymieniono współpracy z organizacjami pozarządowymi. Radna Agnieszka Kondraczuk zwraca uwagę, że tylko Elbląski Bank Żywności dostarczył najbiedniejszym w ubiegłym roku żywność na ponad 1,1 mln złotych. Jerzy Wilk pyta o pomoc dla najbiedniejszych. Zwraca uwagę, że tylko 2,5 miliona złotych spośród 500 mln, jakimi dysponuje miasto co roku, zostało wydane na rzeczową pomoc dla najbiedniejszych. Pyta także o mobbing w MOPS-ie. Do ratusza dotarł anonim, w którym autor pisze o nieprawidłowościach w MOPS. Sprawę wyjaśnia właśnie wiceprezydent Grażyna Kluge. Mówi o tym, że zorganizowała spotkanie z pracownikami MOPS, na którym pytała o wszystkie zarzuty, umieszczone w liście. W najbliższym czasie będą organizowane spotkania z pracownikami socjalnymi. W dotychczasowych rozmów, jak twierdzi Grażyna Kluge, wynika, że nieprawidłowości z anonimu nie potwierdziły się.
10:49 - Ryszard Klim mówi o konieczności stworzenia Miejskiego Systemu Informacji o Ochronie Zdrowia. Zabiega o to Klub Lewicy, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do informacji na temat świadczonych w mieście usług medycznych, kolejek do lekarza i innych informacji związanych ze służbą zdrowia.
10:48 - Czas na oświadczenie radnych. Zaczyna Andrzej Tomczyński. Mówi o słynnym parkingu przy ulicy Teatralnej. Radny domaga się likwidacji opłat, które wynoszą 5 złotych za godzinę parkowania. Zapomniał jednak, że ten parking jest w dzierżawie i miasto nie ma niestety wpływu na wysokość opłat.
10:47 - Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO): Wnosi o zamontowanie tabliczek na Starym Mieście, informujących o tym, co kiedyś mieściło się w poszczególnych miejscach tej dzielnicy miasta.
10:45 - Witold Wróblewski (EDS). Także pyta o strategię rozwoju miasta, kiedy rozpoczną się prace. Wnioskuje także o postawienie lustra drogowego przy nowym rondzie na ulicy Nitschmanna. Jego zdaniem dzięki temu poprawi się tam bezpieczeństwo kierowców, bo teraz łatwo o zderzenie z tramwajem.
10:43 - Dawid Pater (SLD). Wnioskuje o zamontowanie lamp oświetleniowych przy ul. Zamkowej. Pyta także o Dzień Samorządowca, który jest w maju. Pyta prezydenta o to, czy Grzegorz Nowaczyk zamierza uczcić ten dzień.
10:42 - Henryk Horbaczewski (SLD) - Popiera wniosek radnego Kucharczyka i Pruszaka i też domaga się podwyżek dla pracowników obsługi elbląskiej oświaty.
10:36 - Jerzy Wilk (PiS): Kiedy władze miasta przystąpią do uchwalania procedury konsultacji społecznych i strategii rozwoju miasta? Pyta także o Pałac Ślubów. Według planów poprzednich władz taka sala miała się znajdować w Ratuszu Staromiejskim. Jerzy Wilk chce wiedzieć, dlaczego zmieniono plany. Pyta także o to, kiedy zostaną zlikwidowane słupki na Starym Mieście oraz o raport o stanie miasta. Dlaczego władze miasta go przygotowały i dlaczego do tej pory nie mogli się z nim zapoznać radni i mieszkańcy.
10:34 - Andrzej Tomczyński (SLD): Pyta o ruch drogowy w mieście. Prosi o to, by w mieście było więcej możliwości zawracania na skrzyżowaniach. Na przykład na skrzyżowaniu Żeromskiego - Grunwaldzka, Teatralna - Robotnicza, Hetmańska - Armii Krajowej.
10:31 - Marek Pruszak (PiS): Zwiększono liczbę oddziałów przedszkolnych, nie zwiększając zatrudnienia. Prosi o dokonanie analizy i podjęcie działań, by opieka w przedszkolach była odpowiednia. Popiera wniosek Marka Kucharczyka w sprawie wynagrodzeń dla pracowników obsługi elbląskiej oświaty.
10:30 - Ryszard Zgirski (PO): Zwraca się o powołanie grupy specjalistów, którzy orzekną... co powinniśmy świętować 10 lutego. Czy wyzwolenie, czy zdobycie czy inne wydarzenie. Prosi o to, by wreszcie rozstrzygnąć, czego to jest rocznica.
10:28 - Ryszard Klim (SLD) - Mówi o dewastacjach na nowej ulicy Kwiatkowskiego na Modrzewinie. Ktoś wywozi tam śmieci i nieczystości wprost na ścieżkę rowerową i chodnik. Prosi o to, by ta świeżo oddana do użytku ulica była doprowadzona do porządku.
10:26 - Wojciech Paczkowski (PO) pyta o remont szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Daszyńskiego. Szkołę wyremontowano, ale nada nie zostały wyremontowane schody prowadzące do szkoły i nawierzchnia ulicy, który biegnie przy szkole. Zwraca uwagę też na fatalny stan oświetlenia przy szkole. Przypomina, że poprzednie władze miasta obiecały, że te wszystkie problemy miały być rozwiązane.
10:25 - Agnieszka Kondraczuk (PO): Pyta o to, jak wygląda współpraca z miastami partnerskimi. Jej zdaniem nie ma efektów takiej współpracy.
10:21 - radny Juliusz Dziewałtowski-Gintowt: Apeluje o rozwiązanie problemu z dojazdem do budynków przy Dąbka, gdzie znajduje się samoobsługowa myjnia. Mieszkańcy protestują, bo nie mogą dojechać do swoich posesji, kierowcy jeżdżą po chodnikach, by przejechać te wąski odcinek, na którym jest duży ruch samochodów. Radny prosi też o dyskusje na temat rozszerzenia strefy płatnego parkowania i załatwienie problemu topoli, które podczas kwitnienia (a to już niedługo:) będą zanieczyszczać miasto.
10:16 - Czas na interpelacje radnych. Zaczyna Marek Kucharczyk (PO). Pyta o wynagrodzenia pracowników w elbląskiej oświacie. Jak twierdzi, płace pracowników zajmujących te same stanowiska, ale w różnych instytucjach, bardzo się różnią. Zgłasza wniosek o podwyżki dla najmniej zarabiających o 5 procent. Podaje przykład zarobków konserwatora - w jednej szkole taka sooba zarabia 1800 złotych, w drugiej niecałe 1400. Marek Kucharczyk prosi też o prawidłowe oznakowanie drugiej strefy płatności za taksówki. Mieszkańcy zwracali mu uwagę, że nie wszędzie są znaki, informujące o tym, gdzie zaczyna się druga strefa.
10:11 - radni głosują na porządkiem obrad. Z obrad wypadło głosowanie w sprawie lokalizacji kasyna gry w Elblągu. Ta uchwała po raz kolejny spadła z porządku obrad,
10:08 - zaczynamy! Na sali jest 24 radnych, brakuje Janusza Nowaka z SLD.
10:05 - radni są już na sali, ale jeszcze trwają dyskusje na różne tematy:) Stało się już tradycją, że sesja rozpoczyna się z poślizgiem.
Napisz komentarz
Komentarze