Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 11:47
Reklama

Tak relacjonowaliśmy obrady Rady Miejskiej

Kliknij aby odtworzyć


Zapraszamy do zapoznania się z tekstową relacją z piątkowych obrad Rady Miejskiej. W poniedzialek, 5 września o godz. 20, na antenie Telewizji Elbląskiej nadamy retransmisję obrad. 

15:00 - sesja właśnie się zakończyła. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy na kolejną transmisję. Wideo relację śledziło prawie 500 osób! Dziękujemy!

14:39- Tomasz Lewandowski mówi o Rubnie. Odpowiedzi udziela Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów. Już wcześniej przed naszymi kamerami dyrektor przepraszał za nieprzyjemne zapachy wokół ZUO. Powodem są upały i duże opady, które przyspieszają procesy gnilne i wydobywanie się gazów z wysypiska. Składowisko już zostało przykryte. Zapachy powinny zostać ograniczone po uruchomieniu rozbudowanego ZUO, co ma nastąpić w przyszłym roku. 

14:37 - Tomasz Lewandowski zapomniał o dwóch interperlacjach. Jedna z nich dotyczyła rozliczeń za media w budynkach komunalnych. Odpowiedzi udziela Artur Adamczuk, pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych. Tłumaczy, skąd się te różnice wzięły. 

14:35 - Adam Witek długo próbuje przekonać radnych, że na Modrzewinie mimo wszystko dzieje się wszystko zgodnie z planem. - Nadal nas sprawdzajcie, ale proszę o wyrozumiałość - mówi Adam Witek. 

14:29 - Wiceprezydent Witek potwierdza: część przetargów na wyposażenie Centrum Logistycznego została źle przygotowana. Dyrektor Centrum pracuje dopiero od maja, teraz są one poprawiane i wszystko powinno być w porządku. Prezydent przytacza stawki najmu w Centrum. 6 złotych za metr, 11 złotych za labolatorium. Te ceny są za niskie, nie utrzymają tego budynku. 

14:27 - Adam Witek krytykuje poprzednie rozwiązania w Centrum Logistycznym. - Było tak, jakby miasto stawiało się w roli sponsora. Te laboratoria w Centrum Logistycznym muszą na siebie zarabiać. Wiadomo, że to są straszne duże pieniądze wydawane na wyposażenie, ale możemy wydawać tylko tak te pieniądze, by nic przeciwko nie miała instytucja finansująca, bo inaczej będziemy musieli za wyposażenie płacić z własnego budżetu.

14:22  - Odpowiada wiceprezydent Adam Witek. Porusza sprawę Modrzewiny. - Dany fragment gruntu przygotowujemy pod potrzeby danego inwestora, są też problemy z linią wysokiego napięcia, który przebiega akurat na terenie, który chcemy oddać jednemy wielkiemu inwestoropwi. Oczywiście jesteśmy zobowiązani tajemnicą do ujawniania nazwy inwestora - mówi Adam Witek. - Jeżeli mówimy, że te tereny są przygotowane idealnie dla inwestorów, to jest to niedpowiedzenie. Każdy inwestor ma swoje potrzeby, które musimy uwzględniać. 

14:18 - Kolejna sprawa: jest już wykonawca na plac zabaw w Parku Modrzewie. Dzisiaj rozstrzygnęliśmy przetarg. Wykonawca zrobi tę inwestycję za połowę ceny firm, które proponowały to w pierwszym przetargu. Sprawa fontann przy Placu Słowiańskim i 1 Maja. Poleciłem służbom, by zwróciły baczniejszą uwagę na porządek w tym miejscu. Sprawa bezpieczeństwa na cmentarzu Agrykola - nad kamerami się zastanowimy, w sprawie bezpieczeństwa trzeba rozmawiać z policją.

14:15  - Na interpelacje odpowiada wiceprezydent Tomasz Lewandowski: Odpowiem na pismie w sprawie myjni przy Dąbka. Co do sprzątania na Placu Dworcowym i bezdomnych - zwrócę uwagę, by tą sprawą zajęły się odpowiednie służby. Sprawa Elbląskiej Karty Miejskiej - zwróciłem się do ZKM, by umieścić na EKM informację, by te osoby nie musiały odbijać kart w pojazdach. 

14:13 - Sprawa pogotowia stomatologicznego. - To nie problem pieniędzy, bo te są, ale problem ze znalezieniem miejsca i osób chętnych, które chcą takie pogotowie prowadzić. Poprzedni chętni zrezygnowali. Kwestia biblioteki na Zawadzie - w budżecie zarezerwowano 200 tysięcy złotych. Do 15 września będzie gotowa dokumentacja, potem przetarg, wykonawca ma zacząć prace jeszcze w tym roku,

14:11- Kolejna sprawa: place zabaw przy przedszkolach i żłobkach. Miasto ma otrzymać pieniądze na poprawę bezpieczeństwa na takich placach przy żłobkach z rządowego programu Maluch. Place przy przedszkolach mają być modernizowane na początku przyszłego roku. 

14:10 - na kolejne interpelacje odpowiada wiceprezydent Grażyna Kluge. W sprawie płac pracowników administracji szkół. - Porównaliśmy wynagrodzenia wszystkich pracowników poszczególnych placówek. Od 1 października wprowadzimy pierwsze zmiany. 

14:08 - projektu budowy stadionu jeszcze nie ma - mówi prezydent. - Trwają prace nad dokumentacją oddziaływania na środowiska. Jeśli w ogóle się zdecydujemy się na budowę stadionu, to w formie zaprojektuj - wybuduj. Odpowiedzialna za to by była jedna firma.

14:06 - Kolejna sprawa - ścieżka rowerowa wzdłuż Dąbka. W tym roku nie ma pieniędzy na budowę jednego z fragmentów, o który pytała Halina Sałata. 

14:04 - Kolejne odpowiedzi prezydenta: w sprawie parkomatów: warto powołać taki zespół, który zbada jak działa strefa. Jest dużo uwag do tej uchwały, podobnie jak do Elbląskiej Karty Miejskiej. Na pewno do tych uchwał wrócimy za kilka miesięcy. 

13:58 - czas na odpowiedzi na wnioski i interpelacje. Zaczyna prezydent Grzegorz Nowaczyk. stojaki rowerowe będą pod szkołami i w innych miejscach: 20 tysięcy złotych miasto przeznaczy w 2012 roku na sto stojaków. Kolejna sprawa - droga nr 503. Prezydent:  - Nie podzielam niepokojów radnego Artura Zielińskiego. Przypomnę, że 30 grudnia podpisaliśmy umowę na dofinansowanie drogi nr 503 z marszałkiem, 10 maja ogłosilismy przetarg, jest on na ukończeniu. Ceny ofert są o 20-40 procent powyżej wartości szacunkowej. To mnie niepokoi, bo to znaczy, że gdzieś popełniono błąd - np. przy projektowaniu. A to oznacza, że miasto będzie musiało dołożyć do inwestycji. Ile, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.

13:46 - Teraz już pójdzie szybko. Radni głosują nad kolejnymi mniej istotnymi uchwałami, między innymi w sprawie wnoszenia aportów do miejskich spółek, zgody na sprzedaż nieruchomości. Wkrótce odpowiedzi na interpelacje będą udzielać prezydent i jego zastępcy. Sesja powoli zbliża się do końca. 

13:42: - Przeciw zmianiom w szpitalach w proponowanej formie byli radni PiS: Paweł Fedorczyk, Marek Pruszak, Halina Sałata i Jerzy Wilk. Wstrzymali się: Zdzisław Olszewski (PiS) i Artur Zieliński (EDS). Reszta radnych głosowała za. 

13:40 - Zmiany w szpitalach uchwalone! Za było 17 radnych, 4 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Za chwilę otrzymamy imienną listę, kto jak głosował. Oczywiście podamy ją do publicznej wiadomości. 

13:37 - Radni pytają o pracowników, którzy przejdą do poszczególnych razem z oddziałami. Radny PAweł Fedorczyk pyta się o to, co dalej z pracownikami, po kwartale, pół roku, roku? Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala wojewódzkiego mówi, że personel medyczny "jest wyrywany" przez dyrektorów, więc zapewnia, że nikt nie zostanie bez pracy w wyniku zmian,. 

13:29 - Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej odpowiada Jerzemu Wilkowi: - Nie ma potrzeby imiennego głosowania. Obrady są nagrywane i transmitowane na żywo w internecie, potem będzie retransmisja w telewizji, można otrzymać wydruk z imiennym głosowaniem. Nie ma potrzeby głosować po kolei imiennie. 

13:27 - Janusz Nowak (SLD), przewodniczący komisji zdrowia, mówi, że radni będą uważnie się przyglądać zmianom w szpitalach i ocenią je, jeżeli będą w złym kierunku to będą interweniować. Okazuje się, że na dzisiaj dyrekcja szpitala miejskiego przygotowała jeszcze jedną analizę - jak wyglądałaby sytuacja w szpitalu, gdyby nie trafiła tam pediatria. Wtedy strata co roku wynosiłaby około 100 tysięcy zlotych. 

13:21 - Radny Jerzy Wilk proponuje, by w sprawie szpitali głosować imiennie. By mieszkańcy wiedzieli kto za czym głosuje. 

13:18 - Jerzy Wilk (PiS): - Część radnych uważa, że ta uchwała jest niekorzystna dla szpitala miejskiego. Wiąże się z dużymi wydatkami, a szpital oddaje oddziały, które mają łączne kontrakty na około 11 mln złotych. W zamian otrzyma oddział ginekologiczno-połoniczy, który opiewa na 3 mln złotych. Pani dyrektor szpitala miejskiego przygotowala analizę, że po tych wszystkich zmianach szpital wyjdzie na plus. Analizując te przesunięcia, mam duże wątpliwości, że ten wynik będzie dodatni. Dlatego uważam, że ta decyzja będzie szkodliwa dla szpitala i podejrzewam, że ten wynik będzie ujemny.

13:13 - radni są zdezorientowani. Trwa dyskusja, który paragraf jest który. 

13:06 - Radny Zdzisław Olszewski (PiS). Czy terminy przenosin oddziałów zostaną utrzymane? A co się stanie, jeśli wcześniej pomieszczenia zostaną dostosowane do wymogów? - pyta radny. Odpowiada Janusz Nowak (SLD): Uzyskaliśmy zapewnienie, że wszystkie oddziały poza dziecięcym, będą przeniesione do 31 października i tak się stanie. Co do oddziału wojewódzkiego - termin mija pod koniec grudnia 2012 roku, pod warunkiem spełnienia wymogów. Potwierdza to wiceprezydent Tomasz Lewandowski. W dyskusję włącza się Jerzy Wilk (PiS). Mówi o tym, że uchwała o zmianach w szpitalach wchodzi w życie w dzień podjęcia, a oddziały mają być przeniesione do końca października. Wspomina o kolizjni terminów. Wiceprezydent Lewandowski uważa, że wszysko jest ok. Głos zabiera prawnik: uchwała wejdzie w życie dzisiaj, ale dyrektor musi mieć czas na zmiany. Wynika z tego, że jedna sprawa z drugą się nie kłóci. 

12:57 - Czas na zmiany w szpitalach, które od kilku tygodni wywołują spore emocje. Radni otrzymali aneks do porozumienia między szpitalami, w którym napisano, że przeprowadzenie oddziału dziecięcego ze szpitala wojewódzkiego do szpitala miejskiego przy Żeromskiego tylko pod warunkiem dostosowania pomieszczen szpitala miejskiego do wymogow sanitarnych i medycznym, pozytwnej opinii konsultantów medycznych i NFZ. Radni w ostatnim czasie trzykrotnie spotykali się w tej sprawie, każde ze spotkań trwało po kilka godzin. Efektem jest aneks do porozumienia, przeciwko któremu prfotestuje około dwóch tysięcy pacjentów i pracownicy szpitala wojewódzkiego. Na ostatniej komisji zdrowia większością głosów radni zaakceptowali takie rozwiązanie. 

12:54 - radni przyjęli uchwałę o zmianie planu zagopspodarowania ZAkrzewa. Ta zmiana ma umożliwić inwestorowi Centrum Handlowego Ogrody przyspieszenie prac. Przypomnijmy, że wojewoda zakwestionował niektóre zapisy poprzedniego planu i skierował sprawę do sądu administracyjnego. Termin rozprawy nie jest jeszcze znany. By nie czekać na sąd, inwestor zwrócił się do rady, by wnieść poprawki do planu i jeszcze raz go uchwalić.

12:43 - Czas na nadawanie nowych nazw ulic. Fragment ulicy Tysiąclecia od ulicy Rycerskiej do Warszawskiej ma nosić nazwę Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Radny Andrzej Tomczyński zwraca uwagę, by Kardynał "był bliżej" Jana Pawła II. A aleja poświęcona papieżowi jest na Modrzewnie. Radny rzucił luźną uwagę, ale glosował za rozwiązaniem proponowanym przez prezydenta. Kolejne ulice: jedna z ulic na Bielanach otrzymała nazwę Stanisława Lema, na Modrzewinie Północ powstały ulice poświęcone osobom zasłużonym dla naszego miasta. I tak mamy ulice: Józefa Lassoty, Generała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, Józefa Karpińskiego, Włodzimierza Sierzputowskiego i Aleksandry Gabrysiak. Nazwy zyskały też nowe: rondo Leer (nowe ronde przy węźle Raczki) oraz rondo Roneby (nowe rondo przy Leclercu). Ronda upamiętniają miasta partnerskie Elbląga. 

12:39 - koniec przerwy. Radni zajmują się wreszcie uchwałami. Na pierwszy ogień idą uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta.

12:13 - Koniec raportu o stanie środowiska. Radni zajmują się zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przyjęli też informację o wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze 2011 roku. Czas na 10 minut przerwy. 

12:11 - Kary za przekroczenia norm otrzymała firma Wójcik oraz Car Wash (myjnia przy Gildzie), a firma Rudnicki za prowadzenie skupu złomu bez wymaganego zezwolenia - informuje Krystyna Wątroba. 

12:05 - Radni interesują się sprawą myjni na tyłach Gildii Kupców Żuławskich, która jak się okazuje nadal emituje nadmierny hałas. Inwestor zgłosił do inspektoratu i ratusza, że rozpoczął budowę ekranów akustycznych. Inspektorzy zapowiadają, że skontrolują jeszcze raz myjnię, gdy już ekran będzie gotowy. Jeśli nadal hałas będzie za duży, inspekorat może wstrzymać działalność myjni. Krystyna Wątroba mówi, że Kumiela i Babica nie były badane w ubiegłym roku, bo nie było takich zaleceń z centrali. - Rzeki nie będą badane co roku, ale w dłuższych odstępach czasu - mówi Krystyna Wątroba. 

12:03 - Halina Sałata (PiS) pyta o zanieczyszczenia z największych zakładów pracy w mieście - Alstomu, Elektrociepłowni Elbląg. Jak mocno zanieczyszczają nasze miasto - pyta radna. Zakłady emitują najwięcej zanieczyszczeń, ale nie przekraczają norm - mówi szefowa inspektoratu środowiska. 

11:56 - Maria Kosecka (PO). Cieszy się, że rzeka Elbląg ma kategorię I, a nie II, jak w poprzednim roku. Pyta jednak, dlaczego inspektorzy nie badali w 2010 rok stanu Kumieli i Dąbrówki. Pyta o to, jakie działania zostaną podjęte, by zmniejszyć ilość niebezpiecznych substancji, które są odprowadzane do atmosfery. 

11:51 - Szefowa Inspektoratu Ochrony Środowiska powoli kończy wystąpienie. Mówi teraz o kontrolach, które inspektorat przeprowadził na wniosek mieszkańców. Takich kontroli było 19. Kontrolerzy wlepili 1 mandat, 11 firm pouczyli, wszczęli dwa postępowania karno-administracyjne. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli do punktów skupu złomu przy Placu Dworcowym, ul. Dębowej oraz myjni przy ul. Pomorskiej. 

11:43 - Trwa przedstawianie raportu o stanie środowiska. Liczy on 36 stron. Oczywiście nie wszystkie będą czytane. Z raportu wynika, że elbląskie powietrze nie jest w miarę czyste, chociaż w 2010 roku odnotowano przekroczenia emisji niebezpiecznych substancji z kominów budynków mieszkalnych. Powodem jest ostra zima i kiepska jakość materiałów grzewczych, jakich używają mieszkańcy. 

11:31 - Czas na wnioski minął. Teraz radni wysłuchują sprawozdania na temat stanu środowiska w Elblągu. Przedstawia go Krystyna Wątroba, szefowa Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prezentacja wyświetlana jest na ekranie. Zapowiada się długie wystąpienie, mikrofon niezbyt dobrze działa. Wiele osób wychodzi, by zapalić lub porozmawiać w kuluarach.

11:30 - Radnemu Fedorczykowi szybko odpowiada Jerzy Wcisła, który chyba czuje się wywołany do tablicy. - Żadna uchwała nie jest durna, pan mnie obraził - odpowiada przewodniczący radnemu PiS. 

11:27 - Radny Fedorczyk mówi o tym, że radni zajmują się "durnymi uchwałami" (mówi o uchwale w sprawie rady społecznej szpitala miejskiego; przez kilka miesięcy przewodniczący Rady Jerzy Wcisła walczył o to, by w składzie tej rady nie znalazł się były prezydent Henryk Słonina) zamiast zająć się porządnie sprawą strefy płatnego parkowania czy przedyskutować dogłębnie zmiany w szpitalach. - Otrzymałem ostatnio projekt uchwały, co oznacza, że sprawa jest zamknięta, nie ma nad nią dyskusji na forum Rady, która przecież jest organem założycielskim szpitala. 

11:24 -Paweł Fedorczyk (PiS): - Dzisiaj na sesji jest wiele uchwał w sprawie nowych ulic. Ja za nimi będę głosował. Proszę też radnych o zastanowienie się nad nadaniem nazwy jednej z ulic świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówi radny. - Ja ten temat tylko sygnalizuję, by nie być posądzonym o wyciąganie tej sprawy w kampanii wyborczej. Ale myślę, że do tej sprawy trzeba wrócić. I PiS będzie o to wnioskował. 

11:23 - Radny Turlej. Pyta o to kiedy zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację stadionu miejskiego oraz kiedy ruszą remonty związane z biblioteką na Zawadzie. 

11:21 - Czas na wnioski. Jako pierwsza Elżbieta Gelert (PO). Prosi o radnych o to, by poparli szpital wojewódzki w staraniach o umieszczenie w Elblągu centralnej dyspozytorni pogotowia ratunkowego. Wojewoda nie chce, by taka jednostka w 2012 roku działała w naszym mieście. Ma być tylko w Olsztynie. Pracownicy pogotowia i szpitala nie mogą się z tym pogodzić. 

11:19 - Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO): - Staje w obronie mieszkańców okolic cmentarza Dębica. Szczególnie że zbliża się Święto Zmarłych. Radny prsoi, by przepustki na wjazd w okresie święta miały nie tylko osoby, które prowadzą przy cmentarzu działalność gospodarczą, ale także mieszkańcy. 

11:18 - Maria Kosecka (PO) - Apeluje o to, by Rada Miejska zajęła się sprawami bezpieczeństwa w mieście. Pyta także, co się dzieje ze sprawą powołania pogotowia stomatologicznego? Apeluje o zajęcie się sprawą rowerzystów, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. 

11:14 - Antoni Czyżyk (PO) - Porusza temat gospodarczy. By elbląskie firmy i instytucje razem negocjowały z dostawcami energii ceny. By było taniej i oszczędniej. 

11:12 - Ryszard Zgirski (PO) - Postanowiłem uratować honor Ryszardów i mówić krótko. Mam tylko jedną interpelację - mówi radny. To przytyk do Ryszarda Klima, sesyjnego rekordzisty w długości przemówień. Ryszard Zgirski rzeczywiście mówi krótko - apeluje o wprowadzenie kompleksowego programu rozwoju ruchu rowerowego w mieście,. 

11:10 - Marek Kucharczyk (PO) - Dziękuje prezydentowi i urzędnikom za przygotowanie akcji "Elbląg za pół ceny".  Cieszy się, że znalazły się pieniądze na podwyżki dla pracowników administracji w szkołach. 

11:07 - Zdzisław Olszewski (PiS) - Mówi o nasilających się dewastacjach i kradzieżach na cmentarzu przy ul. Agrykola. Prosi prezydenta o ustawienie przy wejściach na cmentarz kamer. - Wiem że to sprawy do końca nie rozwiąże. Wystarczy przypomnieć skandaliczne pomalowanie katedry po katastrofie smoleńskiej - mówi radny. - Ale moim zdaniem kamery oraz skuteczna praca policji pomoże przerwać ten proceder. 

11:04 - Andrzej Tomczyński (SLD) - Jeszcze o Strefie Płatnego Parkowania. Mówi o elblążanach, którzy przywożą dzieci do przedszkola przy ul. Słonecznej 5. Od 1 września zatrzymując się przed przedszkolem, by wysadzić swoje dziecko, muszą płacić za postój. Radny prosi o to, by parkowanie było płatne po 10 minutach postoju.

11:00 - Artur Zieliński (Elbląski Dobry Samorząd) - Mieszkańcy 1 Maja skarżą się na hałasy i awantury wokół fontanny przy 1 Maja. Prosi miasto o to, by zrobić z tym wreszcie porządek, a w przyszłym roku przebudować pergole, by nie sprzyjały one organizowaniu w tym miejscu imprez. Radny pyta także o samą fontannę - dlaczego jest ona taka brudna, a przecież ma być wizytówką miasta. - Panie Prezydencie, miasto wydaje mnóstwo pieniędzy na promocję, stawia billboardy, a tymczasem turyści muszą oglądać takie widoki, jak brudna fontanna - pyta Artur Zieliński. Pyta także o to, co się dzieje z budową drogi nr 503. Dlaczego prace jeszcze nie ruszyły?

10:53 - Juliusz Dziewałtowski-Gintowt (SLD). Także mówi o strefie płatnego parkowania. Uważa, że trzeba powołać zespół, który po miesiącu obserwacji funkcjonowania strefy przedstawiłby wnioski, co jest do poprawy. Radny także pyta o to, co dalej dzieje się z interpelacjami, które radnio składają. Prosi o to, by radni otrzymywali odpowiedzi, co dalej się dzieje z interpelacjami i sprawami, które radni poruszają

10:52  - Halina Sałata (PiS) - Prosi o znalezienie 40 tysięcy złotych w budżecie na dokończenie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Dąbka. Chodzi o 350 metrów ścieżki między Obrońców Pokoju a targowiskiem miejskim. Radna prosi o odpowiedź na piśmie, 

10:50 - Jerzy Wilk chce też zmian w zasadach Elbląskiej Karty Miejskiej. Prosi o to, by mieszkańcy niepełnosprawni nie musieli przykładać do kasowników elektronicznych kart, bo to dla nich duże utrudnienie. - Jest przecież inna metoda, by liczyć pasażerów, na przyklad zainstalowanie w autobusach i tramwajach fotokomórek - mówi radny Wilk. 

10:46 - Radny Wilk mówi także, o rozliczeniach za wodę i ogrzewanie za rok 2010. Wiele osób, które są najemcami w mieszkaniach komunalnych, otrzymali wysokie nadwyżki. Radny przyłącza się do prośby radnego Pruszaka o przeanalizowanie uchwały o strefie płatnego parkowania. Mówi o niepełnosprawnych, którzy dostają mandaty za parkowanie poza kopertami (takich miejsc jest tylko 18 w mieście). Jerzy Wilk przypomina, że w Elblągu co 10 osoba jest niepełnosprawna. Karta N+, która ma im ułatwić parkowanie, do końca jeszcze nie została wprowadzana - uważa radny. 

10:43 - Jerzy Wilk (PiS): Porusza sprawę ze swojego dyżuru. Mieszkańcy zgłaszali mu, że firmy zewnętrzne sprzątające miasto (m..in. z Olsztyna), nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Prosi prezydenta o sprawdzenie tej sprawy. Kolejna sprawa: Plac Dworcowy - wizytówka miasta - jest brudny, przystanki są zaśmiecone, a wokół koczują bezdomni. Jeden z bezdomnych nawet tam zmarł. Radny prosi o zajęcie się bezdomnymi i posprzątanie tego terenu.

10:42- i ostatnia już interpelacja radnego Klima. Chwali urzędników za prowadzenie aktualnej strony internetowej ratusza. Ale prosi o dodanie kontaktów mailowych i telefonów do radnych. Oczywiście za ich zgodą. 

10:37 - Radny mówi dalej, a my informujemy, że radni zdjęli z porządku obrad, na wniosek prezydenta, uchwałę o zmianę nazwy skweru Janka Krasickiego, młodego aktywnego komunisty. Ta sprawa wraca po raz kolejny na sesję i po raz kolejny zostaje wycofana. Skwer imienia Krasickiego mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Moniuszki i Szymanowskiego, to taki mały plac, od którego prowadzi ścieżka do kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. A radny Klim mówi dalej:) Idzie na rekord, właśnie minęło 14 minut. 

10:35 - radny mówi już 9 minut. Niewiele chyba przedłużyłem - stwierdza radny Klim. I mówi dalej:) Kolejne interpelacje dotyczą mieszkańców Zajazdu. Radny zwraca uwagę, że ta była popegeerowska miejscowość, która została włączona w granice miasta, zostaław pozostawiona sama sobie. Mieszkańcy nie mają gdzie i jak spędzać czasu wolnego. Prosi władze miasta o pomoc w budowie boiska dla młodzieży. 

10:32 - interpelacje zaczął Ryszard Klim (SLD). Aż strach się bać, bo radny jest znany z tego, że strasznie długo mówi. Na pewno nie zmieści się w limicie, który przed obradami ustalił Konwent Seniorów. Ryszard Klim mówi o swoich wątpliwościach związanych z Centrum Logistycznym na Modrzewinie. Jaki jest sens kupowania przez miasto wyposażenia do instytutów, które mają powstać na Modrzewinie? - pyta radny. 

10:23 - Radny Marek Pruszak (PiS) składa wniosek o natychmiastowe wprowadzenie poprawek do uchwały o strefie płatnego parkowania. Mówi o tym, ze mieszkańcy są oburzeni nowymi ustaleniami. Podaje przykłady miejsc, w których postawiono parkomaty, mimo że nie ma tam odpowiednich warunków do parkowania. Zaznacza, że strefa nie powinna być czynna aż do godz. 20, podaje przykład innych miast, w których strefa czynna jest krócej. Radny prosi też o zajęcie się sprawą Centrum Rehabilitacji, które już nie przyjmuje nowych pacjentów, bo skończyły się pieniądze. Radny mówi już 6 minut. A miały być dwie. 

10:22 - Radna Maria Kosecka (PO) apeluje o postawienie tablicy upamiętniającej Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności. Przypomina, ze Elbląg odegrał w tych wydarzeniach ogromną rolę. Tablica jej zdaniem powinna powstać przy ul. 1 Maja, gdzie mieściła się siedziba elbląskiego komitetu Solidarności. 

10:21 - Radny Robert Turlej (PO) apeluje o ustawienie stojaków na rowery przed szkołami. Mówi o mieszkańcach Rubna, którzy narzekają na rozrastający się Zakłads Utylizacji Odpadów i niemiłe zapachy, które muszą wdychać.

10:20 - radni składają interpelacje. Przed obradami zawarli dzentelmeńską umowę, ze kazda osoba będzie przemawiać nie dłuzej niz dwie minuty. To nauka z poprzedniej sesji, która trwała do godziny 18 i była rekordowa pod tym względem od kilku lat. Kamery robią swoje:)

10:17 - Sesja trwa od kilku minut. W obradach uczestniczy m.in. senator Sławomir Sadowski, którego dawno tutaj nie bylo. No coz, wybory:)

9:57 - sesja rozpocznie się z opóźnieniem. Nie ma jeszcze wszystkich radnych, którzy ustalają ostatnie szczegóły. Dzisiaj najbardziej gorąca powinna być dyskusja na temat zmian w elbląskich szpitalach. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama