Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 09:21
Reklama

Sesja Rady Miejskiej na żywo!

W czwartek odbyła się IX sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Zapraszamy na relację tekstową. Retransmisja wideo na antenie Telewizji Elbląskiej dzisiaj o godz. 20.
Relację na żywo w internecie można śledzić pod adresem http://www.tv.elblag.pl/live

15:55 - sesja dobiegła końca. Kolejna odbędzie się 26 listopada.

15:26
- 9 listopada odbędzie się narada w sprawie organizacji ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu przy Feniksie. Zwrócę uwagę, by ta organizacja była lepsza - odpowiada radnemu Arturowi Zielińskiemu wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

15:25 - Władzom miasta pomysł oświetlenia Bramy Targowej i Ratusza Staromiejskiego się podoba, ale trzeba sprawdzić ile to kosztuje - mówi wiceprezydent Elbląga.

15:20 - Na interpelacje odpowiada wiceprezydent Tomasz Lewandowski. Sprawa budowy mostu przez rzekę. Dzisiaj na budowie pracuje 71 osób, jeden z mostów ma być gotowy w grudniu, w listopadzie rozpocznie się montaż konstrukcji mostu. Kolejna sprawa: budynki przy Żeromskiego - oba nie są własnością miasta. Jeden należy do gminy Elbląg, drugi - do Leclerca. Prowadzone są rozmowy, nie mogę zdradzić szczegółow, ale koniec tych rozmów będzie szczęśliwy. To jest tajemnica handlowa. - Ja już wiem, ale nie mogę powiedzieć, co będzie w byłym biurowcu po zakładach mięsnych.

15:15 - Odpowiada prezydent Grzegorz Nowaczyk: - Wiele interpelacji radnych na temat ulic, chodników, miejsc parkingowych dla rowerów postaramy się załatwić w przyszłym roku. To samo dotyczy skateparku.

15:10 - pierwsza odpowiada Grażyna Kluge. Sprawa przyszłości Ośrodka Adopcyjnego w Elblągu. W ubiegłym roku było w Elblągu 16 adopcji, nowe przepisy uznają, że ośrodki, które mają mniej niż 20 adopcji rocznie, nie będą mogły istnieć. Dlatego władze miasta apelują do marszałka, by elbląski ośrodek był filią olsztyńskiego.
Kolejna sprawa - przedszkola. Po zmianach ratusz więcej musi dopłacać do utrzymania przedszkoli. - sprawdziliśmy jak to jest w innych podobnych miastach, w wielu przypadkach opłaty w Elblągu są mniejsze - twierdzi Grażyna Kluge. - Prowadzimy staranie monitoring w przedszkolach, by w ciągu dwóch-trzy miesięcy przyjąć rozwiązania, które będą korzystne dla rodzin wielodzietnych, a nie będą zabójcze dla budżetu. Dajmy sobie jeszcze trochę czasu. W tym roku na utrzymanie przedszkoli musimy wydać 17 milionów złotych.

15:05 - za chwilę prezydent i jego zastępcy zaczną odpowiadać na interpelacje. Zanim to jednak nastąpi, przewodniczący Rady zaczerpnął wody i zaczyna czytać najdłuższy w dziejach elbląskiego samorządu tytuł uchwały. Tytuł zajmuje 10 linijek tekstu:) Głosowanie trwało krócej niż czytanie nazwy uchwały.

14:50 - kolejne uchwały już nie budzą takich emocji. Dotyczą m.in. bonifikat na sprzedaż gruntów należących do miasta i bonifikat za przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu we własność.

14:40 - 14 radnych za, 5 przeciw, 4 wstrzymało się. To wynik głosowanie w sprawie zmian w elbląskich szpitalach. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada, szpitale zamienią się oddziałami - z miejskiego do wojskowego przejdzie oddział rehabilitacyjny. Problem w tym, że szpitale nie są przygontowane na takie zmiany, co podkreślali radni PiS. Poprzednią uchwałę unieważnił wojewoda, jak będzie tym razem? Wątpliwości mieli radni SLD, cztery osoby z tego klubu wstrzymały się od głosu. Na sali były też przedstawicielki związków zawodowych szpitala miejskiego. Są oburzone zmianami, w apelu do radnych piszą m.in. " uważamy, że proponowane zmiany działają na niekorzyść pacjentów, ponieważ pogarszają dostęp do usług medycznych lub obniżają jakość ich świadczenia".

13:36 - Paweł Fedorczyk (PiS): z rozstrzygnięcia wojewody wynikają dwie rzeczy: najpierw organ założycielski, dopiero potem załoga i dostosowanie oddziałów. Z tego, co słyszę, nie jest to wszystko do końca przygotowane. Poprawiamy tylko jeden zapis, dotyczący terminu wejścia w życie zmian. Obawiam się, że to za mało.

13:33 - czas na temat zmian w szpitalach. Komisje są za zmianami. Czas na uwagi radnych. Zaczyna Zdzisław Olszewski (PiS) - Mam poważne wątpliwości, czy w obecnym stanie organizacyjnym, niedostosowaniem oddziałów do nowych ustaleń, podejmowanie uchwały ponownie skończy się unieważnieniem jej przez wojewodę.

13:28: - radni zajmują się teraz uchwałami zmieniającymi statuty niektórych jednostek samorządowych, np. Domu Pomocy Społecznej, Domu dla Bezdomnych,Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych. Są to zmiany jedynie formalne. Dyrektorzy szpitali obecni na sali czekają na zmiany, które dotyczą elbląskich szpitali. Dyskusja rozpocznie się za parę minut.

13:20 - teraz czas na zmiany w statucie miasta. Jedna z poprawek daje możliwość tworzenia rad dzielnic, które mają być organem doradczym Rady Miasta. Mają je tworzyć mieszkańcy.

13:19 - kolejne uchwały w sprawie nadania imion dwóm skwerom w mieście. Jeden z nich - koło Polskiego Związku Niewidomych będzie nosił imię Ludwika Zamenhoffa, wcześniej radni nadali imię rotmistrza Pileckiego skwerowi przy szkole muzycznej.

13:10 - Piotr Macutkiewicz popiera Jerzego Wilka. Zwraca uwagę na to, że to cios w przedsiębiorców. Dodaje, że w Słupsku i Koszalinie przedsiębiorcy płacą mniej. Antoni Czyżyk dodaje, że podwyżki mogą być trudne do zaakceptowania, ale trzeba je przegłosować, by w przyszłości nie odbiło się to niekorzystnie na finansach miasta. Podwyżki weszły w życie 16 radnych było za, 4 przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

13:05 - uchwały są głosowane taśmowo:) Po kolei: zmieniono zapisy w budżecie miasta, prognozę finansową na lata 2011-2041, w sprawie dotacji dla samorządowych zakładów budżetowych. Teraz czas na podwyżki podatku od nieruchomości. Jerzy Wilk z PiS zwraca uwagę, że dobrze by było nie podnosić podatku, bo jest recesja.

13:00 - trwa przerwa w obradach, radni są już z powrotem na sali sesyjnej. Zaraz powoli zaczynamy.

12:26 - rozpoczyna się głosowanie. Radni w kolejności alfabetycznej wrzucają do urn karty z wyborem poszczególnych ławników

12:08 - trwają przygotowania do tajnego głosowania w sprawie wyboru ławników. Komisja skrutacyjna przygotowuje karty do głosowania i urnę. Radn zostają na swoich miejscach, przerwa w obradach planowana jest po głosowaniu.

11:58 - radni będą wybierać ławników sądowych. Zgodnie z przepisami głosowanie musi być tajne. Nasze kamery nie mogą pokazywać stołów radnych, by nie zdradzić wyników głosowania. Z sesji będziemy więc pokazywac obraz z ogólnego ujęcia sali.

11:42 - czas na uchwały. Pierwsza będzie dotyczyć nadania honorowego obywatelstwa Elbląga Lechowi Wałęsie. O jego zasługach na rzecz wolności mówi przewodniczący Rady Miejskiej. - Jest ucieleśnieniem legendy Solidarności oraz walki o wolność. W tej walce trzej mieszkańcy naszego miasta poniosło największą ofiarę. Przewodniczący mówi o tym, że Lech Wałęsa propozycję nadania mu tego wyróżnienia przyjął. Wręczenie tytułu ma nastąpić 12 grudnia w Elblągu. Jerzy Wcisła mówi o tym, że projekt uchwały ma wyjątkowy tryb i tłumaczy, dlaczego nie spotkał się wcześniej z poszczególnymi klubami, by przedyskutować tę sprawę.
Za nadaniem tytułu Wałęsie głosowało 19 radnych, sześciu się wstrzymało od głosu. Wśród nich wszyscy radni radni PiS i Ryszard Klim z SLD.


11:40 - Radny Paweł Nieczuja-Ostrowski: - mówi o tym, by Elbląg wykorzystał szansę w rozwoju dróg wodnych, by w ten sposób transportowano towary, oszczędzając dzięki temu drogi na lądzie.

11:35 - Andrzej Tomczyński (SLD) - Zwraca uwagę władzom miasta na to, by wreszcie coś zrobić z budynkiem przy ul. Przymurze, kilka lat temu przerwano jego budowę i teraz straszy mieszkańców i turystów.

11:23 - radny Klim zwraca uwagę na zamieszanie, jakie dzieje się w okolicach Pałacu Ślubów na starówce. Goście weselni  i młodzi nie mają gdzie parkować. Porusza także sprawę ulicy Węgrowskiej, apeluje, by od strony Podgórnej ustawić tam próg spowalniający.

11:19 - głos zabiera Ryszard Klim (SLD), który ostatnio zwrócił nam uwage, że jestesmy złośliwi komentując to, że długo mówi na sesji. Broń Boże, złośliwość to ostatnia rzecz, którą można nam zarzucić. Radny Klim przechodzi do meritum: za dużo czasu zajęły nam wyścigi, kto pierwszy zgłosi konieczność zmian w strefie płatnego parkowania. Wszyscy uważają, że zmiany są konieczne, ale trzeba trochę poczekać, by ocenić efekty.

11:18 - radny Zieliński mówił aż 10 minut. Przewodniczący zwraca uwagę, że złamał dżentelmeńską umowę i prosi pozostałych o przestrzeganie tych ustaleń.

11:08 - Artur Zieliński (EDS) - Wraca do tematu przedszkoli. - Rodzice podpisują petycję o obniżeniu opłat, podpisało się już kilkaset osób, liczba ta rośnie - mówi radny. - Przez lata mogliśmy się szczycić, że każdy rodzic, który chce posłać dziecko do przedszkola, miał taką możliwość. A teraz przez te podwyżki cały wysiłek zaprzepaszczamy. Wielu rodziców ogranicza pobyt dziecki do godzin bezpłatnych, co odbija się niekorzystnie na dzieciach. Październik pokaże prawdę w statystykach.

11:04 - Wojciech Paczkowski (PO) - Prosi o rozwiązanie problemu z dojściem do miasteczka szkolnego od strony ulicy Kościuszki. Wspomina także o lapidarium przy ul. Sadowej, do którego przeniesiono nagrobki zasłużonych dla miasta elblążan. Prosi o to, by zaznaczyć pierwotne miejsca pochówku tych osób. Dziękuję w imieniu uczniów i dyrekcji z SP nr 1 za pomoc w odnowieniu nawierzchni jezdni przed szkołą. Ma nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na wymianę reszty betonowych płyt. I na koniec - sprawa rozkładu jazdy komunikacji miejskiej - radny prosi o poprawę rozkładu, by bardziej odpowiadał potrzebom mieszkańcom.

11:02 - Marek Pruszak (PiS) - Porusza sprawę ośrodka adopcyjnego w Elblągu. W wyniku zmiany przepisów może się okazać, że z Elbląga taka placówka zniknie.  - Nie możemy do tego dopuścić - mówi. Wnioskuje także, by w programie kolejnych sesji znalazł się zapis o interpelacjach, wnioskach i oświadczeniach radnych.

11:00 - Maria Kosecka (PO) - Mówi o sprawie przemocy w rodzinie, radna uczestniczyła w konferencji na ten temat. Czyta na sesji fragmenty wspomnień jednego z dzieci, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Radna mówi, że takich osób z roku na rok przybywa. Ma nadzieję, że jej wystąpienie będzie początkiem szerszych działań władz miasta w tej sprawie. Wnioskuje o to, by w styczniu ten temat był szeroko omówiony na sesji.

10:56 - Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO) - Apeluje o podświetlenie Bramy Targowej i Ratusza Staromiejskiego, by wyeksponować budynek i uatrakcyjnić starówkę wieczorami. Zwraca się o naprawę nawierzchni chodników ulic Asnyka i Sochaczewskiej, to ulice blisko SP nr 4, w tym rejonie mieszka też radny.

10:55 - My tymczasem zaglądamy do wyników głosowania w sprawie uchwał PiS o obniżkach opłat w przedszkolach, żłobkach i zespołu do spraw parkingów. Za wprowadzeniem uchwał byli wszyscy radni PiS, w sprawie przedszkoli poparli ich: Elżbieta Gelert (PO), Dawid Pater (SLD), Artur Zieliński (EDS) i Piotr Macutkiewicz (EDS). W sprawie żłobków PiS mógł liczyć na poparcie Piotra Macutkiewicza. Dawida Patera i Artura Zielińskiego, a w sprawie zespołu ds. parkingów - za głosowali także: Agnieszka Kondraczuk (PO), Piotr Macutkiewicz i Artur zieliński

10:51 - Robert Turlej (PO): Proponuje założenie na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach liczników, odmierzających czas do zmiany świateł, stworzenie pasów dla autobusów i rozpoczęcie prac, które przyczynią się do stworzenia nowoczesnego systemu komunikacji. Radny proponuje też, by na rondach, których nazwy pochodzą od miast partnerskich Elbląga, pojawiły się dodatkowe elementy upiększające.

10:48 - Jerzy Wilk (PiS) - Kiedy zostanie zakończona budowa przynajmniej jednego mostu przez rzekę Elbląg. Prosi prezydenta o odpowiedź. Zwraca uwagę na zły stan techniczy dwóch zabytkowych budynków przy Żeromskiego, w jednym mieści się przychodnia, drugi, w którym kiedyś mieścił się biurowiec zakładów mięsnych należy do jednego z hieprmarketów. Radny porusza także sprawę budowy drogi nr 503, prace budowlane będa prowadzone m.in. na terenie byłych przedwojennych cmentarzy, które mieściły się w okolicach miasteczka rowerowego i w okolicach ulicy Brzeskiej.

10:45 - Czas na interpelacje radnych. Zaczyna Marek Kucharczyk (PO): Apeluje o stworzenie zespołu analiz i prognoz gospodarczych dla przedsiębiorców. Miałby on służyć pomocą osobom, które prowadzą lub chcą prowadzić działalność gospodarczą i dla osób, które chcą wrócić do Elbląga, by tu rozwijać biznes. Radny wnioskuje także o stworzenie skateparku. - To miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą wykorzystać swoją energię w sposób aktywny i kreatywny.

10:39 - Czas na głosowania w sprawie porządku obrad. Projekty radnych PiS nie zostały wprowadzone na sesję. A to oznacza, że nieprędko władze miasta wprowadzą zmiany w strefie płatnego parkowania. Nie obniżą też na razie opłat w przedszkolach i żłobkach.

10:38 - Juliusz Dziewałtowski-Gintowt: Nie chce ujmować inicjatywie radnych PiS, ale sprawa zespołu ds. parkingów jest już załatwiona.

10:37 - Maria Kosecka (PO) - Takie sprawy powinny być załatwiane nie formie dyktatu, ale dialogu, dlatego apeluję do kolegów z Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie tych uchwał.

10:36 - Henryk Horbaczewski (SLD) - Uchwały zmieniały samorządy, które mocno przeszarżowały w wysokości opłat. U nas z bólem serca, ale podwyżki wprowadziliśmy umiarkowane.

10:35 - Paweł Fedorczyk (PiS): Nie wiem dlaczego do radnych te projekty nie trafiły. Przedstawilismy je już miesiąc wcześniej panu prezydentowi. Temat nie jest nowy, mówi się o tym w mediach od tygodni. W innych miastach szybko zweryfikowano zapisy uchwał o przedszkolach, bo protestowali rodzice. Czy naprawdę warto czekać?

10:34 - Robert Turlej (PO): Radni PiS wcześniej nie przedstawili wcześniej projektów tych uchwał, nikt nam ich nie przedstawił, przecież wystarczyło je przedstawić na komisjach czy wrzucić projekty do naszych skrzynek.

10:33 - radni dyskutują zawzięcie o przedszkolach. Radny Marek Pruszak czuje się oburzony słowami Antoniego Czyżyka : Jestem radnym od 16 lat, od dawna krytykuję pomysły i uchwały, które uderzają w mieszkańców. Telewizja nie ma nic do rzeczy.

10:28 - Jerzy Wilk: Widzę, że wszystkie kluby są za tymi zmianami. Po co więc czekać? Tym bardziej że takie zmiany wprowadzono szybciej w o wiele większych miastach. Co do zespołu ds. strefy parkowania - rozumiem, że wszyscy też są za. Dlatego apeluję, by do czasu zawiązania zespołu i wypracowania pewnych uzgodnień, służby miejskie nie karały, ale pouczały osoby, które parkują niezgodnie z nowymi zasadami.

10:25 - Antoni Czyżyk (PO) - O zespole w sprawie parkingów mówiliśmy na Konwencie Seniorów, rozumiem, że mamy telewizję, że trzeba zaistnieć - mówi do radnych PiS. - Proszę, by uszanować pracę radnych, którzy już nad tymi rozwiązaniami dyskutowaliśmy. W sprawie opłat w przedszkolach też dyskutowaliśmy na komisjach, uznalismy, że potrzeba więcej czasu na analizę skutków tych uchwał.

10:22 - Janusz Nowak z SLD mówi o tym, że nie zna projektów uchwał PiS, wnosi o to, by radni mieli okazję się z nimi zapoznać. W sprawie parkingów uważa, że prezydent obiecał powołanie takiego zespołu, ale nie ma nic przeciwko, by powołała go Rada Miejska.

10:18 - Marek Pruszak w imieniu klubu PiS wnioskuje o wprowadzenie do porządku obrad trzech projektów uchwał: o obniżeniu opłat w przedszkolach i żłobkach oraz w sprawie powołania zespołu, który przyczyni się do wprowadzenia zmian w strefach płatnego parkowania. Chodzi m.in. o skrócenie godzin płatnego parkowania i wycofania parkomatów z miejsc nieprzystosowanych do parkowania.

10:17 - prezydent wycofał projekt uchwały o zaostrzeniu kryteriów w sprawie przyznawania dodatków mieszkaniowych. Ta uchwała uderzyłaby w najbiedniejszych mieszkańców.

10:15 - Elżbieta Gelert dziękuje wszystkim i zapewnia, że będzie w Sejmie tworzyć prawo, które przysłuży się Ziemi Elbląskiej

10:10 - zaczynamy! Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła składa gratulacje Elżbiecie Gelert, która została posłanką. To ostatnia sesja pani Gelert jako radnej. Radni biją brawo. Są kwiaty i gratulacje o przewodniczącego Rady, prezydenta, wicperezydentów i poszczególnych radnych. Na sali jest 25 radnych, czyli wszyscy obecni.

10 - Na sali są już wszyscy, którzy powinni tu być:) Wkrótce zaczną się obrady.

9:35 - sesja zapowiada się na bardzo długą. W programie są aż 44 uchwały. Wśród nich uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa Elbląga Lechowi Wałęsie, o podwyżkach podatku od nieruchomości, niektórych opłat na targowisku miejskim. Radni wybiorą także sądowych ławników, będą również ponownie dyskutować na temat zmian w elbląskich szpitalach. Przypomnijmy, że poprzednią uchwałę w tej sprawie unieważnił wojewoda. Prezydent i jego urzędnicy przygotowali nowy projekt, bo chcą, by zmiany weszły w życie już 1 listopada. Czy pośpiech będzie złym doradcą? Przekonamy się wkrótce.

9:25 - na sali obrad trwają ostatnie przygotowania do sesji. Nasza ekipa jest już gotowa do transmisji. Czekamy na radnych, urzędników i władze miasta.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama