Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:59
Reklama

Co wymyśliła Rada Menedżerów?

W Elbląskim Parku Technologicznym odbyło się kolejne posiedzenie Rady Menedżerów przy Prezydencie Elbląga. Obrady dotyczyły dwóch obszarów: współpracy "złotego trójkąta" samorząd-biznes-nauka oraz powstającej obecnie "Strategii promocji Elbląga na lata 2012-2015".
Co wymyśliła Rada Menedżerów?
26 października 2011 roku w Elbląskim Parku Technologicznym odbyło się kolejne posiedzenie Rady Menedżerów przy Prezydencie Elbląga. Obrady dotyczyły dwóch obszarów: współpracy "złotego trójkąta" samorząd-biznes-nauka oraz powstającej obecnie "Strategii promocji Elbląga na lata 2012-2015".

Gościem spotkania był Rektor PWSZ w Elblągu prof. Zbigniew Walczyk. Przede wszystkim zauważam pełne zrozumienie dla działań złotego trójkąta ze strony miasta - powiedział na początku posiedzenia prof. Walczyk. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu współpracę złotego trójkąta rozważał jako dostarczanie wykwalifikowanych kadr do elbląskich firm. - Tutaj dostrzegam ważną rolę klastrów, które mogą przyjmować studentów ostatniego roku na praktyki. Z pewnością część studentów w ramach płynności kadr, jaką ma klaster, może pozostać w firmach zrzeszonych w klastrze - dodał prof. Zbigniew Walczyk.

Wojciech Macijewicz zwrócił uwagę na dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy. Połączenie biznesu i nauki poprzez katalizator, jakim jest Elbląski Park Technologiczny, daje szansę, aby kształcić pod potrzeby elbląskiego rynku pracy - zauważył prezes Stowarzyszenia Klaster Meblowy. Podsumowując tę część obrad Prezydent Elbląga zauważył potrzebę dostosowywania edukacji do wymagań rynku pracy już na poziomie gimnazjum czy liceum. Temu służyć ma koncepcja powołania liceum akademickiego - powiedział Grzegorz Nowaczyk. Prezydent dodał, że jest zwolennikiem wzmacniania elbląskich uczelni, zarówno naukowo, jak i personalnie, aby kształciły absolwentów pod kątem potrzeb lokalnego rynku pracy. W tym obszarze dostrzegam rezerwy, ale też zadanie dla samorządu.

W drugiej części spotkania członkowie Rady Menedżerów skupili się na "Strategii promocji Elbląga na lata 2012-2015". Piotr Dobrowolski zwrócił uwagę na zalety naszego położenia geograficznego oraz walorów miasta i jego najbliższego otoczenia. Elblążanie nie powinni w ogóle wyjeżdżać na urlopy! - stwierdził żartobliwie. W mieście i jego najbliższej okolicy mamy górę, rzekę, las, czyli Bażantarnię, jezioro, a w niewielkiej odległości morze. Poza tym niewielka odległość od Trójmiasta oraz obwodu kaliningradzkiego to także duże atuty Elbląga - dodał dyrektor Siemens Energy. Na bliskość obwodu kaliningradzkiego oraz potencjalne korzyści z tego płynące zwrócił także uwagę Mariusz Leszczyński - dyrektor generalny grupy Inditex Polska. Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego to milion potencjalnych klientów. Warto zwrócić uwagę na promocję zakupową miasta. Planowane w najbliższym czasie uruchomienie małego ruchu granicznego będzie dla szansą rozwoju dla lokalnego handlu. Niestety słabą stroną Elbląga jest brak dużej galerii handlowej, która przyciągnęłaby klientów z Rosji - powiedział Leszczyński. Miasto nie zmieni się, jeżeli nie pozyska inwestorów, nie zbuduje infrastruktury. Dlatego promocja skierowana do biznesu jest kluczem do sukcesu. Zachęcanie ulgami podatkowymi, niskimi kosztami produkcji, wskazywanie dogodnego położenia geograficznego - chociażby bliskość lotniska, to atuty, które powinniśmy eksponować - zauważyła Tamara Kuczyńska - wiceprezes zarządu ALSTOM Power. Po drugie turystyka i czerpanie korzyści z położenia Elbląga to najważniejsze punkty, na których strategia powinna się skupić. Jak są turyści, to rozwijają się także inne branże - zakończyła prezes Kuczyńska.

Na rynku samorządów także istnieje realna konkurencja, a Elbląg jest niestety daleko z tyłu za porównywalnymi wielkością i potencjałem miastami w Polsce I to musimy jak najszybciej zmienić. Do tego będzie służyła Strategia promocji - zakończył Prezydent Elbląga.

W posiedzeniu uczestniczyli: Grzegorz Nowaczyk - Prezydent Elbląga, Paweł Olechnowicz - prezes zarządu Grupy LOTOS S.A. (przewodniczący Rady Menedżerów), Tamara Kuczyńska - wiceprezes zarządu ALSTOM Power Sp. z o.o., Teresa Miszkiewicz-Florczyk - prezes zarządu ICT Amber, Florian Romanowski - prezes OPEGIEKA Sp. z o.o., Roman Korzeniowski - Dyrektor Browaru w Elblągu, Grupa Żywiec S.A., Wojciech Macijewicz - Prezes Stowarzyszenia Klaster Mebel Elbląg, Marek Łęcki - prezes Stowarzyszenia Klaster Medyczny MED+, Mariusz Leszczyński - dyrektor generalny Inditex Polska Sp. z o.o., Leszek Berbeć - prezes DRE Sp. z o.o., Piotr Dobrowolski - Dyrektor Siemens Energy Sp. z o.o., Wojciech Chmielewski - prezes zarządu Klastra Metalowego, Irena Minkiewicz - Wójcik Fabryka Mebli Sp. z o.o., Witold Strzelec - doradca Prezydenta Elbląga ds. gospodarczych. | Arkadiusz Kowalczyk główny specjalista ds. wizerunku Miasta

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama