Dzisiaj odbyła się X sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Relację tekstową i wideo możecie Państwo śledzić na naszej stronie internetowej. O godz. 20 na antenie Telewizji Elbląskiej w sieci Vectra nadamy retransmisję z obrad.
12:58 - przewodniczący Rady Jerzy Wcisła kończy dzisiejszą sesję. Informuje na koniec, że 16 grudnia tytuł honorowego obywatela Elbląga odbierze Lech Wałęsa. Sesja trwała wyjątkowo krótko - niecałe trzy godziny. Dziękujemy z uwagę i zapraszamy na kolejną relację podczas grudniowej sejsi.
12:53 - wiceprezydent Tomasz Lewandowski mówi o nagrodach jakie za recykling otrzymał Zakład Utylizacji Odpadów. Jest m.in. nominowany do ogólnopolskiego wyróżnienia Tygrysa Recyklingu. To dowód uznania za zbiórkę surowców wtórnych i politykę segregowania odpadów.
12:50 - mamy problemy z łącznością przez publiczne łącze w urzędzie. Na pytania radnych w sprawie reklam i kolorystyki budynków w mieście odpowiadał wiceprezydent Witek. W urzędzie trwają prace nad zarządzeniem w sprawie lokalizacji i wyglądu billboardów w mieście.
12:39 - Maria Kosecka: - Można by było powołać zespół lub komisję ds. łagodzenia skutków bezrobocia, która by się tym zajęła.
12:35 - Ryszard Klim się przyznaje: popełniłem błąd, podałem złą liczbę ofert. Podałem liczbę miesięczną a nie roczną. Mam jednak nadzieję, że od tematu bezrobocia nie uciekniemy. My jako radni jesteśmy bardzo częstro przypierani do muru przez mieszkańców. Dlatego chciałbym, żeby miasto po roku kadencji uporządkować te zagadnienia, by mieszkańcy wiedzieli, co miasto w sprawie walki z bezrobociem robi. Cieszę się, że ten raport powstanie.
12:34 - radny Dziewałtowski -Gintowt dopytuje w sprawie ulicznego handlu. Czy strażnicy miejscy mogą karać osoby, które handlują na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych? Wiceprezydent Lewandowski, że straż miejska będzie interweniować bez względu na to, czy to będzie teren miejski czy nie.
12:31 - Wiceprezydent Tomasz Lewandowski odnosi się do opłat w sprawie użytkowania wieczystego gruntów pod garażami. - Wyceny dokonują biegli. Jeśli ktoś się z nią nie zgadza, może odwołać się do komisji, która ma siedzibę w Warszawie lub do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie może się uda osiągnąć kompromis.
12:25 - Tomasz Lewandowski - w sprawie ulicy Nadbrzeże Gdańskie i bałaganu, który tam panuje. Będziemy interweniować w porcie, by tą sprawą się zająć, bo teren nadbrzeża należy do portu. Co do sprzątania w obrębie fosy - tym terenem administruje Ośrodek Sportów Wodnych i to on powinien o ten obszar dbać, ale oczywiście zajmiemy się tą sprawą - mówi Tomasz Lewandowski. Wiceprezydent odpowiada także radnemu Juliuszowi Dziewałtowskiemu-Gintowt w sprawie targowisk - elblążanie mogą handlować nie tylkop na targowisku przy Dąbka, ale także przy Gwiezdnej i koło czołgu. Tomasz Lewandowski zapewnia, że miasto będzie rozmawiać z PKP na temat wieży ciśnień i innych nieruchomości, które PKP chce przekazać miastu nieodpłatnie. Jednym z nich ma być budynek dworca Elbląg-Zdrój.
Wiceprezydent dodaje też, że miasto uzupełni informacje o strefie na stronie internetowej ratusza. Co do budynku przy Piechoty (były dworek). - Takich nieruchomości mamy kilka, tam mieszkają ludzie, których nie mamy w tej chwili gdzie przemieścić. Jeśliby znalazł się ktoś, kto zrobi z tych budynków perełki, to my jesteśmy zainteresowani.
Sprawa przejścia dla pieszych na Dabka - Nie ma takiej możliwości, by to przejście wróciło. W tym miejscu były śmiertelne wypadki, było wiele innych wypadków. Po jego likwidacji jest tam bezpieczniej, do takich zdarzeń już nie dochodzi.
12:22 - wiceprezydent Adam Witek: Odpowiedź w sprawie planu zagospodarowania placu między Żeromskiego i Mickiewicza. Plan powstaje, a odpowiedź radny Nieczuja-Ostrowski dostanie na piśmie. Adam Witek mówi też o przeciwdziałaniu bezrobociu. - Taki materiał musi powstać, tym bardziej że pan radny Klim w wywiadach udziela informacji, które trzeba sprostować. Radny podał, że urząd pracy miał 100 ofert pracy w ciągu roku, prawda jest taka że tych ofert było 1700 w samym mieście. Taki raport powstanie, będzie gotowy najpóźniej w lutym.
12:17 - odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych. Zaczyna Grzegorz Nowaczyk od tematu osady Truso. - W tym tygodniu spotkaliśmy się z odtwórcami historycznymi i ustaliliśmy, że powołamy zespół, który zajmie się przygotowaniem tej inwestycji. Kolejna sprawa: opłaty w przedszkolach. - Sejm się tym ma wkrótce zająć, mam nadzieję, że rząd nam w tym trochę ulży. Co do promocji - jesteśmy na etapie badań marketingowych, za trzy tygodnie będą gotowe pierwsze wnioski, na razie prace nad strategią promocji idą zgodnie z planem, w styczniu powinien być gotowy już cały dokument.
Prezydent chwali się też nagrodą od Google. Elbląg otrzymał ją za kreatywność mikro i małe przedsiębiorstw z Elbląga, które wystartowały w projekcie Google. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce wśród wszystkich miast w Polsce. - Za niewielkie pieniądze można lokalnie działające przedsiębiorstwo wypromować globalnie - dodaje prezydent. - Nasi przedsiębiorcy chętnie z tego skorzystali, zadając kłam twierdzeniom, że w Elblągu nic się nie dzieje i że tylko potrafimy narzekać.
12:09 - jedną z ostatnich uchwał jest uchwała w sprawie wynajmu lokali komunalnych posłom i senatorom na biura parlamentarne. Miasto musi zmienić przepisy, by to było możliwe bez przetargu. Radni zaakceptowali to rozwiązanie.
12:03 - radni głosują kolejne mniej ważne uchwały. Za chwilę głosowanie w sprawie podwyżek cen wody i opłat za odprowadzanie ścieków. Za głosowało 22 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podwyżki (2,9 procent za wodę i 4 proc. za ścieki wejdą w życie od 1 stycznia 2012 roku.
godz. 12 - przez ostatnie 15 minut trwała przerwa w obradach. To czas też dla dziennikarzy, by wypytać radnych o szczegóły dotyczące aktualnych spraw. Przerwa właśnie się skończyła.
11:27 - radni za chwilę będą głosować w sprawie stypendiów sportowych. Prezydent tłumaczy, dlaczego stypendia mają dostawać także sportowcy, którzy nie są mieszkańcami naszego miasta, ale występują w elbląskich klubach.
11:18 - głosowanie idą sprawnie, zanosi się na to, że to będzie najkrótsza sesja w tej kadencji samorządu:)
11:13 - radny Jerzy Wilk pyta o rewitalizację parku Planty (naprzeciw Feniksu), ta inwestycja jest ujęta w latach -2013-15 i ma kosztować 7 milionó złotych. Dlaczego jest ona ujęta, skoro pan prezydent był przeciw tej inwestycji wcześniej? - pyta radny? - To jest inwestycja przyszłościowa, wpisaliśmy ją na wszelki wypadek - odpowiada prezydent Grzegorz Nowaczyk.
11:12 - szybkie szkolenie z obsługi systemu do głosowania i radna Adamowicz może już głosować razem z innymi radnymi. Na tapecie kolejne uchwały, m.in. zmieniających budżet miasta, wieloletnią prognozę finansową, a nawet ceny skupu żyta:), co jest potrzebne osobom, które w granicach miasta mają grunty rolne i płacą z tego tytułu podatek rolny.
11:10 - radna Małgorzata Adamowicz zasiada na miejscu Elżbiety Gelert za stołem prezydialnym. Nie oznacza to jednak, że zostanie wiceprzewodniczącą. Po prostu innego miejsca na sali na razie nie ma:) - I jak Pani radna? - pyta przewodniczący Rady? - Dziękuję za zaufanie - odpowiada Małgorzata Adamowicz. - Proszę się do tego miejsca zbytni nie przyzwyczajać - żartuje Jerzy Wcisła.
11:07 - Na tym interpelacje się kończą. Czas na uchwały. W mandat radnej wstępuje Małgorzata Adamowicz, za chwilę złoży ślubowanie.
11:05 - Jerzy Wcisła (PO) tłumaczy, że sprawozdanie komisji mieszkaniowej ma być tylko początkiem dyskusji. O tych sprawach radni mają dyskutować w najbliższym czasie.
11:02 - Marek Pruszak (PiS) - Temat polityki mieszkaniowej jest poważny, cieszę się, że takie wnioski padły, ale to sprawozdanie, wnioski i dyskusja powinny odbyć się w innym punkcie sesji. I powinien być poważniej potraktowany, mam nadzieję, że na jednej z kolejnej sesji o tym będziemy dyskutować. Radny mówi też o stowarzyszeniu Nowej Hanzy, do której Elbląg należy od 12 lat. Apeluje o to, by w Elblągu zorganizować zjazd miast Nowej Hanzy.
10:58 - radna mówi też o tzw. mieszkaniach treninowych dla osób, które chcą wyjść z bezdomności. Obecnie w pierwszym takim lokalu mieszka 4 mężczyzn, którzy mają pozytywną opinię MOPS. W kolejce czeka kolejnych siedem osób, ma też powstać mieszkanie dla kobiet. Komisja sugeruje także, by zmienić kryteria dla osób, które ubiegają się o mieszkanie socjalne, m.in. zmniejszyć finansowe kryteria. Zmiany mają sprawić, że pomoc będą mogli uzyskać najbardziej potrzebujący mieszkańcy Elbląga.
10:51 - Maria Kosecka (PO) - przedstawia sprawozdanie z pracy społecznej komisji mieszkaniowej, która została powołana przez prezydenta w styczniu, by rozpatrywać wnioski o przydział mieszkań lub zamianę. Spotkała się przez ten czas 13 razy. 312 osób czeka na przydział mieszkania, 53 osoby czekają na zamianę mieszkania w powodu niepełnosprawności. 40-50 mieszkań ma powstać w ciągu dwóch lat w budynku po byłej bursie przy Obrońców Pokoju, jest też wniosek komisji, by na mieszkania przeznaczać opuszczane przez wojsko koszary.
10:50 - Ryszard Klim (SLD) - pyta o bezrobocie. Władze miasta powinny już pokazać, co przez ten rok zrobiły, by bezrobocie w mieście spadło, by podsumowały swoją politykę w sprawie pozyskiwania inwestorów.
10:48 - Radny Fedorczyk pyta o Mirosławę Bilińską, która jest pełnomocnikiem prezydenta w sprawie przekształceń w szpitalu miejskim. Pyta prezydenta, czy postepowanie karne przeciwko tej pani już się zakończyło? Do sprawy na pewno wrócimy, zapytamy władze miasta o to w przerwie w obradach.
10:44 - Paweł Fedorczyk (PiS) - Głos w sprawie podwyżek opłat w przedszkolach. - Nad tą uchwałą warto pracować, powoli spływają dane i analizy, z których wynika, że większość mieszkańców wyższych opłat nie ponoszą, ale problem jest inny, co zrobić, by większość dzieci nie była zbierana przez rodziców po godzinie 13. Kiedy moglibyśmy się pochylić nad tym projektem. My jako radni PiS mamy swoje propozycje, warto wypracować wspólne rozwiązanie. Czy będziemy się zajmować jakimkolwiek projektem, który doprowadzi do zmian opłat w przedszkolach? Radny pyta także o szpital miejski. Od 1 listopada działa w nowej formule, którą zaakceptował wojewoda. Radny pyta o to, czy taka struktura szpitala (do wojskowego przeszedł oddział wewnętrzny i rehabilitacja) jest już ostateczna i czy władze miasta zmierzają do prywatyzacji szpitala miejskiego?
10:43 - Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO) - Czy możliwa jest zmiana planu zagospodarowania placu między Żeromskiego i Mickiewicza. Przydałyby się tam nowe ścieżki rowerowe i oświetlenie.
10:41 - Andrzej Tomczyński (SLD) - pyta o plany budowy osady Truso. Czy prowadzone są rozmowy z organizacjami pozarządowymi w tej sprawie.
10:39 - Artur Zieliński (EDS) - Bardzo się cieszę, że wycofał się Pan z nierealnego dla budżetu miasta budowy nowego stadionu piłkarskiego. Cieszę się, że powrócił Pan do projektu modernizacji Agrykola, bo to oznacza, że pieniądze wcześniej już wydane na dokumentację, nie zostaną zmarnowane. Radny pyta przy tej okazji, co stało się z milionem złotych, które prezydent w tegorocznym budżecie przeznaczył na stworzenie dokumentacji stadionu, który miał powstać przy ulicy Okólnik.
godz. 10:34 - Jerzy Wilk (PIS) - W imieniu mieszkańców osiedla na Stoku zwraca się do władz miasta z prośbą o przywrócenie przejścia dla pieszych na ulicy Dąbka. - Przejście to istniało przez 40 lat, po jego likwidacji mieszkańcy mają dłuższą drogę do targowiska i domów. Czy rzeczywiście likwidacja tego przejścia przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w tym mieście? Moim zdaniem bardziej niebezpieczne jest przejście dwuetapowe ze światłami. Piesi w większości nie zwracają uwagi, że w tym miejscu nie da rady przejść za jednym razem przez obie jezdnie. Co miasto zrobi w tej sprawie, wiem że do prezydenta trafiła petycja z 270 podpisami za przywróceniem przejścia.
Jerzy Wilk porusza też sprawę podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste pod garażami. Podwyżki sięgnęły tysiąca procent. Mieszkańcy nie zgadzają się z tak dużymi podwyżkami, tym bardziej że to sami mieszkańcy postawili przed laty te garaże na gruncie udostępnionym przez miasto. - Skoro miasto nie poniosło żadnych nakładów, to taka skala podwyżek wydaje się niesłuszna, nawet jeżeli cena gruntów wzrosła - dodaje radny.
godz. 10:32 - Wojciech Paczkowski (PO). Pyta o dworek przy ul. Piechoty, który jest w opłakanym stanie. Czy słuyżby konserwatorskie się tym zajmują? Radny pyta także o chodniki przy Szarych Szeregów, które nie są sprzątane. Spółdzielnia Zakrzewo twierdzi, że chodniki należą do miasta, a miasto, że do spółdzielni. Radny w imieniu mieszkańców prosi o rozwiązanie tego problemu.
godz. 10:31 - Robert Turlej (PO) pyta o strefę płatnego parkowania: - Mieszkańcy mają problem, które miejsca są płatne, a które nie w obrębie danej strefy. Mam prośbę, by te wszystkie miejsca były wymienione na stronie ZKM i stronie Urzędu Miasta.
godz. 10.30 - Radny Dziewałtowski-Gintowt pyta także o wieżę ciśnień przy dworcu PKP. Ona nie należy do miasta, ale warto zwrócić uwagę PKP, by coś w tej sprawie zrobiła - dodaje radny.
godz. 10.27 - radny Juliusz Dziewałtowski-Gintowt (SLD) porusza sprawę nowych przepisów dotyczących handlu. Według nich osoby, które handlują poza wyznaczonymi miejscami, mogą płacić wysokie kary - W mieście jedynym takim miejscem jest targowisko. Może warto wyznaczyć inne miejsca, które by się do tego nadawały - pyta radny.
godz. 10.24 - radna Kosecka mówi też o reklamach, które zaśmiecają miasto. Zauważa, że nie ma spójnej polityki i wypracowanych zasad umieszczania reklam, billboardów i ich wyglądu. Jednym słowem panuje tutaj wolna amerykanka. Radna wnosi o wprowadzenie przepisów, które by ten problem pomogły rozwiązać.
godz. 10.22 - czas na interpelacje radnych. Zaczyna Maria Kosecka (PO), która pyta o zły stan ulicy Nadbrzeże Gdańskie (to obok budowanych mostów przez rzekę). Zwróciła się do niej jedna z mieszkanek, która na zdjęciach udowadniała, jaki tam panuje nieporządek.
godz. 10.20 - wszyscy radni dostali laptopy, ale nie wszyscy wzięli je na sesję. Dlaczego? Jak dowiedziała się nasza koleżanka z Radia Olsztyn, niektórzy radni woleli wydrukować sobie projekty uchwał w domu i przynieść w wersji papierowej. - To krótka sesja, bo co dźwigać laptopy - mówili radni:)
godz. 10.18 - prezydent chce wprowadzić na sesje projekty kilku uchwał: w sprawie zmian w budżecie na 2011 rok i w wieloletniej prognozie finansowej, oraz powołania komisji konkursowej w sprawie wyboru zastępcy dyrektora Centrum Rehabilitacji. Przewodniczący chce, by na sesji głosować w sprawie zmian w składzie komisji RM. Ktoś musi zastąpić Elżbietę Gelert. Wszystkie projekty zostały włączone do programu sesji.
godz. 10.17 - na sali jest 24 radnych, nieobecna jest Halina Sałata z PiS.
godz. 10.15 - studencki kwadrans spóźnienia. Wreszcie zaczynamy!
godz. 10:09 - rozpoczęcie sesji tradycyjnie się opóźnia. My przypominamy, że dzisiaj do grona radnych dołączy Małgorzata Adamowicz, która obejmie mandat po Elżbiecie Gelert, świeżo upieczonej posłance. Zaprzysiężenie nowej radnej będzie jednym z pierwszych punktów programu.
godz. 10 - radni są już na sali, trwają ostatnie rozmowy, za kilka minut zaczną się obrady.
godz. 9.33 - Na sali jeszcze pustki. Radni PO naradzają się w pokoju obok na spotkaniu klubu. Dzisiaj na sesji radni mają już używać laptopów, materiały na sesję otrzymali mailem a nie w wersji papierowej:)
Sesja Rady Miejskiej na żywo
Dzisiaj odbyła się X sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Relację tekstową i wideo możecie Państwo śledzić na naszej stronie internetowej. Retransmisję obrad z przyczyn technicznych nadamy nie w czwartek, ale w piątek o godz. 20 na kanale Telewizji Elbląskiej w sieci Vectra. Za zmianę przepraszamy.
- 24.11.2011 09:32 (aktualizacja 20.08.2023 23:46)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze