Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 13:39
Reklama

Ulice Elbląga - Świętego Ducha

Jedna z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic naszego miasta, ze względu na swoją nazwę ma przedziwną historię. Nazwę, którą wzięła od ulokowanego tu zaledwie 5 lat po założeniu Elbląga szpitala Świętego Ducha.
Ulice Elbląga - Świętego Ducha

Ulicę Św. Ducha zabudowano kamienicami, w których przez stulecia mieszkali rzemieślnicy, kupcy i rajcy. Była to trzecia pod względem prestiżu ulica starego Elbląga. Zaraz po Starym Rynku najdłuższa i najszersza - 300 m długości o 10 m szerokości. Co się stało z tą ulicą? Dlaczego dziś jest o połowę krótsza? Czy nadal cieszy się takim prestiżem? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy zajrzeć do historii naszego miasta. 
        Założyciele Elbląga - Krzyżacy byli zakonem, do którego pierwotnych powinności należało opiekowanie się chorymi i rannymi podczas wypraw krzyżowych chrześcijanami. Dla wypełnienia tego zadania zakładali szpitale. Tak stało się i w Elblągu. Już 15 marca 1242 r. legat papieski Wilhelm z Modeny wystawił przywilej lokacyjny dla szpitala św. Ducha. Krzyżacy otrzymali prawo patronatu nad wznoszonym obiektem. Po upadku krzyżackiego szpitala w Syrii i przeniesieniu stolicy zakonu do Malborka, elbląski szpital św. Ducha stał się główną lecznicą, a raczej przytułkiem w państwie zakonnym. Z Elblągiem natomiast nierozerwalnie łączyła się znacząca w zakonnych strukturach funkcja Wielkiego Szpitalnika.

      Powstanie kościoła należy datować równolegle z budową szpitala. Była to na początku prowizoryczna budowla. Ukończono ją w formie znanej nam współcześnie najprawdopodobniej przed rokiem 1336. Bardzo ważne funkcje jakie wypełniał szpital sprawiały, że zarówno Krzyżacy jak i biskupi starali się zapewnić mu godne utrzymanie. Stąd liczne nadania przychodów z gruntów i podmiejskich kościołów, jak i potwierdzane przez biskupów odpusty. Liczba podopiecznych przytułku szybko rosła. Musieli się oni podporządkować ostrym rygorom i oddawać swe mienie ruchome, za co otrzymywali skromne wyżywienie, dach nad głową i prostą opiekę medyczną. W przyszpitalnym kościele chorzy i ubodzy uzyskiwali opiekę duszpasterską.

      Po reformacji kościół wraz ze szpitalem przeszedł w ręce gminy ewangelickiej. Nie zmienił jednak swego charakteru. Miasto na miarę swojej zasobności opiekowało się bowiem ubogimi, starając się stworzyć im zarówno godne warunki bytowe, jak i opiekę duchową i medyczną. Kościół Św. Ducha w XVIII w. był kościołem garnizonowym najpierw dla polskich, później dla niemieckich żołnierzy wyznania ewangelickiego. W czasie remontu kościoła Najświętszej Marii Panny zastępował tę świątynię. Uratował się przed zamienieniem na salę szpitalną, gdyż przeniesiono doń mało popularne w XX wieku codzienne nabożeństwa. Nazywany był też "kościołem polskim" - przez długi czas odprawiano w nim nabożeństwa w języku polskim.

      W lutym 1945 r., na skutek działań wojennych zabudowania kościoła i szpitala Św. Ducha zostały całkowicie wypalone. Długo czekały na odbudowę. Dokonano tego dopiero w 1979r. Wówczas w dawnym kościele i szpitalu umieszczono Bibliotekę Elbląską. I tak jest do dziś.    
        Nazwy prawie wszystkich ulic Starego Miasta odnosiły się albo do rzemiosł i zawodów, albo do miejsca położenia. Wyjątkiem była ul. Tobiasza i ul. Świętego Ducha. Nazwa tej drugiej trwała przez stulecia i nie zmieniona została nawet w barbarzyńskich czasach hitlerowskich. Dopiero po wojnie, władze PRL wykluczyły wprowadzenie do oficjalnego nazewnictwa imiona świętych, a co dopiero Ducha Świętego. Dlatego ulicę na całej jej długości nazwano Wigilijną. Gdy PRL zakończył swój żywot, radni postanowili przywrócić miastu historyczne nazwy ulic. Z jednym wyjątkiem. Połowę ul. Wigilijnej pozostawiono przy PRL-owskiej nazwie, a połowie przywrócono historyczną - Świętego Ducha. Dlatego dzisiejsza ulica Świętego Ducha jest o połowę krótsza od pierwotnej. Co więcej, nie bardzo wiadomo, w którym miejscu się zaczyna. Dziś ul. Świętego Ducha jest fragmentem obwodnicy drogowej Starego Miasta. Na starannie ułożonej kamiennej kostce hałasują niemiłosiernie samochody. I mimo, iż jest to dziś jedna z ładniejszych ulic jeszcze nie dokońca odbudowanego Starego Miasta, trudno liczyć, że osiągnie taki jak przed wiekami presiż.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama