Kilka minut po godzinie 10 rozpoczęła się XI sesja Rady Miejskiej. Rozpoczęła się nietypowo - od kolęd w wykonaniu chóru Cantata. Relacja wideo z sesji dostępna jest pod linkiem http://www.tv.elblag.pl/live
13:51 - koniec sesji. Kolejna dopiero w lutym.
13:50 - na koniec Robert Turlej (PO) - apeluje o zwołanie spotkania w sprawie przyszłości komunikacji miejskiej w Elblągu.
13:49 - Przewodniczący Rady Miejskiej zaprasza wszystkich na spotkanie po sesji, by podsumować mijający rok i zapewne złożyć sobie życzenia. Może dzięki temu powróci atmosfera z początku sesji:)
13:47 - w przyszłym roku znaczna zmiana. Sesje Rady Miejskiej będą odbywać się we wtorki, a nie czwartki.
13:45 - wywiązała się gorąca dyskusja między Jerzym Wilkiem i Tomaszem Lewandowskim. Spierali się o to, jak wygląda współpraca między władzami miasta a opozycją w sprawie zmian w elbląskim Szpitalu Miejskim. Panowie wymienili się argumentami, atmosfera ze świątecznej zrobiła się nerwowa, ale w końcu dyskusja się zakończyła.
13:44 - Sprawy bieżące. Jerzy Wilk wraca do sprawy konkursu na obsługę portu. Czyta treść pisma, jakie dyrektor portu wysłał do firmy, która przegrała konkurs. - Te firmy, które przegrały konkurs, nie otrzymują informacji o ofercie, jaką złożył zwycięzca. Dlatego prośba do prezydenta, by spojrzał na rozstrzygnięcie tego konkursu i sprawdził
13:42 - Prezydent obstaje przy swoim. Odpowiedzi radnemu Zielińskiemu udzielał skarbnik. Radny Zieliński jest oburzony - skąd Pan wie, że odpowiedź dotarła? Ma Pan awizo? Dyskusję przerywa Jerzy Wcisła. - Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, że dokument położony na półkę radnego, do tego radnego nie dotarł. Pozwoli Pan radny, że na podstawie tego jednego przypadku nie będę zmieniał systemu przekazywania informacji. Kopia odpowiedzi zostanie radnemu dostarczona.
13:40 - Artur Zieliński twierdzi, że odbiera pocztę z ratusza. Ktoś więc tutaj delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Radny dodaje, że odpowiedzi są lakoniczne i nadal ponawia prośbę o odpowiedź.
13:38 - głos zabiera Paweł Fedorczyk (PiS). Dopytuje: czy jest już jakiś inwestor, z którym prowadzicie rozmowy? Czy planujecie szeroką debatę na ten temat? - Na wczorajszej komisji odpowiedzi na te wszystkie pytania padły - mówi wiceprezydent. - Tak, prowadzimy rozmowy z inwestorami, są one bardzo zaawansowane. Czas nas goni, bo takich zadłużonych szpitali jest w kraju dużo, a inwestorów niewielu. Skorzystajmy z tego, że taka okazja się nadarza. Jeden z inwestorów powiedział nam, że idą tam, gdzie samorządy ich chcą. Wykorzystajmy to, że są takie firmy, które chcą inwestować, wyłożyć pieniądze na remonty, by spełnić standardy, jakie do 2016 roku narzuca nam ustawa.
13:32 - Dyrektor portu Arkadiusz Zgliński tłumaczy radnym zasady rozstrzygnięcia konkursu na obsługę portu przez operatora. Została nim firma z kapitałem rosyjskim, która jest właścicielem jednego z portów w Kaliningradzie. Spółka, która wygrała, jest założona w Elblągu, tutaj będą odprowadzane podatki, będzie ona zatrudniała mieszkańców Elbląga - tłumaczy Artur Zgliński. Przypomnijmy, że na wyniki konkursu radnym PiS skarżyły się firmy, które przegrały, a które w ostatnim czasie świadczyły usługi przeładunkowe w porcie.
13:30 - Prezydent Nowaczyk dziękuje radnym w imieniu władz miasta, dyrektorów departamentów i urzędników za przyjęcie budżetu na 2012 rok.
13:26 - Wiceprezydent Lewandowski dziwi się, że radny Fedorczyk przedstawia stanowisko klubu PiS w sprawie przyszłości szpitala miejskiego. Ta sprawa była omawiana w środę na komisji zdrowia. Wiceprezydent mówi, że od dawna władze miasta mówią o tym, że chcą znaleźć inwestora, który pomoże wyprowadzić szpital miejski na prostą. Tomasz Lewandowski prosi o to, by klub PiS pytał w tej sprawie radną PiS Halinę Sałatę, która aktywnie działa w komisji zdrowia i ma dużą wiedzę w tej sprawie.
13:25 - małe problemy z mikrofonem wiceprezydenta Lewandowskiego:) Korzysta z mikrofonu prezydenta Nowaczyka:)
13:22 - grupa w sprawie hurtowych zakupów już istnieje w urzędzie miasta. W lipcu w ten sposó kupiono usługi energetyczne, kolejna umowa dotyczyła ubezpieczeń, w kolejnym roku w ten sposób będą kupowane materiały biurowe. Ma być stworzona razem z powiatem ziemskim elbląskim grupa zakupowa w innych sprawach. Prezydent dziwi się zatem interpelacji radnego Olszewskiego,
13:21 - Prezydent prosi radnego Zielińskiego, by odbierał pocztę, bo odpowiedź w sprawie miliona złotych, który był przeznaczony na dokumentację nowego stadionu, została mu dostarczona na początku grudnia.
13:20 - Prezydent twierdzi, że prace nad nowelizacją uchwały w sprawie strefy płatnego parkowania trwają i że uchwała będzie gotowa na najbliższą sesję w lutym. Zmieniając jej zapisy, ZKM przeprowadził ankiety spośró 1400 ankietowanych. Na pytanie w sprawie konkursu na obsługę portu odpowie dyrektor portu Arkadiusz Zgliński, ale dopiero po zakończeniu odpowiedzi prezydenta i wiceprezydentów.
13:18 - Grzegorz Nowaczyk odpowiada na interpelację Marka Pruszaka w sprawie ośrodka adopcyjnego. - Marszałek województwa wystąpił z prośbą do ministra finansów o zwiększenie pieniędzy na funkcjonowanie wszystkich trzech ośrodków w regionie, w tym na elbląski. Liczę na to, że się uda i w nowym roku ośrodek adopcyjny będzie działał w Elblągu od początku roku.
13:16 - czas na odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych. Rozpoczyna prezydent Grzegorz Nowaczyk.
13:05 - czas na uchwałę w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Radny Jerzy Wilk twierdzi, że zaniechano segregacji odpadów, zwolniła też akcja edukacyjna wśród dzieci i młodzieży. Radny pyta o to, kiedy znowu segregacja ruszy. Zaprzecza Tomasz Lewandowski - segregacji nie zaprzestaliśmy. Podwyżki za wywóz śmieci zostały przegłosowane.
12:56 - o polityce przyjaznej rowerzystom opowiada radnym oficer rowerowy Marek Kamm. Za chwilę głosowanie w tej sprawie. 21 radnych, czyli wszyscy głosujący, byli "za".
12:55 - teraz pójdzie już z górki. Radni głosują kolejne uchwały. Do ciekawszych należy uchwała o polityce rowerowej miasta, podwyżkach za wywóz śmieci, które mają wejść w życie 1 lutego (około 13 zł więcej dla mieszkańca rocznie niż dotychczas). Nazwę Sybiraków otrzyma także nowy fragment ulicy Chrobrego, od ulicy Marymonckiej do Góry Chrobrego.
12:45 - Budżet przyjęty. 20 radnych głosowało "za". 3 wstrzymało się od głosu. Przez ostatnich 15 minut trwała przerwa. Radni wracają na salę obrad. Czas na kolejne uchwały.
12:21 - o budżecie wypowiadają się kolejni radni. Mówią o tym, co się im w budżecie podoba, a co nie. Głos zabrali już Maria Kosecka i Ryszard Klim. Marek Pruszak pyta o Orlki. Skąd wziąć pieniądze? Prezydent przyznaje, że w budżecie województwa nie ma pieniędzy na elbląskie Orliki, ale miasto chce wykorzystać to, co jest możliwe - czyli wsparcie Ministerstwa Sportu. Wychodzi na to, że większość pieniędzy na Orliki będzie dołożona z budżetu Elbląga. Cztery Orliki - to ponad 3,5 miliona złotych.
12:05 - Mimo wielu wątpliwości PiS nie będzie blokował uchwalenia budżetu. Teraz czas na oświadczenie klubu SLD, które wygłasza Henryk Horbaczewski. Chwali władze miasta za inwestycje na drogach nr 503 i 504 oraz Orliki. Mówi o niespełnionych nadziejach na rozwój Modrzewiny. Obiecuje, że SLD będzie wspierać pomysły, które prowadzą do rozwoju Elbląga.
11:56 - czas na opinię klubu radnych PiS w sprawie budżetu. Stanowisko wygłasza radny Jerzy Wilk. PiS wspomina o tym, że dług miasta przekroczy 250 milionów złotych, a więc sięgnie prawie 49 proc. (przy ustawowej barierze 60 proc.). - Na mieszkańca wypadnie po 2 tysiące złotych - dodaje Jerzy Wilk. To niepokojące w czasach, gdy czeka nas kolejna perspektywa budżetowa w Unii, która wymaga wkładu własnego na inwestycje. Radny dodaje, że większość projektów inwestycyjnych to kontynuacja polityki poprzednich władz. Zdaniem radnych PiS takie inicjatywy nie poprawią poziomu życia mieszkańców miasta. PiS uważa, że rozwój zapewni aquapark i rewitalizacja Wyspy Spichrzów, z której władze miasta w 2012 roku zrezygnowały.
11:50 - radni będą głosować za chwilę budżet. Przewodniczący Jerzy Wcisła czyta po kolei uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła budżet. Oświadczenie klubu radnych PO prezentuje Antoni Czyżyk, szef klubu. Podkreśla, że wszystkie elementy budżetu zostały zaplanowane zgodnie z regułą sztuki budżetowej.
11:33 - Paweł Nieczuja-Ostrowski już z nowego miejsca dziękuje za wybór i życzy udanej współpracy. Teraz czas na głosowanie w sprawie kolejnych uchwał Rady Miejskiej.
11:28 - 23 radnych za! Paweł Nieczuja-Ostrowski został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. Gratulacje od przewodniczącego Rady. Brawa na sali! Wczoraj Paweł Nieczuja-Ostrowski odebrał tytuł Asa, a teraz zasiada na fotelu wiceprzewodniczącego Rady:)
11:27 - głosy oddane. Komisja zaczyna liczyć głosy. Kolejna przerwa. 5 minut.
11:25 - urna w środku jest pusta. Zaraz rozpocznie się głosowanie. Każdy radny otrzymuje kartę do głosowania z nazwiskiem Pawła Nieczui-Ostrowskiego i w kolejności alfabetycznej będą wrzucać karty do urny. Na sali jest 24 radnych, na sali brakuje dzisiaj Marka Kucharczyka.
11:15 - trwa przerwa w obradach. Głosowanie na wiceprzewodniczącego jest tajne, komisja skrutacyjna musi przygotować karty do głosowania. Na sali pojawiła się urna do głosów.
11:09 - Koniec interpelacji. Radni wybiorą za chwilę nowego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, które to stanowisko do wyboru na posła zajmowała Elżbieta Gelert. Kandydatem PO, to niespodzianka, został Paweł Nieczuja-Ostrowski, który wczoraj odebrał od Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego i dziennikarzy wyróżnienie w rankingu Barometr Aktywności Radnych. Dziennikarze, jak widać mieli nosa - Paweł Nieczuja-Ostrowski swoją działalnością w Radzie zaledwie po roku pracy zostanie wiceprzewodniczącym! Bo głosowanie będzie zapewne formalnością. Paweł Nieczuja-Ostrowski jest jedynym kandydatem do tej funkcji.
11:08 - Radny Antoni Czyżyk (PO) odpowiada radnemu Zdzisławowi Olszewskiemu. Zwraca uwagę, że prace nad hurtowym zakupem energii trwają.
11:06 - Andrzej Tomczyński (SLD) - Apeluje do prezydenta, by miasto przekształciło stadion przy ul. Krakusa ponownie na stadion piłkarsko-lekkoatletyczny.
10:57 - Paweł Fedorczyk (PiS) - Obawia się, że plany dotyczące szpitala miejskiego prowadzą do komercjalizacji, a w rezultacie prywatyzacji tej placówki. Proponuje, by na ten temat zorganizować szeroką debatę. Radny czyta fragmenty odpowiedzi, jaką otrzymał od prezydenta.
10:55 - Artur Zieliński (EDS) - Wraca do sprawy projektu budowy stadionu. Mówi, że do tej pory nie otrzymał ani ustnej ani pisemnej odpowiedzi prezydenta, co się stało z milionem złotych, które władze miasta chciały przeznaczyć na dokumentację nowego stadionu. Jak wiadomo, prezydent z pomysłu budowy nowego stadionu na obrzeżach miasta się wycofał, a radny chce wiedzieć, na co zostały wydane te planowane wcześniej pieniądze.
10:52 - Jerzy Wilk (PiS) - W związku z kolejną falą skarg na funkcjonowanie strefy płatnego parkowania, szczególnie od osób niepełnosprawnych, zwracam się do pana prezydenta o przyspieszenie prac nad nowelizacją uchwały w sprawie strefy - mówi Jerzy Wilk. - W Elblągu służby kontrolują numer rejestracyjny samochodu, którym jeździ dana osoba niepełnosprawna, a nie uprawnienia danej osoby do parkowania bezpłatnego.
Radny mówi też o tym, że do PiS zgłosiły się dwie firmy, które czują się poszkodowane w przetargu dotyczącym przetargu na obsługę portu w Elblągu. Radny apeluje do prezydenta o wyjaśnienie tej sprawy.
10:49 - Zdzisław Olszewski (PiS) - mówi o Poznaniu, w którym wszystkie miejskie instytucje włącznie z ratuszem, razem negocjowały ceny za dostawę energii elektrycznej, dzięki czemu miasto mniej płaci za prąd. Apeluje, by miasto także stworzyło także grupę zakupową, kupować hurtem prąd, co będzie tańsze dla budżetu. Radny mówi o tym, że w poznańskim przetargu wystartowało aż 5 firm energetycznych, dzięki czemu cena ofertowa była o wiele niższa. - W Poznaniu w ciągu dwóch lat zaoszczędzono w ten sposó 8 milionów złotych - dodaje Zdzisław Olszewski. - Oczywiście w Elblągu skala będzie mniejsza, ale warto to zrobić. Taką zasadę warto też stosować w innych przypadkach zakupu towarów i usług.
10:48 - Marek Pruszak (PiS) walczy o to, by w mieście działał ośrodek adopcyjny. Z końcem roku elbląski oddział przestaje istnieć, ma powstać filia, ale radny obawia się, że na tym całym zamieszaniu stracą dzieci i rodzice adopcyjni. Najbliższy ośrodek mieścić się będzie w Olsztynie.
10:46 - Czas na interpelacje radnych. Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej, prosi radnych, by nie bili rekordów w długości trwania interpelacji i dodaje żartem, że wczoraj wręczone tytuły Asów (otrzymało je czterech radnych) nie były nagrodą za długie interpelacje:)
10:45 - Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Ligi Obrony Kraju przekazał na ręce prezydenta medal dla Elbląga za zasługi na rzecz obronności kraju.
10:40 - wracamy jeszcze do tematu polityki rowerowej. Uchwała zakłada, że Elbląg ma być otwarty na rowerzystów. Co to oznacza w praktyce? Miasto będzie dostosowywać drogową infrastrukturę do wymagań jazdy na rowerze - pojawiać się będą stojaki na rowery, sygnalizacja dla rowerzystów, pasy ruchu dla rowerów w jezdni, itp.
10:37 - prezydent wnosi o wniesienie pod obrady kilku poprawek do już przygotowanych uchwał. Jedna z nich dotyczy budżetu na 2011 rok.
10:34 - chór wprowadził na sesję świąteczny nastrój. Radni dziękują brawami. Kierownik chóru Marta Drózda dziękuje i składa wszystkim noworoczne życzenia. - Mam nadzieję, że chór złagodzi obyczaje podczas dzisiejszej sesji - mówi Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej.
10:33 - Przeglądamy projekty uchwał. Na uwagę zasługuje uwaga o polityce rowerowej miasta. Przepisy przygotował oficer rowerowy miasta Marek Kamm, to pierwsza taka inicjatywa w mieście, które wzorowało się na rozwiązaniach z Wrocławia.
10:32 - najważniejszą uchwałą, nad jaką będą dyskutować radni, jest budżet na 2012 rok. Przypomnijmy - budżet historyczny, bo opiewający na 616 milionów złotych. Rekordowe też będzie zadłużenie miasta, sięgnie 250 milionów złotych, a przyszłoroczny deficyt - 92 miliony złotych. Miasto chce go załątać, emitując obligacje komunalne.
10:30 - chór wykonuje kolejne znane kolędy, a my informujemy, że dzisiaj na sesji wyjątkowo tłoczno. Są kibice Olimpii Elbląg, którzy czekają na decyzję radnych w sprawie budżetu miasta i tego, ile pieniędzy z tej puli otrzyma I-ligowy klub przeżywający kłopoty finansowe. Po raz pierwszy w roli posłanki na sesji jest też Elżbieta Gelert, dotychczasowa radna i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.
Reklama

Sesja Rady Miejskiej na żywo
Kilka minut po godzinie 10 rozpoczęła się XI sesja Rady Miejskiej. Rozpoczęła się nietypowo - od kolęd w wykonaniu chóru Cantata. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji tekstowej i wideorelacji na żywo, która jest dostępna pod linkiem http://www.tv.elblag.pl/live
- 29.12.2011 10:10 (aktualizacja 21.08.2023 00:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze