10 marca 1983 - w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu odbywał się rozprawa przeciwko internowanym w Kwidzynie działaczom Solidarności.
W sierpniu 1982 roku w ośrodku internowania w Kwidzynie osadzonych było 148 działaczy Solidarności z całej Polski. Gdy zwiększono więzienny rygor i w dniu odwiedzin odmówiono spotkania z bliskimi, internowani zbuntowali się. Do brutalnej pacyfikacji buntu doszło 14 sierpnia 1982 roku. Służba więzienna, milicja i zomowcy dotkliwie pobili 81 osób. 38 internowanych odniosło ciężkie obrażenia, wielu - trwałe kalectwo
O pacyfikacji poinformowało radio Wolna Europa. Do Kwidzynia przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz wysłannicy prymasa Polski. Tymczasem siedmiu internowanych prokuratura w Elblągu oskarżyła o napaść na funkcjonariuszy służby więziennej. Proces prowadzono w dniach 3-4 i 8-11 marca. Na rozprawę przybyli m.in. bp Jan Obłąk, ks. Mieczysław Józefczyk, Danuta Szaflarska, Zofia Kuratowska i Klemens Szaniawski. Zadeklarowali poręczenie dla sądzonych działaczy Solidarności. 23 maja sąd w Elblągu wydał wyroki skazujące na kary od roku do 2 lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok, ale na mocy ustawy o amnestii umorzył postępowanie.
Fot. – koperta z obozu internowania Kwidzyn z 6 stemplami – www.zbiory.ecs.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze