Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 15:17
Reklama

27 września 1418 – cud poświadczony

Elbląski Kościół Bożego Ciała swoją nazwę zawdzięcza ludowi. Jego patronem był św. Jerzy, ale historia z początku XV wieku zmieniła nie tylko nazwę, ale i przyszłe dzieje małego kościółka z przedmieścia.
27 września  1418 – cud poświadczony

Elbląski Kościół Bożego Ciała swoją nazwę zawdzięcza ludowi. Jego patronem był św. Jerzy, ale historia z początku XV wieku zmieniła nie tylko nazwę, ale i przyszłe dzieje małego kościółka z przedmieścia.

W Elblągu były dwa kościoły św. Jerzego – nowomiejski (istnie je do dziś przy ul. Bema) i staromiejski – dziś Bożego Ciała. Oba służyły zakaźnie chorym, których nie wpuszczano do miasta, lecz zaopatrywano na przedmieściach, właśnie przy obu kościołach. Staromiejski kościół spłonął w 1400 roku. I wtedy zdarzył się cud – gdy porządkowano pogorzelisko, znaleziono skórzaną sakwę z nietkniętymi konsekrowanymi komunikantami. Sława, która rozniosła się po okolicy pomogła szybko odbudować kościół – już jako murowany. Przybywali doń pielgrzymi, nazwali nową świątynię imieniem Bożego Ciała (Heilige Leichnam), choć oficjalna nazwa patrona św. Jerzego używana była jeszcze przez blisko 100 lat. Postarano się o listy odpustowe, potwierdzające cud. 27 września  1418 Arcybiskup Johann VI potwierdził list odpustowy z 1405r. i uznał, że ocalałe hostie są relikwią. Zapewniał też wiernych o jej mocy czynienia cudów. Pielgrzymka do kościoła i ofiara na jego rzecz zapewniały odpust od grzechów ciężkich. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama