10 października 1999 – odbywają się konsultacje społeczne w sprawie przynależności Elbląga do województwa Pomorskiego. To jedyne takie wydarzenie w historii miasta, by jego mieszkańcy mogli zabrać głos w swojej sprawie. Niestety, głos nieważny.
1 stycznia 1999 roku wprowadzono w Polsce trzystopniowy podział administracyjny. Do gmin i województw przywrócono zlikwidowane w 1975 roku powiaty. Zamiast 49, utworzono 16 województw. Elbląg znalazł się w województwie warmińsko-mazurskim, ale zachodnia część dawnego województwa elbląskiego z Nowym Dworem Gdańskim i Mierzeją Wiślaną przyłączono do województwa pomorskiego. Taki podział wzbudził w Elblągu sprzeciw. Sprzeciw ten wyartykułowano podczas zorganizowanych 10 października 1999 roku konsultacji społecznych ws. przynależności Elbląga do Pomorza.
Konsultacje zorganizowano tak, jak wybory. Ponieważ nie było „ciszy wyborczej”, przez cały dzień w Telewizji Elbląskiej i w Radio-El zachęcano do udziału. Każdy, kto przyszedł zagłosować otrzymywał nalepkę „już głosowałem”. Efekt był zaskakujący: głosowało prawie 45% uprawnionych, opowiadając się za Pomorzem w 97,8%. Niestety, tę niezwykła aktywność i jednomyślność elblążan zaprzepaszczono. Głosowanie nie miało żadnej mocy prawnej. Granice województw pozostały bez zmian.
mat. filmowy - likwidacja Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu
Napisz komentarz
Komentarze