12 października 1927 w Elblągu zmarł Carl Pudor, wielce zasłużony dla miasta urzędnik państwowy, honorowy radny, założyciel i prezes Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu. Jego imieniem nazwano jedną z ulic (dziś Fałata).
Carl Pudor był człowiekiem renesansu, ale też człowiekiem – instytucją. Urodził się w Dzierzgoniu, gdzie jego ojciec był burmistrzem. Bardzo wcześnie rozpoczął karierę urzędniczą. Już jako 17-latek został sekretarzem malborskiego starostwa. Później zajmował się melioracją, dzięki czemu dokładnie poznawał uroki Żuław. Gdy w 1892 r. przeniósł się do Elbląga, zauroczyła go Wysoczyzna. W 1901 r. założył Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu i Okolicy, którego prezesem pozostawał aż do śmierci.
Pudor zorganizował w Elblągu muzeum, wydał mapę turystyczną Elbląga i okolicy oraz napisał obszerny przewodnik po ziemi elbląskiej. Opisał, oznakował i nazwał najpiękniejsze zakamarki Bażantarni. Zorganizował w Suchaczu restaurację dla turystów, a w pobliskim Pęklewie stację przyrodniczą i schronisko turystyczne. Był też inicjatorem powstania i zasiadał w zarządzie Towarzystwa Żeglugi Parowej, obsługującego żeglugę do Krynicy Morskiej. Był radnym miasta i wiceprzewodniczącym rady. Po jego śmierci, jedną z ulic w nowej dzielnicy Elbląga nazwano jego imieniem (dziś ulica Fałata).
Napisz komentarz
Komentarze