24 listopada 2000r. – przed hotelem Arbiter przy ul. Rycerskiej ustawiona została odnowiona rzeźba Tezeusza. Jest to już trzecie miejsce w Elblągu, w którym stanął posąg.
Rzeźba Tezeusza trafiła do Elbląga bodajże w 1912 roku, gdy oddawano do użytku Szkołę Realną (dzisiejszy Urząd Miejski). Wówczas przed szkołą ustawiono posąg Achillesa (identyczny znajduje się na wyspie Korfu, przed pałacem księżniczki Sissi), a na Placu Grunwaldzkim postawiono Tezeusza. Obie rzeźby były darem Ministerstwa Kultury dla miasta Elbląga.
Wyrzeźbiony przez berlińskiego artystę Martina Wolffa (1852-1919) Tezeusz był jego ulubionym i szczęśliwym motywem. Wolff wykonał kilka rzeźb Tezeusza, a pierwsza w z nich (1880) otworzyła mu drogę do kariery i dała stypendium w Paryżu. W Elblągu rzeźba niezbyt się spodobała – Tezeusz stoi nagi, z całkowicie odsłoniętym przyrodzeniem. Już przed wojną kilkukrotnie było ono utrącane. Podobnie działo się po wojnie. Dla spokojurzeźbę przeniesiono z eksponowanego Placu Grunwaldzkiego w zacisze Parku Traugutta. Ale i tam nie dawano herosowi spokoju. W końcu w roku 2000 rzeźbę po odnowieniu ustawiono przed wejściem do Hotelu Arbiter. Z oddali już tak nie bulwersuje jego nagość, więc od 12 lat męskość herosa jest nienaruszona.
Napisz komentarz
Komentarze