2 grudnia 2000 – oddano do użytku ul. Wałową, będącą fragmentem obwodnicy staromiejskiej – drogę wyremontowano z Funduszy UE.
Ulica Wałowa powstała pod koniec XVIII wieku, gdy burzono fortyfikacje. Biegła od bastionu „Ostry Róg” znad rzeki Elbląg aż do ulicy Pocztowej. Dziś jest to wciśnięty pomiędzy mur dziedzińca Galerii-El i halę fabryczną spółki Alstom fragment Obwodnicy Staromiejskiej.
Starego Miasta początkowo broniły umocnienia drewniano-ziemne. Około roku 1380 wzmocniono je murem z bramami i basztami. Pozostałością tych budowli jest Brama Targowa. W pierwszej połowie wieku XV fortyfikacje te wzmocniono drugim pierścieniem umocnień z murem, wałami i szeroką na 50 metrów fosą. Kanał stoczniowy w spółce Alstom, to właśnie fragment takiej fosy. Później miasto jeszcze bardziej umocniono, tworząc silne fortyfikacje typu włoskiego z bastionami. Jeden z nich usytuowano przy tej fosie. Po I rozbiorze Polski król pruski uznał, że fortyfikacje te są już przeżytkiem, a leżącemu z dala od granic Elblągowi nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Fortyfikacje zaczęto rozbierać, przeznaczając teren pod zabudowę. Tak powstały m.in. Plac Słowiański i ulica Wałowa (niedawno przy ul. Pocztowej odkryto pozostałości tych bastionów). Warto dodać, że dzieliła się ona na dwa odcinki: istniejący do dziś wówczas zwany Staromiejską Wałową (Aldstadtische Wallstrasse) – i Wałową (Wallstrasse), czyli odcinek od Bramy Targowej do ulicy Pocztowej.
Napisz komentarz
Komentarze