Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 21:15
Reklama

22 grudnia 1958 – Most Prymasa Wyszyńskiego

22 grudnia 1958 – nowo wybudowanym mostem Grunwaldzkim (dziś Prymasa Wyszyńskiego) nad rzeką Elbląg przejechały pierwsze samochody. W lutym 1945 roku Niemcy wysadzili jedyne dwa mosty łączące oba brzegi rzeki. Most Niski udało się szybko podnieść, Mostu Wysokiego nawet nie próbowano naprawiać.
22 grudnia 1958 – Most Prymasa Wyszyńskiego

22 grudnia 1958 – nowo wybudowanym mostem Grunwaldzkim (dziś Prymasa Wyszyńskiego) nad rzeką Elbląg przejechały pierwsze samochody. W lutym 1945 roku Niemcy wysadzili jedyne dwa mosty łączące oba brzegi rzeki. Most Niski udało się szybko podnieść, Mostu Wysokiego nawet nie próbowano naprawiać.
Dziś, gdy jeździmy Aleją Tysiąclecia w kierunku ulicy Warszawskiej, trudno jest sobie wyobrazić dawny układ urbanistyczny tej części miasta. Aleja Grunwaldzka kończyła się na Placu Grunwaldzkim. Dalej na zachód prowadziła jedynie nieistniejąca już na tym odcinku ulica Janowska, którą otwierała rzeźba Tezeusza i paryski pisuar. Pomiędzy Placem Grunwaldzkim, a ul. Hetmańską stały hale fabryczne zakładów Komnicka. Za ulicą Hetmańską było Nowe Miasto z dużym kościołem Trzech Króli. Aby wydostać się z Elbląga w kierunku Gdańska i Malborka trzeba było wjechać na Stare Miasto i przejechać ulicą Mostową na most Wysoki. Ten archaiczny układ drogowy, rodem ze średniowiecza wymagał przebudowy. Niemcy opracowali plany, które zrealizowały już polskie władze. Było tym łatwiej, że wojna prawie całkowicie zmiotła budynki Nowego Miasta, więc zamiast odbudowywać, wyburzano. Tak powstała ulica Nowogrunwaldzka, która dla upamiętnienia obchodzonego w 1966 roku milenium chrztu Polski nazwana została Aleją Tysiąclecia. Przeprowadzono ją przez dawne zakłady „Komnick i Synowie”, w których produkowano maszyny rolnicze. Dalej na zachód była dość kiepskiej kondycji zabudowa mieszkalna pomiędzy ulicami Huzarską, a nieistniejącą już Fosową (Grabenstr.) i boisko dawnej Szkoły Rycerskiej (Ritten Schule), w której mieści się dziś spółka OPEGIEKA (budynek stoi teraz tyłem do ulicy).
Wybudowany w roku 1958 Most Grunwaldzki wraz z najazdem również mocno odmienił dawną dzielnicę Osiek (Fischer Vorberg). Zniknęły ulice: Kotwiczna, Ciesielska i Rynek Zbożowy. Tamka i ulica Drzewna są dziś w zaniku. Nie ma też dworca wodnego (Wasserhof), przy którym cumowały łodzie kontrolne i lodołamacz.

Aleja Tysiąclecia jest pierwszą zbudowaną po wojnie nowoczesną arterią. Obok szerokiej jezdni zaprojektowano zespół 8-pietrowych wieżowców. Budowę rozpoczęto w roku 1959 i już rok później gazety pisały o trzech budowanych blokach. Plany były dużo większe: po drugiej stronie ul. Hetmańskiej stanąć miał „drapacz chmur” – wieżowiec o 15 piętrach. Wieżowce planowano też w okolicy Starego Miasta. Planowano też zabudować południową stronę Alei Tysiąclecia. Jednak i to się nie udało. Stopniowo tylko znikały stare kamienicy, które dziwiły przyjezdnych tym, że stały tyłem do ulicy… Koncepcję rozwoju przestrzennego Elbląga jako elementu tzw. arterii Olsztyn – Gdańsk opracowano już w 1946 roku. Miały powstać w mieście dwie nowe drogi tranzytowe: Nowogrunwaldzka i Aleja Świerczewskiego (dziś Armii Krajowej). Tę pierwszą zrealizowano w całości. Nowoczesny most z betonu strunowego zaprojektował arch. Leszek Borowicz z Gdańska. Most udekorowano historyzującymi przyczółkami ze schodami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama