Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 23:15
Reklama

25 grudnia 1987 – drogi Miłosierdzia

25 grudnia 1987 poświęcony został kościół Miłosierdzia Bożego przy Grobli św. Jerzego. Kościół należy do parafii św. Jerzego.
25 grudnia 1987 – drogi Miłosierdzia

25 grudnia 1987 poświęcony został kościół Miłosierdzia Bożego przy Grobli św. Jerzego. Kościół należy do parafii św. Jerzego.
To niezwykłe, by w PRL-u budowano kościoły. A jednak w Elblągu w tym czasie powstało ich kilka. Jakim cudem? Przede wszystkim była potrzeba. Po wojnie dwie duże świątynie w centrum miasta – kościoły św. Anny i Trzech Króli nie zostały odbudowane, a trzy następne – kościół Najświętszej Marii Panny, św. Ducha i Bożego Ciała odbudowano z przeznaczeniem na inny cel. A miasto szybko rosło i już przerosło stan ludności sprzed wojny. Co gorsza (dla władz PRL), pomimo gróźb i próśb ludzie do kościoła nie przestali chodzić. Zabytkowy kościół św. Mikołaja pękał w szwach, a wyprawa do niego z odległych dzielnic miasta była kłopotliwa. Była więc potrzeba…

Była determinacja i spryt. Władza nie pozwalała na budowę kościołów, ale nie mogła zabronić ich remontować. Od remontu do rozbudowy już krok i tak w latach 70-tych niewielka cmentarna kaplica zamieniła się w przestronny kościół Wszystkich Świętych. Kościół katolicki mógł też być mecenasem kultury i ratować zabytki, czemu nie? Niszczejący poewangelicki kościół z Kaczegonosu deska po desce i gwóźdź po gwoździu został rozebrany i przeniesiony na ul. Rawską do Elbląga. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że operacja ta trwała od maja 1981 roku do grudnia 1984 roku, a więc przez cały stan wojenny. Władza, chyba z wściekłości na siebie, postanowiła popsuć uroczystość konsekracji świątyni i 1 października 1986 roku wyłączyła prąd. Gdy Prymas Glemp święcił kościół, nie jeździły tramwaje, a ulice miasta spowiły egipskie ciemności.

Wreszcie w połowie lat 80-tych władze PRL nieco „odpuściły”. Kraj pogrążał się w marazmie, pozwolono więc na budowę kolejnych kościołów. W 1973 roku z olbrzymiej parafii św. Mikołaja wydzielono obejmującą wschodnie dzielnice miasta parafię św. Jerzego. Niewielki zabytkowy kościół nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Latem msze odprawiano na dziedzińcu, zimą ludzie stali przed drzwiami. Władze jednak nie zgadzały się na budowę nowego kościoła. Dopiero w latach 80-tych zmieniły front i wydano takie pozwolenie. Jednak kościół pozwolono wybudować nie w parku Traugutta, gdzie był kiedyś kościół św. Anny, ale na brzegu Kumieli. Opracowany przez arch. Annę Barszczyńską projekt przewidywał przekrycie rzeki tarasem i wybudowanie kościoła wraz z ośrodkiem parafialnym. Zrealizowano tylko część tego projektu. Na wybranie patronatu Miłosierdzia Bożego olbrzymi wpływ miał parafianin, pułkownik Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Przyszły generał był propagatorem przesłania siostry Faustyny. W dodatku w parafii przechowywano bardzo cenny obraz.

Jest to najprawdopodobniej pierwsza próba namalowania przez Marcina Kazimirowskiego widzenia siostry Faustyny. Obraz ten otrzymał w prezencie na swoje święcenia kapłańskie w Wilnie ks. kanonik Mieczysław Wojciuk. Wkrótce potem przyjechał do Elbląga i rozpoczął pracę duszpasterską w kościele św. Jerzego. Zaprzyjaźnił się z pułkownikiem Nieczują-Ostrowskim. Dziś ten cenny obraz znajduje się w kościele i jest jednym z nielicznych zachowanych dzieł Kazimirowskiego (prawie wszystkie zaginęły podczas wojny). Tak obok Wilna i krakowskich Łagiewnik Elbląg wpisał się w historię  kultu Miłosierdzia Bożego… 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama