27 grudnia 1356 Elbląg otrzymał przywilej wielkiego mistrza Winricha von Kniprode potwierdzający stałe prawo apelacji w sprawach spornych od sądu miejskiego do Lubeki i prawo do uchwalania wilkierzy, czyli ustaw miejskich. O prawa te Elbląg walczył nieprzerwanie od założenia miasta.
Założony w 1237 roku Elbląg długo oczekiwał potwierdzenia swego przywileju lokacyjnego. Przypuszczalnie, prócz konfliktu z Krzyżakami o pełnię praw miejskich, przyczyną były plany szybkiego podboju Sambii. Jednak wydarzenia potoczyły się inaczej. Powstał kryzys wewnątrzzakonny wywołany m.in. powstaniem pruskim. Lubeczanie nie mogąc liczyć na obiecywane im wcześniej rozległe przywileje w Sambii, postanowili dokończyć spraw już rozpoczętych. Wśród nich znalazło się potwierdzenie praw dla Elbląga, które miasto uzyskało w 1246 roku. Ograniczone prawa lubeckie nie zadowalały jednak mieszczan. Podjęli długą walkę o ich rozszerzenie.
27 grudnia 1357 – prawa miasta
27 grudnia 1356 Elbląg otrzymał przywilej wielkiego mistrza Winricha von Kniprode potwierdzający stałe prawo apelacji w sprawach spornych od sądu miejskiego do Lubeki i prawo do uchwalania wilkierzy, czyli ustaw miejskich. O prawa te Elbląg walczył nieprzerwanie założenia miasta.
- 26.12.2012 20:00 (aktualizacja 21.08.2023 21:39)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze