Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 sierpnia 2025 17:21
Reklama

21 lutego 1961r – Zamech znów razem

21 lutego 1961 - Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów PRL podjął uchwałę (Nr 86) w sprawie rozwoju Zakładów Mechanicznych im. gen K. Świerczewskiego i Zakładów Urządzeń Technicznych w Elblągu. Uchwała łączyła obydwa zakłady w jeden kombinat metalurgiczny.
21 lutego 1961r – Zamech znów razem

21 lutego 1961 - Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów PRL podjął uchwałę (Nr 86) w sprawie rozwoju Zakładów Mechanicznych im. gen K. Świerczewskiego i Zakładów Urządzeń Technicznych w Elblągu. Uchwała łączyła obydwa zakłady w jeden kombinat metalurgiczny.

Jak niewiele dziś wiemy o elbląskim Zamechu i jego historii. Tak rzetelnie i z sercem tworzona i prowadzona przez Mariana Dmowskiego izba pamięci Zamechu przestała istnieć, a sam pan Marian już nam nie opowie tej historii. A przecież to właśnie Zamech miał największy wpływ na powojenne dzieje Elbląga. Nie tak od razu wiedziano, co zrobić z przejętym majątkiem dawnych zakładów Schichau’a, a właściwie z tym, co pozostało z tego majątku, czyli pustymi halami. Nie można było wznowić produkcji stoczniowej, bo nie było dostępu do morza, a i Polska po wojnie bez Elbląga stoczni miała dostatek. W marcu 1948 roku upubliczniono decyzję rządową uruchomienia w Elblągu produkcji turbin. Zakłady Budowy Maszyn i Turbin w Elblągu składać miały się ze Stoczni nr 16 i państwowej Fabryki Maszyn i Taboru Kolejowego (dawnej fabryki lokomotyw przy Al. Grunwaldzkiej). Tak jak dość sprawnie udało się zorganizować nową produkcję w dawnej stoczni, tak zupełnie nie wychodziło to w zakładzie przy Al. Grunwaldzkiej. Oczywiście ze względów politycznych. Do fabryki pociągnięte były od granicy z ZSRR szerokie tory. W halach przemontowywano wyprodukowane w kraju wagony i wysyłano na wschód. W 1950 roku rozdzielono więc fabryki, tworząc samodzielną Przemontownię Wagonów, a od stycznia 1951 roku Zakłady Taboru Kolejowego.

Szybkie opanowanie przez zamechowców produkcji turbin, własne biuro konstrukcyjne, produkcja na potrzeby przemysłu stoczniowego – wszystko to sprawiło, że po 10 latach powrócono do pomysłu połączenia obu fabryk. Tym razem „eksport” wagonów nie stał już na przeszkodzie, bo przemontownię przeniesiono do Braniewa. Uchwała z 21 lutego 1961 roku mówiła o rozwoju wytwórni turbin i produkcji okrętowej oraz produkcji maszyn do obróbki plastycznej na terenie Zakładu Urządzeń Technicznych (wyodrębnionego z części zakładu przy Al. Grunwaldzkiej). Zapowiadała ponowne połączenie w 1962 r. obu zakładów w jeden kombinat metalurgiczny. Dla potrzeb kadrowych (planowano zatrudniać łącznie 12.000 ludzi) projektowano powołać trzystopniową szkołę: Zasadniczą Szkołę Zawodową, Technikum Mechaniczne i Wieczorową Szkołę Inżynierską.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Jak wszystko ze światowida, niewidoczne jak wiatr.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 09:05Źródło komentarza: Wakacyjne propozycje od elbląskiego ŚwiatowidaAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: SuperData dodania komentarza: 25.06.2025, 13:19Źródło komentarza: Jantar na fali historii. Najstarszy śródlądowy statek w „Pytaniu na Śniadanie”Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Od zamknięcia ul. Mącznej ulice Szkolna, Ślusarska i Janowska stały się darmowym parkingiem dla całego miasta. Kierowcy unikają płatnej strefy i niszczą te ulice nadmiernym ruchem. Remont bez wprowadzenia strefy płatnego parkowania to wyrzucanie pieniędzy w błoto, nowe nawierzchnie znów szybko się zdegradują. Oczekuję, że miasto wreszcie potraktuje ten problem poważnie i wprowadzi stosowne zmiany przy okazji planowanego remontu.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 13:18Źródło komentarza: Dodatkowe 4 mln na drogi i 2,5 mln zł na gospodarkę odpadamiAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Dlaczego nie mozna ogladac truso w internecie?Data dodania komentarza: 2.02.2025, 17:36Źródło komentarza: OGLĄDAJ W INTERNECIE, TAK JAK W TELEWIZJI!
Reklama