Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 22:38
Reklama

W Święto Flagi cz. 2

Flaga Elbląga podobna jest do polskiej flagi narodowej, choć wywodzi się zupełnie z innej części Europy. Jest starsza od polskiej flagi. Jak dawniej i dziś towarzyszy elblążanom w ich najważniejszych życiowych momentach, promując nasze miasto.
W Święto Flagi cz. 2

Flaga Elbląga podobna jest do polskiej flagi narodowej, choć wywodzi się zupełnie z innej części Europy. Jest starsza od polskiej flagi. Jak dawniej i dziś towarzyszy elblążanom w ich najważniejszych życiowych momentach, promując nasze miasto.

Barwy Elbląga, to podobnie jak w przypadku naszego kraju, barwy przejęte z herbu. Wprawdzie na pierwszej pieczęci, którą mieszczanie stemplowali ważne dokumenty, widniała koga ze sterem rufowym i żeglarzem na pokładzie, ale nie można powiedzieć, że był to herb miasta. Prawie identyczną kogę na swych pieczęciach mieli wówczas mieszkańcy wielu portowych miast. Herb na pieczęci pojawił się w roku 1328 lub 1367. Była to odnaleziona w roku 1411 sekretna pieczęć miasta Elbląga. Na podzielonej na dwa pola herbowej tarczy widnieją dwa równoramienne krzyże. Dodatkowo dolne pole jest pokryte siatką.

Oczywiście pieczęcie służyły do odciskania w wosku lub laku. Dlatego nie rozróżniamy na nich barw. Barwy te znane nam są z ówczesnej literatury: zamieszczonego w Kronice Jana Długosza opisu zdobytej w bitwie pod Grunwaldem chorągwi elbląskiej oraz z ilustracji w Księdze Czynszowej z roku 1417 i w Księdze Łąkowej z roku 1421. Na XV- wiecznych ilustracjach herb naszego miasta prezentowany przez dwa równoramienne krzyże: czerwony na górnym – białym polu i biały na dolnym – czerwonym. To dolne pole jest czyste, tzn. nie ma na nim żadnej siatki, ani szrafury. Ta na herbie pojawiła się dopiero w wieku XVI w wyniku błędu, tj. przeniesienia z pieczęci sposobu zaznaczania koloru czerwonego. Pomimo sprzeciwu historyków i heraldyków, siatka na tarczy herbowej pozostała do dziś.

Barwy herbu Elbląga – biel i czerwień, to barwy herbowe miasta Lubeki. To lubeczanie dawali początki rozwojowi Elbląga oraz wspierali to miasto w bojach o rozwój i autonomię wobec zakonu krzyżackiego. Niezależność ta była bardzo ograniczana, co znalazło również odzwierciedlenie w herbie miasta: dwa krzyże są symbolem zwierzchności zakonu nad miastem. O złotej sieci na dolnym polu już mówiliśmy – to wynik błędu.

Na fladze miasta, która początkowo była proporcem, później sztandarem wojsk i banderą floty morskiej i zalewowej były dwa pola: górne białe i dolne czerwone oraz dwa równoramienne krzyże, na białym – czerwony, a na czerwonym polu biały. Krzyże te umieszczane były początkowo centralnie, a później w pobliżu drzewca. Również zmienne były proporcje pól: na banderach elbląskich statków białe pole jest szersze. Dziś jest odwrotnie – flaga Elbląga ma dolne pole nieco szersze od górnego.

Do swojej historycznej flagi nasze miasto powróciło w roku 1993, przed jednym ze zjazdów Związku Miast Polskich. Wówczas to uzupełniono Statut Miasta o punkt brzmiący:

„Flagą Miasta jest prostokątny biało-czerwony płat tkaniny z dwoma krzyżami osadzonymi jeden nad drugim bliżej drzewca. Czerwony równoramienny krzyż znajduje się na polu białym, a biały na czerwonym. Pole czerwone jest szersze.”

Barwy flagi narodowej określają dziś współrzędne trójchromatyczne. Barwy Elbląga nie zostały jeszcze w ten sposób opisane. Dlatego jakże często są to barwy identyczne. I choć różną mają genezę i różną symbolikę, jakże pięknie do siebie pasują. 

Juliusz Marek  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama