Schichau swoje przedsiębiorstwo założył w jubileuszowym dla Elbląga roku 1837. Podobnie jak dziś, nie był to czas prosperity, choć jubileusz sprzyjał wielu dyskusjom i planom. Miasto upokorzono, podporządkowując je administracyjnie mniejszemu Kwidzynowi. Elbląski port podupadł, nie wytrzymując konkurencji z Gdańskiem i Królewcem. Wreszcie wojny napoleońskie zrujnowały gospodarkę i kasę miejską - miasto spłacało długi przez 100 lat. Ale potencjał wciąż był, bo była wolność gospodarcza, kapitał zgromadzony przez elbląskich kupców i nie tracący nadziei elblążanie. W takich realiach niewielki kupiecki Elbląg za sprawą syna niepiśmiennego kowala przepoczwarzał się w silny Elbląg przemysłowy.
Podczas poniedziałkowego seansu wyświetlone zostaną przedwojenne i powojenne kroniki filmowe obrazujące rozwój zakładów Schichau’a oraz powstałego w budynkach tych zakładów po wojnie Zamechu, a później ABB Zamech i Alstom. Życie i pracę Ferdynanda Schichau’a zilustruje pokaz slajdów z opowieścią o największym z elblążan.
Jesienne spotkania cyklu „Elbląg na dużym ekranie” cieszyły się popularnością na granicy pojemności kina Światowid. Jest to potwierdzeniem rosnącego zainteresowania elblążan swoim miastem i jego historią i świadczy o tym, że warto takie spotkania organizować.
Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
Seans „Schichau i jego przedsiębiorstwo” rozpocznie się w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
Napisz komentarz
Komentarze