Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 19:21
Reklama

Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski - bohater naszych czasów

Film Telewizji Elbląskiej dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra" w 2009 roku.
Kliknij aby odtworzyć

Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski (pseudonim Tysiąc, Bolko, Grzmot, Michałowicz, Burza) urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. Był przedwojennym oficerem i wykładowcą w szkole podchorążych i oficerów rezerwy. Brał udział w kampanii wrześniowej, dowodząc kompanią. Za zasługi w kampanii wrześniowej odznaczony został Krzyżem Walecznych. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł, po czym zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i ziemi krakowskiej. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. W 1944 roku został mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej "Dom", walczył na terenie Małopolski. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Orderem Virtuti Militari.

               

Po rozwiązaniu dywizji wraz z grupą byłych żołnierzy wyjechał na ziemie odzyskane. W Pogrodziu k. Elbląga zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 roku został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany działalność w Armii Krajowej. Zaangażował się w działalność Kościoła, był wielkim propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego.

 

                W 1991 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy otrzymał awans na stopień generała brygady. Został Honorowym Obywatelem miasta Elbląga, Krakowa, Miechowa i Wolbromia. Od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi na rzecz Kościoła katolickiego został uhonorowany odznaczaniem papieskim "Pro Ecclesia et Pontifice".

 

                Generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski przeżył ponad 100 lat, zachowując do końca sprawność i dobry humor. Zmarł 13 lipca 2008 roku w Elblągu, pozostawiając po sobie ogromny dorobek w postaci szlachetnych czynów i życiowych postaw oraz spisane w książkach wspomnienia i relacje z działalności Armii Krajowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
Reklama