Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 14 maja 2025 05:21
Reklama

Ogrodów dzień pierwszy

W środę 4 czerwca Festiwal 11. Letnie Ogrody POLITYKI rozpoczniemy od spektaklu plenerowego Teatru Snów z Gdańska pt. „Pielgrzymka”, potem zaprosimy Państwa na panel dyskusyjny „Co wolność dała kulturze?” z udziałem twórców legendarnego Salonu Niezależnych, a następnie na prawdziwą muzyczną ucztę, podczas której we wspólnym koncercie wystąpią m.in. Jacek Kleyff, Jerzy „Słoma” Słomiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Jaśkiewicz. No i oczywiście wystawa „Sztuczne Fiołki”. Zapraszamy!
Ogrodów dzień pierwszy

W środę 4 czerwca Festiwal 11. Letnie Ogrody POLITYKI rozpoczniemy od spektaklu plenerowego Teatru Snów z Gdańska pt. „Pielgrzymka”, potem zaprosimy Państwa na panel dyskusyjny „Co wolność dała kulturze?” z udziałem twórców legendarnego Salonu Niezależnych, a następnie na prawdziwą muzyczną ucztę, podczas której we wspólnym koncercie wystąpią m.in. Jacek Kleyff, Jerzy „Słoma” Słomiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Jaśkiewicz. No i oczywiście wystawa „Sztuczne Fiołki”. Zapraszamy!

 

Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)

Grupa wędrująca przez życie wspomina i śni. Cofa się w czasie i wybiega w przyszłość, wspomina okres szkolny i dojrzałość, marzy o ładzie, celu, odmianie, ale też o chwili wytchnienia, w gospodzie, w domu.

Bo wszyscy jesteśmy pielgrzymami.

Spektakl – akcja teatralna o pielgrzymowaniu przez życie, wygodnym, a najlepiej komfortowym, o oczekiwaniu cudu, potrzebie zachwyceń.

Jakie są cele naszych pielgrzymek? Czym różnimy się w tych wędrówkach? Jakie cuda spotykamy po drodze? Jakich nie dostrzegamy, a jakie mijamy bez refleksji?

Widzowie wędrują w tym spektaklu razem z artystami przez Stare Miasto. Szlak przejścia: sprzed Ratusza Staromiejskiego w kierunku Biblioteki Elbląskiej.

 

Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

„Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak

uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz

Jacek Kleyff, Michał Tarkowski i Janusz Weiss – to trójka przyjaciół, która ponad czterdzieści lat temu założyła kabaret Salon Niezależnych, rozpoczynając tym samym największą przygodę swojego życia. W latach 70-tych byli najpopularniejszym, wówczas kultowym polskim kabaretem. Tadeusz Nyczek w książce poświęconej Salonowi wspomina, że ich kabaretową energię można porównać do energii grupy Monty Pythona. Salonowcy sarkazmem i inteligentnym dowcipem słownym walczyli z systemem, PRL-em i wszechobecną propagandą. Ich kabaretowe skecze i piosenki dokumentują bardzo ważny dla historii Polski okres wykluwania się wolności, który miał nadejść wiele lat później. Czy dziś, oprócz tamtego pokolenia – ktoś o nich pamięta? Po ponad czterdziestu latach, chcielibyśmy nie tylko nieco odświeżyć pamięć o Salonie i tamtych czasach, ale wspólnie z Mirkiem Pęczakiem, Romanem Kurkiewiczem i dwójką Salonowców – Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim porozmawiać o tym, co wolność dała kulturze?

Jacek Kleyff – polski bard, poeta, kompozytor i malarz. Pod koniec lat 60-tych wspólnie z przyjaciółmi: Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (potem zastąpionym przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który zdobywał liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach (trzykrotnie wygrali Festiwal Fama). Z powodu politycznego wydźwięku utworów grupa była szykanowana przez ówczesne władze. W latach 80-tych przeniósł się na wieś pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (w skrócie ONZ), ukształtowanej ostatecznie parę lat później. Na Przystanku Woodstock w 1995 roku grupa otrzymała główną nagrodę publiczności, tzw. Złotego Bączka. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu artysty to chociażby „Telewizja” (1972) czy „Huśtawki” (1973). Po utwory Jacka Kleyffa wielokrotnie sięgali inni artyści: Kuba Sienkiewicza i Elektryczne Gitary, Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz i zespół Akurat.

Michał Tarkowski – polski aktor (grał m.in. w „Człowieku z marmuru” i „Wodzireju”), scenarzysta i reżyser, współtwórca (razem z Januszem Weissem i Jackiem Kleyffem) legendarnej grupy kabaretowej Salon Niezależnych.

Roman Kurkiewicz – polski dziennikarz prasowy i radiowy, felietonista. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”.

 

Koncert: Jacek Kleyff i goście – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Muzyka grana przez Jacka Kleyffa to kompilacja reggae, rocka, muzyki etnicznej oraz folku. Artysta i zaproszeni przez niego goście zaprezentują m.in. utwory z najnowszego (wydanego w listopadzie ubiegłego roku) albumu pt. „Znalezienie”, który zawiera utwory znane szerszej publiczności z poprzednich płyt, jak i zupełnie nowe kompozycje.

 

Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej na scenie z artystą wystąpią m.in.

Mikołaj Trzaska – saksofonista i klarnecista, znany z zespołów takich jak Miłość, Łoskot, NRD i wielu innych;

Tomasz Jaśkiewicz – wieloletni gitarzysta Czesława Niemena;

Jerzy „Słoma” Słomiński – polski bębniarz, prekursor gry na bębnach w Polsce, wszechstronny muzyk, grający również na perkusji, mandolinie i gitarze akustycznej; występował również z Brygadą Kryzys, Osjanem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń;

Ania Patynek – gra na instrumentach perkusyjnych, djembe i balafonie, pojawia się gościnnie w wielu zespołach.

 

Spektakl plenerowy, panel dyskusyjny, wystawa – wstęp wolny.

Koncert – cena biletu: 25 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama