Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 12:01
Reklama Advertisement

Porozmawiajmy - Juliusz Marek

Pomnik Odrodzenia doczeka się remontu. Jaka jest historia tej budowli? O tym opowiada Juliusz Marek - regionalista i pasjonat historii.
Kliknij aby odtworzyć

W roku 1972 został rozpisany konkurs na pomnik z okazji 30 lecia istnienia PRL. Patronat nad konkursem objęła „przewodnia siła narodu” - PZPR i zakłady przemysłowe. Miejsce, jakie wyznaczono pod zagospodarowanie był plac Jedności Narodowej – dzisiejszy plac Konstytucji. Konkurs obejmował również wybudowanie nowego centrum miasta. Planowano postawienie szkoły muzycznej, z salą koncertową na 300 miejsc, a także obiekty handlowe, gastronomiczne, aptekę, pocztę i kino. Termin składania projektów ustalono na maj 1973 r. Co ciekawe, cały zamysł architektoniczny miał być finansowany czynem społecznym.

19 maja 1973 roku, konkurs został rozstrzygnięty. Do komisji wpłynęły 42 zgłoszenia, przyznano nagrody za 1, 2 i 3 miejsce, oraz 7 wyróżnień. Główną nagrodę otrzymał zespół składający się z: mgr inż. arch. Barbara Bielec, Maria Rekszys, inż. Jan Siek, inż. Lucjan Saduś z Krakowa. Projekt zakładał utworzenie centrum administracyjnego z tunelem łączącym ulicę Bema z ulicą Traugutta. Pomnik miał stanąć na tle tunelu. Projekt lekko zmodyfikowany, zrezygnowano z przekopu podziemnego i zaczęto realizować w 1975 r.

Aby uzbierać odpowiednią kwotę na budowę pomnika, 22 września 1974 r., na stadionie Olimpii został rozegrany mecz piłki nożnej „działacze kontra administracja”, zakończony wynikiem 7:6 dla działaczy. Udało się zebrać kwotę w wysokości 35 tysięcy złotych.

Autorem monumentu był Jan Siek z Krakowa. W wywiadzie przeprowadzonym przez Dziennik Bałtycki w maju 1975 r., z autorem pomnika czytamy:
– [...] Termin przekazania pomnika 22 lipca, jest nadal aktualny. Jego dotrzymanie wiąże z postępem prac w czasie konstrukcji na placu Zgromadzeń Ludowych. [...] Odlewy zamechowców są bardzo dobre jakościowo, ponadto wykonane zostały w czynie społecznym - mówi Jan Siek i dodaje – mam dwa życzenia: 1. aby elementy konstrukcyjne dotarły na czas na plac, i aby pogoda w czasie montażu nie splatała nam figla.

Pomnik Odrodzenia, został wykonany terminowo, dnia 22 lipca w godzinach wieczornych odbyła się uroczystość odsłonięcia monumentu. Ceremonii otwarcia przewodził przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Elblągu Bolesław Smagała. W akcie odsłonięcia wziął udział również I sekretarz KW PZPR w Elblągu Antoni Połowniak.

Pomnik został wykonany z mosiężnej blachy, kształtem przypominającej powiewający na wietrze sztandar z reliefami, przedstawiającymi najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Odnajdziemy tam: nawiązanie do bitwy pod Grunwaldem, przyjazd do Elbląg króla Kazimierza Jagiellończyka, zwycięstwo żołnierzy radziecko – polskich nad nazistami w 1945. Z tyłu pomnika, odnajdziemy symbole nawiązujące do morskich tradycji Elbląga (kotwica, galeona Zygmunta Augusta), oraz sceny apoteozujące sojusz robotniczo – chłopski. Na tablicy znajduje się również orzeł piastowski bez korony.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama