Braniewo: Ja żołnierz, przysięgam...

  • 01.06.2018, 17:31
  • Marta Hajkowicz
Braniewo: Ja żołnierz, przysięgam...
Dziewięćdziesięcioro żołnierzy - ochotników złożyło w piątek, 01 czerwca br. przysięgę wojskową na sztandar 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość odbyła się w centrum miasta, na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie. Oprócz żołnierzy na placu pojawiły się cztery czołgi PT-91 i bojowy wóz piechoty, które były ozdobą uroczystości.

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic.…..takie słowa wypowiedzieli  żołnierze  służby przygotowawczej, którzy szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej od 07 maja br.  Za nimi pierwszy miesiąc szkolenia podstawowego. Ich szkolenie  w ramach II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych potrwa prawie cztery miesiące, do 31 sierpnia br.  W grupie 90-ciorga ochotników jest 37 pań.

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu – mówił do elewów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9 brygady, który podkreślał w swoim wystąpieniu, że uroczystość złożenia przysięgi odbywa się w przededniu setnej rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości. - To niezwykle istotne i ważne w historii Polski  wydarzenie,  łączy z dzisiejszą uroczystością piękny i ważny symbol, jakim jest dla żołnierza ślubowanie na wierność Ojczyźnie – mówił dowódca.

 

 Żołnierzom służby przygotowawczej, w przysiędze wojskowej towarzyszyli przedstawiciele ich rodzin, znajomi, przyjaciele. Życzenia elewom  składali również przedstawiciele: marszałka Warmii i Mazur,  wojewody warmińsko – mazurskiego oraz samorządowcy z Braniewa.

 

 Uroczystości na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie zakończyły się defiladą pododdziałów 9BBKPanc. z udziałem orkiestry wojskowej z Elbląga. Żołnierze pomaszerowali ulicami Braniewa do jednostki  przy ul. Sikorskiego, gdzie odbywał się Dzień Otwartych Koszar. Na mieszkańców Braniewa i gości, którzy przybyli na przysięgę, w jednostce czekały kolejne atrakcje:  grochówka wojskowa i pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu brygady. Bliscy mogli też zabrać żołnierzy służby przygotowawczej na pierwsze po miesięcznym szkoleniu przepustki.

 

 

 

 

Marta Hajkowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe