Zarządzanie domowym budżetem, czyli jak racjonalnie planować wydatki?

  • 10.07.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Zarządzanie domowym budżetem, czyli jak racjonalnie planować wydatki?
Wakacje w pełni, a Ty zachodzisz w głowę, gdzie rozeszła się Twoja ostatnia wypłata? Jeśli zastanawiasz się, czy wystarczy Ci do pierwszego, to znak, że musisz poznać kilka przydatnych sposobów na planowanie domowego budżetu. Sprawdź, jak zarządzać wydatkami, aby nie ograniczać się finansowo i jednocześnie nie stracić zbyt dużo?

Kalendarz wydatków

Niezależnie od tego, czy mamy rodzinę, spłacamy kredyt, czy mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, planowanie domowego budżetu, to jedna z podstawowych rzeczy w drodze do racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Pierwszy krok to finansowy rachunek sumienia. Musisz uświadomić sobie na co wydajesz pieniądze. Zestaw zarobki i wydatki w jednej tabelce. Podziel wydatki na cztery kategorie: cykliczne, okazjonalne, codzienne i nagłe. Podsumuj je i sprawdź ile pieniędzy zostanie na Twoich koncie po opłaceniu wszystkich rachunków. Stwórz taki właśnie prosty kalendarz zobowiązań finansowych, który będzie Ci służył każdego miesiąca. Jeśli nadal masz masz trudności w kontrolowanie wydatków, dobrym pomysłem jest płacenie przez pierwszy miesiąc tylko gotówką. Zdecydowanie łatwiej przyłożyć kartę do terminala, niż rozstać się z banknotami, prawda? Taki mały eksperyment pozwoli zaprowadzić dyscyplinę i porządek w finansach.

Strategia finansowa

Starannie opracowana strategia finansowa znacznie poprawi stan Twojego budżetu. Dobrym sposobem jest płacenie rachunków od razu, po otrzymaniu wypłaty. W ten sposób realnie spojrzysz na swój domowy budżet i unikniesz wysokich odsetek. Na zakupy spożywcze zawsze zabieraj przygotowaną listę produktów. To pozwoli zaoszczędzić kilka złotych każdego miesiąca. Zanim sięgniesz do portfela odczekaj kilka dni. Nie podejmuj decyzji o ważnym zakupie pod wpływem impulsu czy emocji. Daj sobie czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Wybieraj sklepy, które oferują możliwość zwrotu towaru na dogodnych warunkach. Gdy dojdziesz do wniosku, że towar nie spełnia Twoich oczekiwań, nie uderzy Cię to po kieszeni. Jeśli planujesz wzięcie kredytu, zrób dokładne rozeznanie. Wybierz wiarygodny bank, sprawdź oprocentowanie, czas spłaty, popytaj znajomych o poradę. Pamiętaj też, że kredyty można sprawdzić i porównać w porównywarce kredytów lowcakredytow.pl. Jednak unikaj pułapek zadłużenia. Nie bierz kredytów, by spłacić poprzednie, chyba że jest to kredyt konsolidacyjny.

Metoda małych kroków

Jak wiadomo, nie staniemy się Rockefellerem w ciągu jednego dnia, dlatego też w oszczędzaniu warto zastosować metodę małych kroków. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze postaraj się zredukować wszystkie wydatki o 5%. Spójrz na to z perspektywy lat. Jeśli każdego miesiąca udało Ci się odłożyć 50 zł i ulokować te pieniądze na lokacie o oprocentowaniu 5% w skali roku, to po 25% masz około 30 tys. złotych. Zastanów się również nad swoimi przyzwyczajeniami. Palisz papierosy? Staraj się palić o jeden papieros mniej każdego dnia. Oszczędzasz w ten sposób ok. 1 zł dziennie, a w skali roku, masz w kieszeni blisko 350 zł. Kolejna kwestia to jazda samochodem. Szacuje się, że średni dzienny koszt to ok. 36 zł. (wliczając w to koszt paliwa, opłat drogowych, ubezpieczeń, parkingów, itd.). W ciągu miesiąca to aż 1000 zł. Może warto pomyśleć o zmianie samochodu na bardziej ekologiczny? Miej na uwadze fakt, że kredyt samochodowy można sprawdzić i porównać w porównywarce www.lowcakredytow.pl. Dobrą alternatywą jest też rower lub komunikacja miejska. Co prawda, nie zmienimy naszych przyzwyczajeń z dnia na dzień, ale dyscyplina i pozytywne nastawienie to już dobry początek.

Grupa Tipmedia
Podziel się: