Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 00:31

Jakie lampy ogrodowe?

Precyzyjnie oświetlenie ogrodu zwiększy funkcjonalność przestrzeni, wpłynie na estetykę i… odstraszy włamywaczy. Jakie lampy ogrodowe wybrać? Podpowiadamy.
  • 27.01.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie lampy ogrodowe?

Zanim wybierzesz lampy do ogrody, zastanów się, które elementy chcesz podświetlić i jaki efekt uzyskać. Określ wielkość terenu do oświetlenia, sprawdź możliwości podłączenia prądu oraz zastanów się nad optymalnym rozmieszczeniem punktów świetlnych.

 

Zestaw zamiast pojedynczych elementów

 

Wybór lamp ogrodowych powinien być podyktowany nie tylko wielkością terenu, ale również jego topografią oraz liczbą obiektów do oświetlenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby poszczególne elementy tworzyły spójną całość, wybierz kompletny zestaw oświetlenia, zawierający lampy stojące, lampy wiszące i kinkiety ogrodowe.

 

Ważne: jeśli dopiero planujesz aranżację ogrodu, koniecznie pomyśl o instalacji jeszcze przed jego zagospodarowaniem. Dlaczego? Kabel, który zasila lampy, nie powinien przebiegać blisko drzew, fundamentów i rur wodociągowych.

 

Oświetlenie solarne albo mieszane

 

Do oświetlenia ogrodu najczęściej stosuje się oświetlenie solarne. Lampy solarne chłoną promienie słoneczne i przetwarzają je w energię elektryczną. Odpowiednio naładowane będą świecić nawet przez 12 godzin. Aby zachować najlepszy efekt, warto uzupełnić solary tradycyjnymi lampami ogrodowymi. Z powodzeniem możesz uruchamiać je w momentach, kiedy światła słonecznego jest mniej.

 

Oświetlenie poszczególnych elementów ogrodu

 

Aby zapewnić przestrzeni najwyższą funkcjonalność, koniecznie zadbaj o precyzyjne oświetlenie:

  • furtki i bramy. Strumień światła powinien precyzyjnie oświetlać klamkę, zamek i dzwonek. Najlepiej, jeśli wiązka będzie skierowana w dół;

  • elewacji budynku. Takie oświetlenie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Najlepszy efekt osiągniesz, stosując kinkiety naścienne, reflektory umieszczone w podsufitce lub oprawy w nawierzchni opaski wokół budynku. Pamiętaj jednak, że emitowane przez nie światło powinno być delikatne. Zbyt intensywne może zaburzyć sen i odpoczynek;

  • ścieżek. Wszelkie nawierzchnie w ogrodzie możesz oświetlić przy pomocy opraw zamontowanych w trawniku, stojących lamp — słupków lub opraw montowanych… w nawierzchni;

  • roślinności i oczek wodnych. Do oświetlenia takich elementów najlepiej sprawdzą się niewielkie reflektory — przykręcane do nawierzchni lub fundamentu albo wbijane w grunt.

Ważne: wybierając lampy, upewnij się, że są przystosowane do montażu na zewnątrz. Dotyczy to również elementów umieszczonych pod dachem.

 

Oświetlenie dostosowane do oczekiwań

 

Zależy Ci, aby ogród wyglądał klimatycznie i tajemniczo? Postaw na latarenki emitujące ciepłe światło. Aby w pełni oddać barwy roślinności, wybierz lampy o neutralnej temperaturze barwowej.

 

Jeśli ogród jest również miejscem imprez i spotkań towarzyskich? Sięgnij po punktowe reflektory i umieść je w miejscach, które potrzebują największej ilości światła.

źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-zewnetrzne/ogrodowe/

--- Artykuł sponsorowany ---