Najważniejsze frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim UE

  • 26.06.2018, 15:00
  • Artykuł zewnętrzny
Najważniejsze frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim UE
Unia Europejska nie jest jednolitą strukturą. Na poziomie europejskim również funkcjonują partie polityczne, które realizują program reprezentowany przez partie krajowe i członków niezrzeszonych kilku państw członkowskich. Eurodeputowani mogą być też członkami grup politycznych.

 

Unia Europejska podkreśla w traktatach, że partie polityczne są ważnym czynnikiem integracji w ramach struktur europejskich, ponieważ są formą wyrażania woli politycznej obywateli. Jednak jak to w polityce bywa, również w UE trwa zacięta walka o wpływy. Kto obecnie ma największy wpływ na władzę? Które ugrupowanie jest najsilniejsze?

Unia Europejska - kto nią rządzi?

Unia Europejska jest strukturą, w której funkcjonuje wiele partii i ugrupowań, codziennie ścierających się w politycznej walce o władzę. Niewątpliwie jednym z silniejszych ugrupowań jest Europejska Partia Ludowa (EPL), do której ze strony Polski należą Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Obecnie liczy ona 219 deputowanych. W jej szeregach znajduje się również bardzo mocno krytykowani węgierscy politycy, którzy jednocześnie lobbują za przyjęciem w szeregi Prawa i Sprawiedliwości. PiS (obecnie w składzie Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) jest szczerze zainteresowany opcją, która da partii możliwość umocnienia swojej pozycji w Europarlamencie, zwłaszcza w kontekście negatywnych opinii, które UE wydała w sprawie łamania w Polsce praw gwarantowanych przez konstytucję (zwłaszcza niezawisłości sądów i Trybunału Konstytucyjnego). Istnieje jednak uzasadniona obawa pozostałych członków, że przedstawiciele Węgier i partii rządzącej w Polsce utworzyliby koalicję, wzajemnie wspierając własne interesy. Na chwilę obecną UE skutecznie ogranicza zapędy Węgrów.

Drugą co do wielkości grupą jest Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) - skupia zwolenników poglądów socjalistycznych i socjaldemokratycznych. W szeregach ugrupowania również działają przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czy warto być w grupie trzymającej władzę?

Oczywiście jak w każdej strukturze politycznej - najsilniejsi mają najwięcej do powiedzenia i w rzeczywistości wpływają na oficjalne stanowisko UE. Warto być więc członkiem grupy trzymającej władzę. Niewątpliwie nie można też pominąć wpływowych osób, które decydują o polityce wewnętrznej danego ugrupowania. Mimo że Unia jest wspólnotą państw, najwięcej do powiedzenia mają te najbogatsze i najsilniejsze. Najwięksi gracze to oczywiście Niemcy i Francja, a do niedawna także Wielka Brytania, która obecnie jest w trakcie realizacji procedury wyjścia ze struktur europejskich. Kto zajmie jej miejsce? Warto śledzić tę walkę.

Czytaj także: Polska w NATO

Artykuł zewnętrzny
Podziel się: