Kiedy opłacalne jest umorzenie długu?

  • 17.05.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy opłacalne jest umorzenie długu?
Każdy wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze. Może próbować polubownie albo drogą sądową. Niestety są dłużnicy, którzy wpadli w taką pętlę zadłużenia, że nie są w stanie sobie z tym poradzić i stają się niewypłacalni. Przed wierzycielem są długie batalie w sądach, musi się on nastawić na dodatkowe koszty, poświęcony czas i energię. Czasem już na wstępie widać, że jest to walka z wiatrakami. Co zatem można zrobić? Na przykład umorzyć długi.

Zrzekając się długu traci się możliwość zwrotu należności. Wygląda to więc na znaczącą stratę, a jednak jeżeli podliczyć wszystkie koszty, jakie mogłyby się z tym wiązać, okazuje się, że rozwiązanie to jest bardziej opłacalne. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Z czym wiąże się umorzenie długu?

Jeżeli wierzyciel zdecyduje się na to, by umorzyć dług, dla dłużnika oznacza to, że jego zobowiązanie wygasło. Dla części osób nie mogłoby być lepszego rozwiązania! Długów nie ma? Świetnie! Niestety w praktyce nie ma tak różowo. Wszyscy chcieliby móc odzyskać swoje pieniądze, więc do umorzenia dochodzi rzadko. Poza tym nawet jeśli ma miejsce, są to sytuacje beznadziejne, często zobowiązanie stanowi kroplę w morzu problemów finansowych dłużnika. Jak zauważają specjaliści z Pozyczkolog.pl - zrzeczenie odbywa się w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Pomimo tego, że jest to opcja korzystna dla osoby zadłużonej, wierzyciel składa stosowne oświadczenie, w którym zrzeka się wierzytelności, ale aby faktycznie do tego doszło, dłużnik musi to zaakceptować. Jeżeli natomiast chodzi o umorzenie poprzez cofnięcie pozwu, zgoda osoby zadłużonej nie jest niezbędna. Umorzony może być cały dług albo jego część.

W przypadku, kiedy chodzi o umorzenie postępowania komorniczego, komornik, który prowadzi daną sprawę musi odstąpić od podjętych czynności. Jednak dług samoistnie nie znika, a wierzyciel może korzystać z innych metod odzyskiwania pieniędzy. Powtórnie może wnioskować o egzekucję komorniczą. Inną opcją jest żądanie wyjawienia majątku dłużnika. Jeżeli okaże się, że środki są niewystarczające na spłatę długu, nazwisko jest dopisane do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Jednak dzieje się to w skrajnych przypadkach i jeśli nie ma takiej potrzeby, osoba mająca długi powinna stopniowo spłacać wymaganą kwotę.

Czy wierzyciel może skorzystać na umorzeniu długu?

W nawiązaniu do tego, co było na wstępie – na pierwszy rzut oka wygląda na to, że wierzyciel traci. W pewnym sensie tak. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, jaką kwotę chciał odzyskać. Tymczasem, jeżeli przeanalizujemy, kiedy dochodzi do umorzenia okazuje się, że dłużnik jest bliski bankructwa i dalsze próby wyegzekwowania należności skutkowałyby kolejnymi nakładami kosztowymi, więc odstąpienie oznacza mniejsze straty. Jednak ważne jest również to, że wierzyciel może wpisać dług do kosztów uzyskania przychodów, ale bez odsetek. Jeżeli wierzyciel nie chce umorzenia długów, może wziąć pod uwagę jeszcze inne rozwiązanie – sprzedaż. Funkcjonuje wiele giełd, na których można wystawić długi na sprzedaż. W ten sposób wszystkie prawa i obowiązki przechodzą na nową osobę lub firmę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: