Jak zaprojektować dobrą ulotkę

  • 26.11.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zaprojektować dobrą ulotkę
Dobra ulotka to taka, która pozostanie w rękach odbiorcy przez dłuższą chwilę, zostanie przeczytana, a najlepiej także zapamiętana? Jak to osiągnąć w dobie powszechnego zabiegania i braku czasu? Jak skupić uwagę przechodnia na ulotce i dotrzeć do niego z komunikatem reklamowym? Sprawdźcie! Doradzamy na co zwrócić uwagę, by zaprojektować dobrą ulotkę.

1. Przekaz i grupa docelowa

Najważniejszym elementem, nad którym musimy się głębiej zastanowić zanim podejdziemy do projektowania jest nasza grupa docelowa. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: do kogo się zwracamy? Jaki styl wypowiedzi i kreacji zainteresuje odbiorców? Co może przykuć ich uwagę?

Z innym komunikatem zwrócimy się do młodzieży, studentów, z jeszcze innym do dojrzałych kobiet poszukujących ekskluzywnych produktów. Odpowiedź na pytanie kim są nas klienci, pomoże zarówno w wizualnym opracowaniu ulotki, jak i podejściu językowym: na luźniejszy komunikat możemy sobie pozwolić w przypadku osób młodszych, zanurzonych w Internecie i popkulturze, bardziej oficjalnych skierujemy do osób starszy, z ugruntowaną pozycją społeczną itp.

2. Mniej znaczy więcej

Musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z formą. Ulotka powinna nieść prostu, jasny komunikat, z którym odbiorca zapozna się natychmiast po sięgnięciu po nią. Nie wymagajmy od przechodniów głębszego skupienia się na ulotce, składającej się z dwóch stron tekstu. Pamiętajmy również, że obraz łatwiej i szybciej zapada w pamięć aniżeli tekst, na którym musimy się skupić i poświęcić czas na jego przeczytanie.

Starajmy się zatem o oszczędność w słowach i maksymalne wyrażenie komunikatu odpowiednio dobraną grafiką. W zupełności wystarczy trafne, kreatywne hasło, połączone z odpowiednio dobranym obrazem.

3. Korzyść!

Chętniej sięgamy po ulotki, które same w sobie są dla nas wartością: upoważniają do skorzystania ze zniżki, dodatkowego benefitu – coś nam dają. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, doskonałą promocją będzie zachęcenie klientów do odwiedzenia restauracji poprzez zaoferowanie im darmowej przystawki, kawy, deseru czy zaproszenie na zakupy z bonem lub rabatem do wykorzystania.

4. Forma

Forma ulotki także ma znaczenie! Od tego jaki papier zastosujemy, w jakim formacie będzie zależało pierwsze wrażenie. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, sięgnijmy po standardowe formaty ulotek: A5, A7 czy DL – w tym przypadku postarajmy się wyróżnić zawartością, a więc przemyślaną grafiką i komunikatem. Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na większą inwestycję w ulotki, sięgnijmy po własny format, który już sam w sobie będzie wyróżniał. Nie musi być standardowy prostokąt, ale może być to koło, nieregularny kształt związany z naszym biznesem, np. auto w przypadku zakładu mechanicznego.

Często mamy problem z wyborem papieru. Pamiętajmy, że gorszy papier, mimo że tańszy, może popsuć nawet najlepiej zaprojektowaną ulotkę. Warto w tym przypadku zainwestować więcej, aby praca włożona w kreację nie poszła na marne. Standardowo przy wydruku ulotek stosuj się papier o gramaturze 135g/m2.

5. Dokładność

Bądźmy dokładni w swojej pracy. Przed wydrukiem ulotkę należy kilkakrotnie sprawdzić: czy nie ma literówek, czy rozmieszczenie elementów jest właściwe, czy podajemy aktualne dane i nie wprowadzamy klientów w błąd. Warto dać ją do sprawdzenia osobie, które nie uczestniczyła bezpośrednio w procesie tworzenia – będzie bardziej wrażliwa na ewentualne błędy. Jeśli drukarnie daje taką możliwość, zalecamy też skorzystanie z wydruku próbnego, aby poprawić niedociągnięcia zanim wydrukujemy całą pulę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: