Czym są upławy i jakie działania należy podjąć w celu ich leczenia?

  • 5.10.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Czym są upławy i jakie działania należy podjąć w celu ich leczenia?
Każda kobieta powinna zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez jej organizm, a szczególnie na te, które są związane ze zdrowiem intymnym. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest infekcja intymna objawiająca się poprzez dość charakterystyczne upławy.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z upławami?

Brązowa i żółta wydzielina z pochwy jest dla wielu kobiet krępującym i stresującym objawem. Zauważając ją na własnej bieliźnie, zaczynają się zastanawiać, jakie kroki powinny podjąć, aby to wyleczyć. Czy pojawienie się upławów zawsze wymaga konsultacji z lekarzem?

Inne symptomy, które towarzyszą upławom

Sama charakterystyczna wydzielina to tylko jeden z kilku objawów złapania infekcji intymnej. Dodatkowo mogą wystąpić też inne symptomy, jak pieczenie, swędzenie, ból w podbrzuszu itp.

Warto wiedzieć, że upławy rozpoznaje się nie tylko po kolorze. Dodatkowo ważny jest wygląd wydzieliny. Najczęściej ma ona charakter serowaty lub grudkowy. Wygląd wydzieliny może też sporo powiedzieć nam o tym, co najprawdopodobniej było przyczyną zarażenia. Żółtawe lub zielonkawe upławy zazwyczaj zwiastują zakażenie pierwotniakami, a wydzielina o mocnym nieprzyjemnym zapachu przypominającym zapach ryb może zwiastować infekcję bakteryjną. Przeczytaj więcej na temat upławów i ich leczenia na kobiecosc.info

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Każda infekcja intymna powinna być zdiagnozowana u lekarza ginekologa, a szczególnie wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Nieleczone upławy mogą w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do bezpłodności. Oczywiście dobrym pomysłem jest rozpoczęcie leczenia jeszcze przed wizytą u specjalisty. Do tego celu warto użyć kremów dostępnych w aptekach bez recepty lub wykonać tzw. irygację.

Leczenie infekcji intymnych zazwyczaj nie jest trudne ani długotrwałe. Większość leków przepisywanych przez ginekologów daje skuteczne rezultaty nawet po kilku dniach stosowania.

Zachęcamy do przeczytania również innego artykułu poradnikowego pt. „Upławy. Co robić gdy masz upławy?”, który został przygotowany przez ekspertów.

Grupa Tipmedia
Podziel się: