Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 13:16

Internet, telewizja czy rodzina – kto jest najlepszym doradcą Polaków w sprawach finansowych?

Gdzie najlepiej przechowywać oszczędności? Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet? Jak pokazuje najnowsze badanie Gfk przeprowadzone na zlecenie Providenta, ponad połowa Polaków pytania natury finansowej najchętniej zadaje… wyszukiwarce.
  • 17.09.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Internet, telewizja czy rodzina – kto jest najlepszym doradcą Polaków w sprawach finansowych?

Gdzie Polacy najczęściej szukają porad dotyczących finansów?

Z przywołanego powyżej raportu wynika, że aż 61% Polaków szuka odpowiedzi na pytania związane z finansami w sieci: w wyszukiwarkach, porównywarkach i na forach internetowych. 47% o radę prosi rodzinę i znajomych, a 41% korzysta z usług doradców finansowych. 17% czerpie wiedzę o finansach z tradycyjnych mediów – gazet i telewizji. Coraz lepiej znamy swoje prawa i weryfikujemy wiarygodność zdobytych w sieci informacji w innych źródłach.

Klienci banków i firm pożyczkowych coraz lepiej znają swoje prawa i szukają odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia w wielu źródłach. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Wiedzę o finansach z sieci czerpie jedynie 40% Hiszpanów, ale aż 67% Rumunów, 69% Czechów i 76% Węgrów. To dane, które doskonale pokazują, jak z roku na rok zmieniają się nasze nawyki. O coraz większym zainteresowaniu usługami finansowymi online świadczy m.in. popularność pożyczek internetowych.

W tym samym badaniu zapytano Polaków o to, gdzie najczęściej lokują nadwyżki kapitału. Aż 60% ankietowanych deklaruje, że gromadzi dodatkowe środki na kontach bankowych. Na lokatach krótko- i długoterminowych oszczędności trzyma 37% badanych, a 23% deklaruje, że dodatkową gotówkę przechowuje w domu. 12% przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności.

Czy internet może być wiarygodnym źródłem informacji o produktach finansowych?

Oszczędzanie jest na topie. Blogi finansowe święcą tryumfy popularności. Czy można im ufać? Duże marki, takie jak Provident – lider na polskim rynku pożyczkowym – wiedzą, że duży wpływ wiąże się z dużą odpowiedzialności. Kładą duży nacisk na edukację swoich klientów, regularnie publikując badania, raporty i artykuły.

Wiarygodne informacje o produktach finansowych znajdziemy na stronach prowadzonych przez profesjonalne firmy pożyczkowe, które mogą pochwalić się długoletnią obecnością na rynku lub fachowców posiadających odpowiednie wykształcenie i wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem. Z większą rezerwą należy podchodzić do informacji znalezionych na forach internetowych, których autorami są najczęściej anonimowi użytkownicy.

--- Artykuł sponsorowany ---