Internet, telewizja czy rodzina – kto jest najlepszym doradcą Polaków w sprawach finansowych?

  • 17.09.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Internet, telewizja czy rodzina – kto jest najlepszym doradcą Polaków…
Gdzie najlepiej przechowywać oszczędności? Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet? Jak pokazuje najnowsze badanie Gfk przeprowadzone na zlecenie Providenta, ponad połowa Polaków pytania natury finansowej najchętniej zadaje… wyszukiwarce.

Gdzie Polacy najczęściej szukają porad dotyczących finansów?

Z przywołanego powyżej raportu wynika, że aż 61% Polaków szuka odpowiedzi na pytania związane z finansami w sieci: w wyszukiwarkach, porównywarkach i na forach internetowych. 47% o radę prosi rodzinę i znajomych, a 41% korzysta z usług doradców finansowych. 17% czerpie wiedzę o finansach z tradycyjnych mediów – gazet i telewizji. Coraz lepiej znamy swoje prawa i weryfikujemy wiarygodność zdobytych w sieci informacji w innych źródłach.

Klienci banków i firm pożyczkowych coraz lepiej znają swoje prawa i szukają odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia w wielu źródłach. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Wiedzę o finansach z sieci czerpie jedynie 40% Hiszpanów, ale aż 67% Rumunów, 69% Czechów i 76% Węgrów. To dane, które doskonale pokazują, jak z roku na rok zmieniają się nasze nawyki. O coraz większym zainteresowaniu usługami finansowymi online świadczy m.in. popularność pożyczek internetowych.

W tym samym badaniu zapytano Polaków o to, gdzie najczęściej lokują nadwyżki kapitału. Aż 60% ankietowanych deklaruje, że gromadzi dodatkowe środki na kontach bankowych. Na lokatach krótko- i długoterminowych oszczędności trzyma 37% badanych, a 23% deklaruje, że dodatkową gotówkę przechowuje w domu. 12% przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności.

Czy internet może być wiarygodnym źródłem informacji o produktach finansowych?

Oszczędzanie jest na topie. Blogi finansowe święcą tryumfy popularności. Czy można im ufać? Duże marki, takie jak Provident – lider na polskim rynku pożyczkowym – wiedzą, że duży wpływ wiąże się z dużą odpowiedzialności. Kładą duży nacisk na edukację swoich klientów, regularnie publikując badania, raporty i artykuły.

Wiarygodne informacje o produktach finansowych znajdziemy na stronach prowadzonych przez profesjonalne firmy pożyczkowe, które mogą pochwalić się długoletnią obecnością na rynku lub fachowców posiadających odpowiednie wykształcenie i wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem. Z większą rezerwą należy podchodzić do informacji znalezionych na forach internetowych, których autorami są najczęściej anonimowi użytkownicy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: