Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 04:41

Krosty na szyi – jak je zwalczyć?

Jeżeli na naszej skórze zaczną pojawiać się niedoskonałości, tak jak np. krosty na szyi, to zmiana pielęgnacji okazuje się tylko początkiem walki z problemem. Na stan naszej cery wpływ ma również styl życia.  Gdy spożywamy niezdrowe posiłki, zapominamy o uprawianiu sportu i nie wysypiamy się we właściwy sposób – tworzymy prosty przepis na problemy skórne. Co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji? Jakiego leczenia warto się podjąć?
  • 22.10.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Krosty na szyi – jak je zwalczyć?

 

 

Krosty na szyi – dlaczego powstają?

Jak w przypadku innych dolegliwości – także i tutaj ciężko wskazać tylko jedną, charakterystyczną przyczynę, której skutkiem są właśnie krosty na szyi. Nie ulega jednak wątpliwości, że niedoskonałości tego rodzaju powstają w momencie, kiedy zostają zatkane gruczoły łojowe. Zapchane jest ujście kanaliku, w którym zalega wydzielina zwana łojem. Ale nie tylko – ten sam efekt mogą powodować także innego rodzaju zanieczyszczenia, których nie usuwamy podczas codziennej pielęgnacji skóry.

Z czasem może się więc rozwinąć jedna z form trądziku, jednak trzeba też pamiętać, iż tego rodzaju objawy występują w momencie, kiedy zmagamy się z cukrzycą typu 2, schorzeniami wątroby oraz tarczycy. Niewykluczone również, że jest to alergia lub pokrzywka.

 

Jak leczyć krosty na szyi?

Zazwyczaj leczenie dobiera specjalista w momencie, kiedy zostanie postawiona diagnoza. Samodzielnie także możemy starać się wyeliminować krosty na szyi, jednak lepiej jest korzystać tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych metod. Jedną z nich jest zmiana codziennej pielęgnacji na taką, w której będziemy dokładnie oczyszczać skórę, ale jednocześnie też zadbamy o regulację pracy gruczołów łojowych. Stosowane kosmetyki powinny mieć właściwości antybakteryjne, a do tego nawilżające. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której pojawi się przesuszenie – nierzadko skutkuje to wzmożeniem produkcji sebum.

 

Jeżeli powodem występowania niedoskonałości jest alergia – tutaj należy zacząć od ograniczenia kontaktu z czynnikiem drażniącym. W tym momencie warto wspomnieć, że może być to nawet substancja chemiczna, która znajduje się w proszku do prania lub płynie do płukania. Niekiedy ocierające się o nasze ciało ubrania powodują pojawienie się tego rodzaju zmian skórnych. Dobrze jest też uważać na stosowane perfumy i dezodoranty. Jeżeli to one prowokują powstawanie krost – koniecznie musimy zrezygnować z ich stosowania.

 

Czy krosty na szyi to trądzik różowaty?

Warto pamiętać, że trądzik różowaty to nie tylko zaróżowione policzki, nos, broda czy czoło. To także inne dolegliwości, takie jak krostki, grudki oraz teleangiektazje, które mogą obejmować obszar dekoltu oraz szyi. Dlatego jeżeli występują grupowo właśnie takie, charakterystyczne objawy, to prawdopodobnie zmagamy się właśnie z odmianą tej przewlekłej choroby. 

 

Jednak najczęściej nie jest to trądzik różowaty, a wersja pospolita, która zazwyczaj dotyka młodzież w okresie dojrzewania. Czasami krosty na szyi to również sprawka niepoprawnie działającej gospodarki hormonalnej (również u dorosłych), dlatego jeżeli nie mamy pewności, z czym mamy do czynienia – najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on nie tylko w diagnozie, ale wskaże także najlepsze, dostępne sposoby leczenia lub eliminowania występujących objawów.

 

--- Artykuł sponsorowany ---