Kompetencje miękkie programistów

  • 13.09.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Kompetencje miękkie programistów
W branży IT kluczową rolę odgrywają umiejętności techniczne, ale bardzo ważne są również kompetencje miękkie. Dzięki wybranym cechom charakteru można lepiej odnaleźć się w wybranych zawodach. Przykładem jest profesja programisty, w której szczególnie cenione są umiejętności komunikacyjne, odporność na stres i kreatywne myślenie.

Komunikatywność w zawodzie programisty

 

Pracodawcy prowadzący rekrutację na stanowisko programisty często podkreślają, że oczekują od kandydatów zdolności komunikacyjnych. Jest to związane ze specyfiką tego zawodu. Jeśli programista pracuje w zespole, musi nauczyć się skutecznej komunikacji. Dzięki umiejętnościom z tego zakresu z łatwością będzie mógł na bieżąco rozwiązywać problemy, analizując je wspólnie z pozostałymi członkami zespołu. Warto podkreślić, że zdolności komunikacyjne okażą się bardzo przydatne także w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientem. Dzięki temu programista bez trudu ustali zakres obowiązków i lepiej zrozumie potrzeby zleceniodawcy. Osoba na tym stanowisku powinna być także przygotowana na rozmowę z klientami, którzy zupełnie nie orientują się w specyfice programowania. W takim przypadku specjalista musi wykazać się cierpliwością, aby dokładnie wytłumaczyć realizowane działania i określić ich funkcjonalność pod kątem oczekiwań zleceniodawcy.

 

Zdolności organizacyjne

 

W prezentowanym zawodzie istotne są również wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Programista nie powinien mieć problemu z efektywnym zaplanowaniem kolejnych działań, aby oddać projekt we wcześniej ustalonym terminie. Osoba na tym stanowisku musi być mocno nastawiona na realizację celu. Dzięki posiadanemu doświadczeniu musi wiedzieć, jakich problemów może się spodziewać i w jaki sposób będzie można je rozwiązań. W przypadku kierowania zespołem efektywne zarządzanie czasem powinno iść w parze z umiejętnością odpowiedniego podziału obowiązków.

 

Kreatywność w podbramkowych sytuacjach

 

Dobry programista powinien wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku nieoczekiwanych problemów. Z tego powodu kluczową cechą na tym stanowisku jest umiejętność szybkiego wychodzenia z trudnych sytuacji. Dzięki kreatywności programista musi potrafić błyskawicznie opracować nowy plan, aby ukończyć projekt w terminie i zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. Co za tym idzie, osoba na tym stanowisku powinna być także elastyczna, na bieżąco dostosowując zakres realizowanych zadań do konkretnej sytuacji. W prezentowanym zawodzie kreatywne myślenie jest niezbędne, aby z sukcesem ukończyć nowy projekt.

 

Pracodawcy cenią sobie współpracę z programistami, którzy szybko przystosowują się do nowych okoliczności, mają wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne, są elastyczni i potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami na to stanowisko. Na portalu the:protocol można znaleźć wiele ogłoszeń, które uwzględniają wytyczne dotyczące kompetencji miękkich. W ten sposób pracodawcy określają swoje oczekiwania dotyczące potencjalnego programisty.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: