Zadłużenie Polaków rośnie - statystyki z końca 2020 r.

 • 04.01.2021, 15:00
 • Grupa Tipmedia
Zadłużenie Polaków rośnie - statystyki z końca 2020 r.
Polacy zadłużają się coraz bardziej, a dane z 2020 roku tylko potwierdzają tę niepokojącą tendencję. Co mówią liczby? Jak unikać długów lub skutecznie z nich wychodzić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
  1. Zadłużenie Polaków – najważniejsze fakty i liczby

Wartościowym źródłem na temat zadłużenia Polaków jest najnowszy raport BIG InfoMonitor opublikowany w listopadzie 2020 roku. Podstawą do jego stworzenia stały się bazy danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitr, a także BIK – Biura Informacji Kredytowej. Przy okazji można wspomnieć, że jeśli decydujesz się na wzięcie pożyczki ratalnej (porównanie ofert znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/), to za niewielką opłatą możesz sprawdzić, jak prezentuje się historia zadłużenia w dowolnej, wybranej bazie.

Na koniec trzeciego kwartału 2020 roku – cytując raport – „zaległości konsumentów z tytułu nieopłaconych rachunków i rat kredytowych” osiągnęły poziom 83,2 mld zł. Kwota rozkłada się na:

 • sumę zaległości kredytowych – 39,1 mld zł,

 • sumę zaległości pozakredytowych – 44,1 mld zł.

Tylko przez drugi i trzeci kwartał roku zadłużenie Polaków wzrosło o 3,5 mld zł. To o niemal 800 mln zł więcej niż w tym samym czasie w 2019 roku. Według danych BIG InfoMonitor i BIK, co jedenasty dorosły Polak ma zaległości w terminowych płatnościach. Rosnące zadłużenie Polaków dotyczy m.in.:

 • rachunków,

 • kredytów,

 • alimentów,

 • czynszów,

 • grzywien sądowych.

Na koniec trzeciego kwartału 2020 roku liczba osób uwzględnianych w raporcie wyniosła przeszło 2,8 mln. Według aktualnych statystyk, ok. 61% dłużników mających problem z terminowymi płatnościami to mężczyźni. Ponad 648 tys. osób ma problemy z terminową spłatą zarówno kredytów, jak i zobowiązań pozakredytowych, np. alimentów i bieżących rachunków. Średnia kwota przypadająca na niesolidnego dłużnika wynosi niemal 29,5 tys. zł, czyli o ponad 1,3 tys. zł więcej niż jeszcze po pierwszym kwartale 2020 roku.

Długi w Polsce – jak ich unikać?

Zadłużenie wzrosło w każdej grupie wiekowej Polaków. Według tendencji, im starsi dłużnicy, tym większy wzrost przeciętnych zaległości. W raporcie BIG InfoMonitor znajdziesz jeszcze wiele innych, ciekawych, szczegółowych danych dotyczących aktualnego zadłużenia Polaków, m.in. z uwzględnieniem regionów. Jeśli jesteś dłużnikiem z niespłaconymi na czas zobowiązaniami, być może szukasz wyjścia z kłopotów. Z kolei jeżeli nie masz zaległości, myślisz o tym, jak ich uniknąć. W obu przypadkach sprawdza się kilka uniwersalnych porad.

Pożyczaj świadomie

Polacy biorą kredyty (gotówkowe, samochodowe, hipoteczne i inne), zaciągają pożyczki ratalne czy chwilówki – niestety wiele osób nie jest w stanie oddać pieniędzy na czas i zgodnie z umową. Takich przypadków byłoby z pewnością mniej, gdyby każdy podchodził do wyboru instrumentu finansowego z pełną świadomością i przygotowaniem. Prosta rada: porównuj dostępne oferty, np. na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-45-dni/, korzystaj z dostępnych narzędzi czy wsparcia ekspertów i dokładnie czytaj umowy. To pozwoli zminimalizować ryzyko.

Ogranicz konsumpcję – oszczędzaj

W słowniku milionów Polaków trudno znaleźć słowo „oszczędności”, skoro wydatki regularnie przekraczają dochody. Warto jednak dążyć do tego, żeby zawczasu zaoszczędzić chociaż minimalną kwotę na czarną godzinę. Jednym ze sposobów jest dokładna analiza wydatków. Być może w budżecie domowym da się uniknąć zbędnych kosztów?

Kredyty konsolidacyjne

Interesującą ofertą dla dłużników z licznymi zobowiązaniami są kredyty konsolidacyjne. Dzięki nim masz do spłacenia jedną, stałą ratę zamiast wielu u różnych wierzycieli.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: