Znaczki pocztowe podziemia Solidarności [wystawa]

  • 5.12.2017, 10:03 (aktualizacja 05.12.2017 10:08)
  • Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook
Znaczki pocztowe podziemia Solidarności [wystawa] nadesłane
Pierwsze znaczki stanu wojennego były robione już w obozach internowania, z oczywistych przyczyn miały bardzo mały nakład. W latach późniejszych były produkowane przez drukarnie działające przy znanych wydawnictwach jak Solidarność, Solidarność Walcząca, czy Ruch Wolność i Pokój. Szacuje się, że w konspiracji w wydawnictwach drugiego obiegu wyprodukowano nawet 35 tysięcy znaczków i bloków.

Znaczki Solidarności podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Oprócz wartości poznawczych i artystycznych, były dla ludzi symbolem braku uległości wobec władzy. Dochód ze sprzedaży znaczków przeznaczony był na utrzymanie podziemnych struktur Solidarności. Pieniądze otrzymane z ich sprzedaży pokrywały koszty papieru i innych materiałów poligraficznych. Cena znaczka już w okresie jego wydawania była stosunkowo wysoka, stanowiła formę cegiełki wspierającej Solidarność.

13 grudnia o godz. 18:00 w Stacji Kultura przy ul. Starowiejskiej w Rumii odbędzie się spotkanie poświęcone 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i walki Solidarności w latach 80-tych. Zaprezentowane zostaną znaczki pocztowe, wydane w konspiracji przez podziemie solidarnościowe.

Wystawa będzie połączona z krótką prelekcją właściciela kolekcji - Grzegorza Wołoszczaka oraz występem artystycznym rumskiej młodzieży.

 

 

inf. nadesłana 

Truso TV - zawsze tam gdzie Ty | telewizja - internet - Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe