Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 23:52
Reklama

Żołnierze z Braniewa pomagają w zwalczaniu ASF

Żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wraz z przedstawicielami służb weterynaryjnych, leśnikami i myśliwymi biorą udział w poszukiwaniach padłych dzików. Działania prowadzone są w ramach walki z ASF czyli chorobą o nazwie afrykański pomór świń.
Żołnierze z Braniewa pomagają w zwalczaniu ASF

Autor: Arch. 9BBKPanc.

Wojsko zostało włączone do akcji na wniosek pięciu wojewodów zagrożonych obszarów (podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego). Żołnierze nie polują na zwierzęta, tylko wraz z innymi służbami przeczesują lasy w poszukiwaniu martwych dzików.

Głównym celem akcji jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Odnalezione szczątki padłych dzików, będą zabezpieczane i badane w celu wykrycia choroby. Wszystko odbywa się pod nadzorem służb weterynaryjnych. Pierwsze patrole żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wyruszyły w teren we wtorek, 02. listopada.
 

INTERNAUCI TERAZ CZYTAJĄ:

BCK MA GODNEGO PATRONA

UCZNIOWIE LICEUM PLASTYCZNEGO ZACHWYCILI MIESZKAŃCÓW

 

- Będziemy działać do odwołania. Monitorujemy lasy na terenie powiatu braniewskiego. Codziennie wysyłamy na specjalnie wyznaczone trasy ponad 20-sto osobową grupę żołnierzy. Współpracujemy z przedstawicielami służb weterynaryjnych, leśnikami i myśliwymi – mówi ppłk. Marek Wasielewski z 9BBKPanc.

 


W Polsce pierwsze przypadki ASF wykryto w lutym 2014 roku. Od tego czasu choroba zaczęła się niebezpiecznie rozprzestrzeniać. Zagrożone jest m.in. województwo warmińsko – mazurskie. Jak zapewniają specjaliści ASF nie jest groźny dla ludzi, stanowi za to śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej i może spowodować ogromne straty. U świń powoduje nawet stuprocentową śmiertelność. Choroba jest nieuleczalna i nie ma przeciwko niej szczepionki. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:    MIĘDZY ELBLĄGIEM A BRANIEWEM BĘDĄ SZUKAĆ ROPY I GAZU 

 

Autor: M. Hajkowicz
Kontakt: [email protected]

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama