Liliales Perleb i ich pochodzenie
W skład 10 rodzin liliowców wchodzi 1558 różnych gatunków kwiatów. Wytwarzają one kłącza, bulwy oraz cebule i dzięki temu są roślinami wieloletnimi, znoszącymi dobrze zróżnicowane warunki. Kwiaty roślin z gatunku liliowców są promieniste i zachowują intensywne barwy. Wiele rodzajów liliowców powstało poprzez krzyżowanie ze sobą poszczególnych, należących do rodzin tej rośliny gatunków. Przykładem takiego zabiegu może być liliowiec ogrodowy, który powstał w wyniku wieloletniego krzyżowania siedmiu gatunków rośliny.
Ogród czy doniczka? Sadzenie liliowców
Jeżeli decydujemy się na sadzenie liliowców, najlepiej zapewnić im żyzną oraz dostatecznie wilgotną glebę - zarówno w słońcu jak i półcieniu będą rozwijały się one doskonale. Liliowce zasadzone w cieniu będą cechowały się pięknymi liśćmi oraz mniejszą ilością kwiatów, a te zasadzone na słońcu - obfitym ukwieceniem i mniej zielonymi liśćmi. Kwitnienie roślin, których stanowisko będzie umiejscowione w cieniu będzie mniej obfite i krótsze. Jeżeli decydujemy się na zasadzenie ich w glebie, należy zrobić to na przełomie sierpnia i września lub na wiosnę. Z powodu szybkiego rozrastania się rośliny, najlepiej nie sadzić więcej niż 2-3 liliowców na metr kwadratowy. Dobrze będą czuły się w towarzystwie innych roślin - można zestawić je np. z Irysami lub funkiami. Jeżeli chcemy posadzić liliowce w doniczce, bez problemów powinny one rozwijać się nawet na tarasie czy balkonie. Warto jednak pamiętać, aby w donicach sadzić miniaturowe odmiany liliowców i pamiętać o dobrej ziemi, aby zapewnić im środowisko do rozmnażania oraz wzrostu. Doskonale na balkonie lub w donicy sprawdzi się karłowaty liliowiec Stella d'oro.
Zimowanie i pielęgnacja podczas kwitnienia
Liliowce bardzo dobrze znoszą nawet duże mrozy, nie przemarzając w trakcie zimy. Jeżeli w ogrodzie zasadziliśmy bardziej wrażliwą odmianę rośliny i obawiamy się o jej przemarznięcie, możemy na górze usypać kopczyk przy użyciu torfu lub liści. Ochroni to roślinę oraz pozwoli jej na piękny wzrost, gdy nadejdzie wiosna i lato. Roślina może mieć kwiaty nawet przez dwa miesiące, a aby umożliwić roślinom dogodne warunki do rozwoju należy zapewnić im wilgotną, żyzną glebę oraz uważać, aby zbyt wiele roślin nie wzrastało na zbyt małej powierzchni. Kwitnienie liliowców trwa od czerwca do września, w zależności od zasadzonej przez nas odmiany oraz umiejscowienia. Gdy roślina przekwitnie, zadaniem ogrodnika jest usunięcie pędów kwiatostanowych. Jak już wspomniano, rośliny te nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych - należy dbać o odpowiednie nawilżenie gleby i cieszyć się ich kwitnieniem.
Najpopularniejsze odmiany liliowców w ogrodzie
Dzięki temu, że rośliny te są uniwersalne, cieszą się ogromną popularnością. Pasują zarówno jako kwiaty donicowe, upiększające oczko wodne czy rabatki z innymi roślinami. Najpopularniejszymi odmianami liliowców są:
- Blue sea - lekka i zwiewna roślina o fioletowo-żółtej barwie
- Double dream - roślina o pięknych, łososioworóżowych kwiatach
- Red magic - liliowiec o czerwonokarminowych kwiatach z żółtym środkiem
- Frans hals - charakterystyczne liliowce o czerwono-żółtych kwiatach.
- Stella d'oro - liliowiec karłowy o najdłuższym okresie kwitnienia; nadaje się do sadzenia w donicach ze względu na małe kwiaty.
Więcej odmian liliowców znaleźć można na stronie sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/hemerocallis-liliowiec/, należącego do firmy BENEX. Liliowce od BENEX to nie tylko dorodne kwiaty, ale i również gwarancja odmiany oraz wzrostu.
Liliowce doskonale odnajdą się w każdych warunkach ogrodowych, a z ich uprawą poradzą sobie nawet niedoświadczeni i początkujący ogrodnicy. Raz zasadzona, bez odmładzania długowiecznie będzie kwitła oraz urozmaicała nasz ogród swoimi pięknymi kwiatami. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, stanie się główną atrakcją naszego ogrodu.