W przedłożonym do konsultacji społecznych projekcie KPZK Elbląg został zaliczony do ośrodków subregionalnych, czyli miast trzeciorzędnych, po ośrodkach metropolitalnych i regionalnych. Uważamy, że jest to degradacja naszego miasta.
W projekcie KZPK ośrodki regionalne scharakteryzowane są następująco: „są to miasta pełniące ważne role administracyjne, gospodarcze i społeczne, koncentrujące niektóre funkcje metropolitalne, ale o znacznie mniejszej skali oddziaływania (przeważnie regionalnej) niż ośrodki metropolitalne. Odgrywają one podstawową rolę w życiu gospodarczym, społecznym i administracyjnym poszczególnych regionów, a niektóre z ich, dzięki specjalizacji, oddziałują bezpośrednio na rozwój kraju.”
Miasto Elbląg posiada następujące walory:
Liczy ponad 100 tys. mieszkańców.
Jest położony na przecięciu ważnych europejskich szlaków handlowych: z Berlina poprzez Kaliningrad do Rygi i dalszych miast nadbałtyckich oraz z Trójmiasta przez Warszawę na Ukrainę.
Posiada port morski.
Jest położony w obszarze przy zewnętrznej granicy UE, na szlaku drogowym i kolejowym do Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej i Dalek na Litwę i Łotwę, z nowo otwartym przejściem granicznym.
Aktywnie rozwija współpracę z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, realizując wspólne projekty w zakresie zagospodarowania Zalewu Wiślanego oraz rewitalizacji międzynarodowej drogi wodnej E70.
Elbląg jest liderem Związku Gmin Nadzalewowych, realizującego wspólną strategię rozwoju.
W Elblągu zbiegają się drogi kołowe, linie kolejowe i drogi wodne, co stwarza doskonałe warunki do utworzenia centrów i terminali transportu multimodalnego.
Położony jest na granicy regionów - dla Pomorza stanowi wschodnią flankę układu osadniczo-portowego regionu nad Zatoką Gdańską, na Warmii i Mazurach jest jedynym portem morskim.
Zbadany obszar oddziaływania Elbląga w zakresie usług edukacyjnych, medycznych, kulturalnych i innych obejmuje obszar kilku powiatów w północnej części dawnego województwa elbląskiego.
Samorząd i organizacje działające w Elblągu efektywnie wykorzystują dostępne środki unijne, rozwijając infrastrukturę techniczną i społeczną.
W projekcie KPZK pomija się rolę, znaczenie i oddziaływanie Elbląga w regionie pomiędzy Gdańskiem i Olsztynem, obejmującym obszar kilku powiatów, w tym Żuławy i rejon Zalewu Wiślanego, a także nie dostrzega się podejmowanych działań i aspiracji społeczności elbląskiej.
Ponadto rejon Zalewu Wiślanego potraktowany został wyłącznie jako obszar o wybitnych walorach przyrodniczych, nie daje mu się szans na rozwój gospodarczy. Nie zwrócono uwagi na podjętą i zaawansowaną współpracę z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i Litwą - a międzynarodową drogę wodną E70 z Berlina do Kłajpedy przez Zalew Wiślany skierowano do Gdańska, odcinając cały odcinek od Wisły do Kłajpedy, pomimo to, że trwają prace nad opracowaniem wspólnej międzynarodowej strategii rewitalizacji tego odcinka E70 i rozwoju gospodarczego terenów położonych przy tym szlaku.
Obniżenie rangi Elbląga do ośrodka subregionalnego skutkować będzie pomijaniem regionu elbląskiego w najważniejszych planach inwestycyjnych, przede wszystkim związanych z rozwojem transportu. Niewykorzystane zostaną potencjalne możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego tego obszaru wynikające z jego położenia przy granicy zewnętrznej UE i przy ważnych szlakach komunikacyjnych – ze szkodą dla całego kraju.
Wobec tak istotnych zagrożeń dla rozwoju naszego miasta EKO apeluje do całej społeczności elbląskiej o wzięcie udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu KPZK, w celu przyznania Elblągowi rangi ośrodka regionalnego, na co w pełni zasługuje.
Swoją opinię można przesłać do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na formularzu dostępnym na stronie: http://www.mrr.gov.pl/rozwoj_regionalny/polityka_przestrzenna/kpzk/Strony/Koncepcja_Przestrzennego_Zagospodarowania_Kraju.aspx
Wypełniony formularz należy odesłać na adres: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze