Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 21:35
Reklama

Dalekowschodnia porcelana w Elblągu

Pod koniec XVII, a szczególnie w XVIII w. bardziej majętni elblążanie kupowali naczynia z modnej ówcześnie porcelany chińskiej i japońskiej. Nie tak dawno elbląskie Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o nowe eksponaty - naczynia pochodzące z zatopionej dżonki.
Dalekowschodnia porcelana w Elblągu

    Obok wyrobów z dalekowschodniej porcelany odkrytych na Starym Mieście, Muzeum Archeologiczno-Historyczne wzbogaciło swoją kolekcję o naczynia pochodzące z wraku statku odkrytego u wybrzeży Wietnamu (Ca Mau). Tego przypadkowego odkrycia dokonali miejscowi rybacy w 1998 roku. Tragiczną historię statku przybliżyły zatopione wraz z nim przedmioty. Odnaleziono dwie monety wydane za panowania cesarza Kangxi (1662-1722) oraz jego następcy cesarza Yongzheng (1723-1735). Zatopiony statek okazał się chińską dżonką, która między 1723 a 1735 rokiem odbywała swój, prawdopodobnie regularny, rejs do Batawii – holenderskiej faktorii handlowej. W ówczesnym czasie wzdłuż brzegów Wietnamu biegł główny szlak handlowy z Chin do europejskich faktorii w Indonezji. Chińskiemu transportowcowi niedane było dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Z nieznanych nam przyczyn na statku wybuchł pożar i statek wraz z ogromnym ładunkiem porcelany poszedł na dno Morza Południowochińskiego. Te kruche przedmioty przetrwały na dnie 280 lat. Śladami katastrofy są stopione czarki i ślady koralowców na naczyniach. Wiele z nich przetrwało w nienaruszonym stanie.

 

Stopione czarki z wraku chińskiej dżonki

(źródło: http://mobius.wellesley.edu)

 

    Z wraku wydobyto ponad 130 tysięcy przedmiotów, głównie różnorodną porcelanę z epoki dynastii Ming i Qing. Za panowania obu dynastii Chiny wytwarzały porcelanę na wielką skalę. Rynkiem zbytu stały się kraje europejskie, w których popyt na te przedmioty nastąpił po aukcji w Amsterdamie w 1607 roku.  Najważniejsze warsztaty mieściły się w prowincji Jiangxi na południu Chin, w mieście Jingdezhen - nazywanym z tego powodu miastem porcelany. W ładunku wraku z Ca Mau znaleziono wytwory warsztatów Jingdezhen oraz Dehuy i Guangzhou. Charakter ładunku wskazuje, że statek był w drodze do Batawii (dziś Dżakarta) - holenderskiej faktorii, gdzie następował jego przeładunek i dalsza podróż, przez Amsterdam na stoły Europy, m.in. do Elbląga, gdzie odnajdywane są w XVII i XVIII wiecznych warstwach podczas badań na parcelach Starego Miasta. W cesarskich wytwórniach produkcję dzielono na dwa rodzaje. Doskonalą porcelanę przeznaczano na dwór cesarski i rynek lokalny, eksportowano zaś gorszej jakości, grubszą i zdobioną z mniejszą starannością. Ponadto realizowano specjalne zamówienia, z dekoracją przystosowana do gustów europejskich (wizerunki władców, herby miast i rodów). Taka dekoracja zdobi niektóre egzemplarze z Ca Mau, np. typowo holenderskie krajobrazy zwane Scheveningen, przedstawiające wioski rybackie, wykonane w stylu chińskim.

 

Naczynia z porcelany dalekowschodniej odkryte na Starym Mieście

(fot. archiwum MAH)

 

 

    Część porcelany w 2007 roku trafiła na aukcję w amsterdamskim Sotheby's, docierając tym samym do miejsca swego przeznaczenia. Podobnie jak w przeszłości, aukcja wzbudziła spore zainteresowanie. Zlicytowano wszystkie przedmioty, także spalone, stopione ze sobą egzemplarze. Łącznie sprzedano 76.000 sztuk porcelany o wartości 3 mln euro. W wydarzeniu tym uczestniczył sopocki antykwariusz Pan Jan Leszczyłowski. Wzbogacił swoją kolekcję o porcelanę z Ca Mau, a kilka naczyń podarował naszemu Muzeum. Tym sposobem ładunek chińskiej dżonki dotarł, tradycyjnie przez Amsterdam, do Elbląga.

 

Naczynia podarowane MAH przez J. Leszczyłowskiego

(fot. archiwum MAH)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama